نقش ژن و اراده در شکل گیری رفتارها

«چقدر شبیه والدین تان رفتار می کنید؟» این سوالی بود که هفته گذشته در آزمون روان سنجی صفحه خانواده و مشاوره مطرح کردیم و از شما خواستیم نظر موافق یا مخالف خود را درباره ۱۰عبارت این آزمون بیان کنید تا مشخص شود چقدر از باورها، عقاید و رفتارخود را از والدین تان به ارث برده اید و همچنین چقدر […]

«چقدر شبیه والدین تان رفتار می کنید؟» این سوالی بود که هفته گذشته در آزمون روان سنجی صفحه خانواده و مشاوره مطرح کردیم و از شما خواستیم نظر موافق یا مخالف خود را درباره ۱۰عبارت این آزمون بیان کنید تا مشخص شود چقدر از باورها، عقاید و رفتارخود را از والدین تان به ارث برده اید و همچنین چقدر به این مسئله معتقد هستید که فرد می تواند با توجه به تجربیات شخصی و محیطی این رفتارها را بیاموزد. بر اساس گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری خراسان۹۱۹ نفر از مخاطبان صفحه خانواده و مشاوره در این آزمون شرکت کرده اند.

تحلیل آزمون

همان طور که به یاد دارید نمره آزمون برابر با تعداد پاسخ های «مخالفم» بود، اگر امتیاز شما بین صفر تا ۵شده است باید بگوییم که شما فکر می کنید بسیاری از باورها و عقایدتان را از والدین تان به ارث برده اید و اگر امتیازی بین ۶ تا ۱۰ کسب کرده اید نشان می دهد که شما به خوبی می توانید دریابید کدام یک از ویژگی هایتان را از والدین تان به ارث برده اید و کدام را خودتان با توجه به تجربیات شخصی و محیطی که در آن هستید، آموخته اید. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید روان شناسان به ۱۰عبارت این آزمون نظر موافق داده اند یا مخالف؟!

افسردگی مادر بر جنین تأثیر منفی دارد

عبارت ۱: افکار و باورهای مادر مثل ترسو بودن او روی جنین تأثیر می گذارد.

روان شناسان معتقدند، احساس امنیت نداشتن مادر نمی تواند روی جنین او تأثیر بگذارد اما برخی احساسات او مانند افسردگی و ترس به مرور زمان و در طول دوران بارداری روی جنین تأثیر منفی می گذارد و موجب بروز تغییراتی در سطح هورمون ها و سیستم عصبی جنین می شود.

خشن بودن ارثی نیست

عبارت ۲: هر انسانی در هر خانواده ای که تربیت شود، رفتارهای خشونت آمیز از خود نشان می دهد.

مجله موفقیت در این باره می نویسد: روان شناسان بر این باورند که چیزی به نام ژن خشونت وجود ندارد بلکه این جامعه و خانواده است که موجب می شود کودکان رفتارهای خشونت آمیز را بیاموزند و آن را در برخورد با دیگران ابراز کنند. خانواده و جامعه تنها می توانند به کودکان بیاموزند رفتارهای خشونت آمیز نداشته باشند و با دیگران برخوردی آرام و دوستانه داشته باشند.

هنر هم استعداد می خواهد هم ممارست

عبارت۳: توانایی های هر فرد، در زمینه هایی چون هنر، موسیقی و ورزش از طریق ژنتیک (وراثت) به او منتقل می شود.

در تحلیل این عبارت باید گفت هر فردی تا حدی استعدادهای خود در زمینه های هنر، موسیقی و ورزش را به ارث می برد اما آموزش و تشویق نیز در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد و فردی که به میزان متوسط از این استعدادها برخوردار باشد، با آموزش می تواند توانایی خود را به بهترین شکل ممکن بروز دهد و آن را تقویت کند.

اختلالات شخصیتی می تواند ارثی باشد اما …

عبارت ۴: برخی اختلالات شخصیتی به صورت ژنتیک به افراد منتقل می شود.

هرچند وراثت و ژنتیک در ایجاد برخی از بیماری های روحی و روانی نقش مهمی دارد اما باید بپذیریم که تعداد بسیار زیادی از بیماری ها ومشکلات روحی به دلیل تجربیات ناخوشایند زندگی و نداشتن مهارت لازم برای رویارویی با این مشکلات به وجود می آید. در واقع اگر فردی این مشکلات را از طریق ژنتیک به ارث برده باشد با زندگی در محیط مناسب و آرام و آموختن مهارت های زندگی می تواند بر این مشکلات فائق آید.

ترس از حیوانات آموختنی است

عبارت ۵: ترس از مار، عقرب، سوسک، خفاش و حیوانات وحشی به صورت غریزی در افراد وجود دارد.

درباره این عبارت می توان گفت ترس آدم ها ازحیوانات آموختنی است و هیچ کس این ترس را از طریق ژن ها به ارث نمی برد. وقتی افراد از کودکی می بینند که اطرافیانشان از برخی حیوانات می ترسند در واقع می آموزند که باید از این حیوانات بترسند ولی اگر فرد در محیطی به دنیا بیاید که کسی از حیوانی نمی ترسد، او نیز می تواند با این ترس مقابله کند.

ازدواج فامیلی و اختلال ژنتیکی

عبارت ۶: در صورت ازدواج فامیلی، فرزندان دچار اختلالات ژنتیکی می شوند

ازدواج فامیلی در بسیاری از موارد می تواند زمینه ساز بروز اختلالات ژنتیکی و مشکلات و بیماری های مختلف شود، هرچند بسیارند افرادی که ازدواج فامیلی داشته اند اما صاحب فرزندان سالم و موفقی نیز بوده اند.

احساساتی مثل احساسات والدین

عبارت ۷: احساساتی یا هیجانی بودن هر فرد به ویژگی های والدینش بستگی دارد

بسیاری از واکنش ها و پاسخ های ما به یک مسئله یا اتفاق به آن چیزی بستگی دارد که در رفتار والدین مان دیده و از آن آموخته ایم، مثلا استرس داشتن در مواجهه با برخی حوادث نتیجه رفتارهایی است که از والدین خود دیده ایم.

حس رقابت ارثی نیست

عبارت ۸: حس رقابت در ذات افراد مختلف متفاوت است.

رقابت معمولا آموختنی است و افراد تلاش برای بهتر بودن را از محیط و اطرافیان می آموزند. بنابراین می توان گفت حس رقابت از طریق ژن ها منتقل نمی شود.

دختر کو ندارد نشان از مادر

عبارت ۹: دخترها ویژگی های رفتاری خود را بیشتر از مادرشان به ارث می برند تا پدرشان.

این گونه نیست که همواره رفتار فرزند شبیه والد همجنس خودش باشد، علت این که به خصوص دختران تلاش می کنند حداقل در دوران کودکی شبیه مادر خود رفتار کنند این است که آن ها معمولا زمان بیشتری را با مادرشان می گذرانند و به مرور زمان رفتارهایشان را از مادر الگوبرداری می کنند.

آیا اعتیاد ارثی است؟

عبارت ۱۰: اعتیاد از والدین به فرزندان به ارث می رسد .

اعتیاد لزوما از طریق ژن ها منتقل نمی شود، هرچند اخیرا در روان شناسی نظریاتی مطرح شده است که احتمال داده اند گرایش به موادمخدر از طریق ژن ها منتقل می شود اما هنوز این نظریه به اثبات نرسیده است.

زمانی که کودک در خانواده ای بزرگ شود که یک یا هر دوی والدین او معتاد باشند، به اشتباه می آموزد که برای حل مشکلات روحی وروانی اش می تواند به موادمخدر پناه ببرد.

برای همین است که کارشناسان توصیه می کنند حتی در حضور فرزندان تان سیگار هم نکشید.

شما می توانید اگر …

به یاد داشته باشید که هرگز ژن ها تمام سرنوشت شما را رقم نمی زنند، ممکن است که برخی از ویژگی های والدین به فرزندانشان منتقل شود اما مهم تر از ژن ها این خواست خود افراد است که شبیه والدینشان رفتار کنند یا خیر!

شما مهم ترین عامل در تعیین زندگی تان هستید، خانواده و اجتماع بسیار مهم هستند اما هیچ عاملی قدرتمندتر از خواست و اراده شما نیست. اگر در خانواده موفقی زندگی نمی کنید از آینده خود ناامید نشوید، اگر خودتان بخواهید بدون شک موفق می شوید.

فقط کمی اراده لازم است و البته توکل به خداوند و یاری خواستن از این قدرت لایزال.

منبع: روزنامه خراسان

۱۵
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>