ورزش دوران کودکی اثرات چاقی بزرگسالی را کاهش می‌دهد

محققان امریکایی می‌گویند: مادران چاق می‌توانند خطر اثرات منفی ابتلا به چاقی در کودکان را با تشویق به ورزش کاهش دهند. به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، تحقیقات نشان می‌دهد که تلاش برای افزایش فعالیت در بچه‌ها می‌تواند اثرات طولانی مدت مثبت، صرف نظر از اینکه آنها همچنان به ورزش در […]

محققان امریکایی می‌گویند: مادران چاق می‌توانند خطر اثرات منفی ابتلا به چاقی در کودکان را با تشویق به ورزش کاهش دهند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، تحقیقات نشان می‌دهد که تلاش برای افزایش فعالیت در بچه‌ها می‌تواند اثرات طولانی مدت مثبت، صرف نظر از اینکه آنها همچنان به ورزش در بزرگسالی تمایل داشته باشند را نمایان کند.

 

چاقی در دوران بارداری می‌تواند به بسیاری از مشکلات سلامتی برای یک مادر از جمله دیابت بارداری، پره اکلامپسی و ترومبوز (گرفتگی رگها) منجر شود. همچنین خطر ابتلای کودک در حال رشد را به عوارض مرتبط با چاقی در بزرگسالی از جمله بیماری‌های قلبی و دیابت افزایش دهد.

 

به تازگی یک پژوهش نشان می‌دهد که افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری خطر داشتن فرزند مبتلا به اضافه وزن یا چاقی را نیز افزایش می‌دهد.

 

محققان با اشاره به یافته‌های این تحقیق می‌گویند: ورزش حساسیت به لپتین را بهبود می‌بخشد، این هورمون که از سلول‌های چربی به طور طبیعی ترشح می‌شود، موجب حفظ وزن متعادل می‌شود.

 

محققان معتقدند: اگر چه ممکن است در افراد چاق لپتین بیشتری در گردش خون جریان داشته باشد، ولی به خاطر چربی بیشتر، بدن به عنوان جلوگیری از پاسخ به هورمون عمل می‌کند.

 

این محققان می‌گویند: یافته‌ها نشان می‌دهد که در بسیاری از پستانداران از جمله خرگوش‌ها و انسان که زیست شناسی مشابه دارند، ورزش در دوران کودکی می‌تواند برخی از خطرات بهداشتی مرتبط با چاقی در کودکان را که از پدر و مادر چاق به آنها به ارث رسیده است، کاهش دهد.

منبع: مرآت

۲۵
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>