تب و تشنج در کودکان

تشنج‌ ناشی‌ از تب‌ به‌ دنبال‌ افزایش‌ ناگهانی‌ دمای‌ بدن‌ شیرخواران‌ و کودکان‌ به‌ وجود می‌آید

پزشکان تب را به عنوان زنگ خطر برای کودکان می دانند به طوری که حدود ۳ تا ۵ درصد کودکان زیر ۵ سال به دنبال تب تشنج می کنند.

تشنج‌ ناشی‌ از تب‌ به‌ دنبال‌ افزایش‌ ناگهانی‌ دمای‌ بدن‌ شیرخواران‌ و کودکان‌ به‌ وجود می‌آید که در این‌ حالت‌ هوشیاری‌ کودک‌ تغییر پیدا می‌کند و انقباضات‌ ناگهانی‌ و غیر قابل‌ کنترلی‌ در عضلات‌ وی‌ پدید می‌آید.

کودکان زیر ۵ سال ، به ویژه کودکان ۶ ماهه تا ۳ ساله مستعد تب تشنج دار هستند و زمانی بروز می کندکه درجه حرارت مقعدی این کودکان ۴۰ یا بالاتر باشد..

images (3)

این تشنج معمولاً با افزایش ناگهانی درجه حرارت بدن شروع می شود و اغلب در آغاز ، یک بیماری تب دار دیده می شود و معمولاً در ارتباط با عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مثل سرماخوردگی است. کوکان نسبت به تشنج بسیار مستعد هستند زیرا سیستم مغزی و عصبی آنها هنوز بالغ و کامل نشده است. تشنج ناشی از تب به صورت تونیک – کلونیک و ژنرالیزه است.

نخستین مرحله تشنج معمولاً در حدود نیم دقیقه طول می کشد و علائم آن عبارت اند از:

- کاهش هوشیاری؛

- سفتی بدن و اندام؛

- قطع تنفس برای حدود ۳۰ ثانیه، بعد از این زمان وقتی تنفس مجدداً شروع می شود ممکن است بسیار سطحی باشد؛

- دفع ناخودآگاه ادرار یا مدفوع

مرحله دوم اغلب کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

در مرحله دوم کودک هنوز بیهوش است و این علائم دیده می شوند:

- پرش اندام ها یا صورت

- برگشت چشم ها به بالا

پس از اتمام فاز دوم، کودک به هوش می آید و سپس ممکن است برای یک تا دو ساعت به خواب رود. هنگام بیدارشدن ممکن است گیج، خواب آلود و تحریک پذیر باشد.

در اکثر موارد، تشنج در اوایل بیماری و بروز تب اتفاق می افتد. بطوری که  ۷۵ درصد موارد در ۱۲ ساعت اول و ۸۰ درصد موارد در ۲۴ ساعت اول بروز تب اتفاق می افتد. به ندرت ممکن است موقع کاهش درجه حرارت بدن نیز تشنج رخ دهد. در حدود ۱۵ درصد موارد تشنج ناشی از تب، تشنج قبل از شروع تب بروز می کند.

images (2)

درمان خانگی:

والدین باید در هنگام بروز تشنج خونسردی خود را حفظ کنند .

 کودک را به پهلو خوابانیده و چنانچه در دهان او ماده غذایی و یا ترشحی وجود دارد به آهستگی خارج نمایند .

 از پاشیدن آب به صورت و یا تحریک وی خودداری شود .

 به هیچ عنوان سعی در باز کردن دهان کودک نشود ولی در صورت امکان یک شی پلاستیکی نرم در بین دندانها قرار گیرد تا از گاز گرفتگی زبان جلوگیری شود .

با استفاده از شیاف استامینوفن و کم کردن پوشش کودک درجه حرارت کودک را کنترل کنید. لباسهای اضافی کودک را خارج کنید. بهتر است یک لباس نخی ساده بر بدن کودک باشد. لباسهای تنگ اطراف گردن کودک را خارج نمایید.در صورت لزوم می توان از تن شویه با آب ولرم نیز استفاده کرد که در این مورد پنبه یا پارچه ای نرم آغشته به آب ولرم را به مدت یک ساعت در نواحی دور گردن و زیر بغل کشاله ران کشیده تا درجه حرارت کودک به حد طبیعی برسد .

در اکثر موارد تشنج در عرض کمتر از دو دقیقه خاتمه می یابد ولی در صورت تداوم تشنج می توان از شیاف دیازپام استفاده نمود . در این موارد شیاف دیازپام ۵ میلی گرم در کودکان با وزن ۱۵ کیلوگرم ، و نوع ۱۰ میلی گرم در کودکان بالاتر از ۱۵ کیلوگرم موثر واقع می شود . هر کودک در اولین حمله تشنج با تب بایستی در بیمارستان بستری و بررسی گردد ، ولی در مورد کودکانی که سابقه تشنج در هنگام تب دارند در صورت مراجعه به پزشک برای جستجوی علت تب و درمان آن کافی است .

images (4)

مراقبت‌ها:

در زمان تشنج به کودک هیچگونه غذایی ندهید و پس از رفع تشنج کودک را به خوردن مایعات و آبمیوه ترغیب کنید.

بهتر است کودک تا زمان بهبودی کامل در رختخواب استراحت کند ولی پس از آن می تواند فعالیت های روزانه خود را شروع نماید.

-در ابتدا راه تنفس کودک باید باز شود.

اگر در موقع تشنج، ‌کودک استفراغ کرد بلافاصله سر بچه را به یک طرف برگردانده تا محتویات استفراغ به حلق بچه باز نگردد.

بعد از استفراغ کردن کودک نباید هیچ گونه غذا و یا مایعات به کودک داد.

بهتر است اطرافیان در هنگام استفراغ کودک آرم باشند تا او دچار ترس نگردد.

در شرایطی که حال عمومی کودک بهبود پیدا نکرد باید سریعاً او را به پزشک برسانید.

درصورت همکاری کودک از پا شویه صحیح استفاده نمایید. ناراحتی و استرس  منجر به افزایش دمای بدن کودک می شود پس از ناراحتی کودکتان بپرهیزید.

پس از حملات تشنجی کودک به دلیل خستگی مغز نیاز به خواب پیدا می کند، در صورتیکه پس از حمله تشنج کودک به سختی بیدار می شود حتما اطلاع دهید.

ممکن است این بیماری همانند بسیاری از بیماری‌ها  تحت تأثیر ارث باشد، اما تأثیر آن چندان زیاد نیست. دیده شده است که ۱۰ درصد خواهران و برادران کودک مبتلا به تشنج وابسته به تب دارای زمینه یا سابقه تشنج می باشند.

در حدود یک سوم کودکانی که یک حمله تشنج به دنبال تب داشته اند، ظرف شش ماه آینده مبتلا به یک حمله مجدد می شوند. اکثریت کودکانی که تشنج به دنبال تب داشته اند، در درازمدت هیچ مشکلی پیدا نمی کنند و تعداد اندکی ممکن است در آینده مبتلا به صرع شوند.

۰۵
بهمن ۱۳۹۱
مادربانو
دسته‌ها سلامت
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

٬ ٬

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>