تربیت دینی کودک/ شعر کودکانه «من بچه شیعه هستم»

یا عالم چند روز پیش بین من و چند نفر از همکارانم بحثی درباره تربیت دینی کودکان مطرح شد و در مورد اجبارکردن یا نکردن بچه در امور مذهبی با هم صحبت کردیم. من خودم هنوز مادر نشدم اما تجربه ای که از تربیت والدینم در مورد خودم و خواهرانم دیده ام و هم آنچه […]

یا عالم

چند روز پیش بین من و چند نفر از همکارانم بحثی درباره تربیت دینی کودکان مطرح شد و در مورد اجبارکردن یا نکردن بچه در امور مذهبی با هم صحبت کردیم. من خودم هنوز مادر نشدم اما تجربه ای که از تربیت والدینم در مورد خودم و خواهرانم دیده ام و هم آنچه که در بین برخی دوستان و آشنایان می بینم به من ثابت کرده که مطالب و موضوعاتی که در سنین پایین به فرزندان آموزش داده می شود قابل قیاس با طرح آنها در سنین جوانی و بلوغ نیست؛ به خصوص دوره بلوغ که به نوعی دوره سرکشی و طغیان بچه ها هم محسوب می شود.

 

برخی از دوستانم در ارتباط با تبیین مسئله نماز و خواندن اول وقت این فریضه با فرزندانشان مشکل دارند، برخی با حجاب دخترشان، برخی با گوش دادن موسیقی و خلاصه هرکس به طریقی گرفتار است. اما مسئله ای را نباید فراموش کنیم:

 داشتن این ذهنیت که من نمی خواهم به فرزندم فشار بیاورم و دوست دارم خودش راهش را پیدا کند چندان تفکر منطقی و صحیحی به نظر نمی رسد. سالیان سال اجازه دهیم تا به روش و مسیر خودش برود و زمانی که حرف شنوی او از ما کم شد و خودش را صاحب نظر و شخصیت می داند آن وقت امر و نهی کنیم. خانواده های بسیاری را دیده ام که بر همین سبک و سیاق حرکت کرده اند ولی در ادامه مسیر با فرزندشان دچار مشکل و بحران شده اند.

خوشبختانه اطرافیانم از قبل از دوران بارداری اقدامات معنوی لازم را اجرا می کنند و بعد از تولد فرزندشان نیز تربیت دینی آنها را در اولویت امور خود قرار می دهند.

این روزها افراد بسیاری از من می خواهند که کتاب و منبع مناسب برای بچه هایشان معرفی کنم و خوب در کنار کار و درس و خانه داری؛ مشغله دیگری نیز به من اضافه شده است ولی این کار را دوست دارم حتماً در آینده هم به کارم  می آید در تربیت فرزندم اگر خدا بخواهد.

اما…

در این پست می خواهم شعر و ترانه کودک «من بچه شیعه هستم» را بگذارم. ما در منزل مادرمان سی دی های متعددی گذاشته ایم که وقتی روشنا جان به همراه مادرش آنجا می رود از امکانات آموزشی بهره مند باشد.

خواهر کوچکتر یعنی سماء خانم دیگر این شعر را از حذف شده است و مدام برای روشنا می خواند و جالب این است که روشنا چه زمانی که شعر را خودمان برایش می خوانیم و چه زمانی که سی دی تصویری اش را برایش می گذاریم در نهایت سکوت و با دقت به شعر گوش می دهد و آخر سر هم خیلی آرام می خوابد و به نظر می رسد با این شعر مأنوس شده است.

فکر کردم بد نباشد متن شعر را  بگذارم تا دیگران هم استفاده کنند. از سایت تبیان هم می توانید فایل صوتی این شعر را دانلود کنید.

 

 من بچه شیعه هستم

خدارا میپرستم
خدای پاک و دانا
مهربان و توانا

پیامبرم محمد
که با او قران امد
دین را به ما رسانده
اومارا شیعه خوانده

دختر او زهرا بود
فاطمه ی کبرا بود
فدای دین شدجانش
لعنت به دشمنانش

در روز عید غدیر
برما علی شد امیر
امیر مومنین هست
امام اولین است

امام دوم ما
بخشنده بود و تنها
نام ایشان حسن بود
صبور و خوش سخن بود

حسین که شاه دین است
امام سومین است
شهید کربلا شد
تربت او شفا شد
وقتی که اب میخورم
بر او سلام میکنم

چارم امام سجاد
به ما دعا هایاد داد
هریک از ان دعا ها
پر معنی هست و زیبا

پنجم امام باقر
که علم از او شد ظاهر
شاگردها تربیت کرد
اسلام را تقویت کرد

ششم امام جعفر
برای شیعه رهبر
صادق و راستگو بود
خدا هم یار او بود

هفتم امام کاظم
صبور بود و عالم
اگرچه در زندان بود
معلم جهان بود

امام هشتم ما
امام رضای والا
امید شیعیان است
چقدر مهربان است

نهم امام جواد
رحمت حق بر او باد
کریم و بخشنده بود
ماه درخشنده بود

دهم امام نقی
پاکدل و متقی
هادی راه دین بود
یاور مومنین بود

یازدهم عسکری
از همه عیبها بری
درخانه بود زندانی
شهید شد در جوانی

یازده امام معصوم
شهید شدند چه مظلوم
ولی به امر خدا
امام آخر ما
از چشم مردم بد
غایب شد و نیامد
هزرا و چندین ساله
شیعه در انتظاره
بالاخره یه روزی
میشه وقت پیروزی
مهدی ظهور میکنه
دشمن رو دور میکنه
جهان میشه پر از گل
نرگس و یاس و سنبل
ما بچه های شیعه
دعا کنیم همیشه
دعا کنیم همیشه
دعا کنیم همیشه
باهم بگیم خدایا بیار امام ما را

منبع: وبلاگ گوهرانه

یک پاسخ برای : 2

  1. حانیه گفته:

    دیگر این شعر را از حذف شده است ؟؟

  2. تسنیم گفته:

    سلام
    خیلی ممنون. خیلی مفید بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>