۱۵ درصد آزمایش‌های غربالگری با خطا/غیرضروری بودن آزمایش غربالگری مادران باردار

رئیس انجمن علمی مامایی ایران در گفت و گو با تسنیم: ۱۵ درصد آزمایش‌های غربالگری با خطا/غیرضروری بودن آزمایش غربالگری مادران باردار خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن علمی مامایی ایران با اشاره به اینکه لزومی ندارد آزمایش‌های غربالگری تحت پوشش بیمه باشد، گفت: آزمایش‌های غربالگری امری غیرضروری محسوب می‌شود و ممکن است ۱۰ الی ۱۵ درصد […]

رئیس انجمن علمی مامایی ایران در گفت و گو با تسنیم:

۱۵ درصد آزمایش‌های غربالگری با خطا/غیرضروری بودن آزمایش غربالگری مادران باردار

خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن علمی مامایی ایران با اشاره به اینکه لزومی ندارد آزمایش‌های غربالگری تحت پوشش بیمه باشد، گفت: آزمایش‌های غربالگری امری غیرضروری محسوب می‌شود و ممکن است ۱۰ الی ۱۵ درصد آزمایش غربالگری مورد خطا قرار گیرد.

ناهید خداکرمی درباره ضرورت غربالگری های دوران بارداری، اظهار داشت: غربالگری در دوران بارداری یک آزمون پیش بینی کننده سلامت جنین است که براساس پروتکل وزارت بهداشت به مادر انجام غربالگری‌ها را پیشنهاد می‌کند ولی برای همه مادران ضرورت ندارد.

به گفته وی غربالگری برای زنان بالای ۳۵ سال، مادران پرخطر و برای کسانی که در خانواده آنها ناهنجاری ژنتیکی وجود داشته باشد، ضرورت دارد. مادران باردار در صورت تمایل می‌توانند غربالگری را انجام دهند.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران با اشاره به اینکه آزمایش‌های غربالگری تحت پوشش بیمه نیستند و لزومی ندارد این آزمایش‌ها تحت پوشش بیمه باشد، ادامه داد: آزمایش‌های غربالگری امری غیرضروری محسوب می‌شود و ممکن است ۱۰ الی ۱۵ درصد آزمایش غربالگری مورد خطا قرار گیرد.

خداکرمی درباره حرکت‌های جنین در دوران بارداری اضافه کرد: مادرانی که اولین بارداری را تجربه می‌کنند، ممکن است تا هفته ۲۴ بارداری هیچ حرکت جنین را حس نکنند و بیشتری حرکت جنین از هفته ۲۴ به بعد است و هفته ۲۸ حرکات جنین بسیار واضح تر می‌شود و هفته ۲۸ به بعد به دلیل اینکه جنین قابلیت زندگی خارج از رحم را پیدا می‌کند حرکات آن بسیار واضح تر و مطلوب تر به نظر می‌رسد.

وی در پاسخ به پرسشی که بسیاری از مادران از حرکت نداشتن جنین خود مضطرب می‌شوند، ادامه داد: مادران بدانند که حاملگی یک امر فیزیولوژی بوده، بنابراین توجه زیاد به حرکت‌های جنین نداشته باشند و زندگی طبیعی خود را داشته و به کارهای معمولی خود بپردازند، چون جنین در محیطی کاملا  آزاد زندگی می‌کند اگر مادران حرکتی را از جنین خود حس نکردند می‌توانند یک غذای شیرین مانند خرما و شیر مصرف کنند و به سمت چپ بدن خود بخوابند و دست را روی شکم قرار دهند و حرکات بچه را شمارش کنند اگر در طول یک ساعت ۴ حرکت را حس کردند این بچه کاملاً نرمال بوده و هیچ جای نگرانی ندارد.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران خاطرنشان کرد: زنان باردار در طول دوران بارداری خودشان زندگی عادی خود را داشته باشند می‌توانند حرکت و ورزش کنند باید بدانند که تیم مراقبت از پزشک تا ماما در تمام نقاط کشور وجود دارد و اگر خطری برای بچه و مادر ایجاد شود می تواند به مراکز ارجاع داده شود.

منبع: تسنیم

۰۱
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>