کودکان درون‌گرا بیشتر نقاشی می‌کنند

محبوبه نظام‌پرست، کارشناس ایستگاه روانشناسی نقاشی کودکان در فرهنگسرای کتاب در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در جنوب استان تهران با اشاره به این ایستگاه اظهار داشت: در این ایستگاه کودکان بعد از کشیدن نقاشی آن را تحویل ایستگاه می‌دهند و پس از بازدید توسط مشاورین برجسته مشکلات شناسایی و راه حل‌هایی برای رفع مشکلات به […]

محبوبه نظام‌پرست، کارشناس ایستگاه روانشناسی نقاشی کودکان در فرهنگسرای کتاب در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در جنوب استان تهران با اشاره به این ایستگاه اظهار داشت: در این ایستگاه کودکان بعد از کشیدن نقاشی آن را تحویل ایستگاه می‌دهند و پس از بازدید توسط مشاورین برجسته مشکلات شناسایی و راه حل‌هایی برای رفع مشکلات به خانواده‌ها ارائه می‌شود.

وی با اشاره به نحوه بررسی نقاشی‌ها بیان کرد: نقاشی کودکان را از روی خطوط و اشکالی که می‌کشند بررسی می‌کنیم و یک نقاشی خوب از نظر روانی باید همه طبیعت را از جمله درخت، گل، خورشید و … را نشان دهد.

نظام پرست با توجه به اینکه آیا کودکان از کشیدن نقاشی منظوری دارند یا نه؟ تصریح کرد: بله، زیرا همه کودکان با کشیدن نقاشی گونه‌ای از احساسات خود را بیان می‌کنند، به‌طوری که با ملاحظه نقاشی آن‌ها می‌توانیم به احساسات درونی آنها پی ببریم و آنها را درک کنیم.

وی ادامه داد: بیشتر کودکانی که درون‌گرا هستند نقاشی می‌کشند و با این کار عواطف و احساسات خود را بیان می‌کنند.

نظام پرست با توجه به اینکه کودکان از کشیدن نقاشی لذت می‌برند، ذکر کرد: در صورتی که کودک خود به کشیدن نقاشی علاقه داشته باشد، از کشیدن نقاشی لذت می‌برد. اما اگر کودک را به کشیدن نقاشی مجبور کنند، او این‌کار را از روی علاقه انجام نمی‌دهد، بلکه سعی می‌کند این کار را از روی نفرت انجام دهد.

وی با بیان اینکه خطی کردن نقاشی بیشتر به سن کودک بستگی دارد، عنوان کرد: اگر کودک سن کمی داشته باشد، خط خطی کردن کاغذ برای سنین او یک کارعادی به‌شمار می‌آید واو سعی دارد با نقاشی کردن احساسات درونی خود را بروز دهد و این کار را به منظور خود یعنی آمادگی برای نقاشی کشیدن انجام می‌دهد و اگر کودک این کار را در سنین بالا انجام دهد، معلوم است که به‌وسیله خط خطی کردن نقاشی می خواهد نفرت خود را نشان دهد.

نظام پرست با اشاره به اینکه چگونه از روی نقاشی می‌توان به میزان اعتماد به نفس فرد پی برد، گفت: اگر کودک تمام صفحه دفتر یا ورق خود را به وسیله نقاشی پر کند، معلوم است که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است و حضور خود را در میان جمع احساس می‌کند. اما اگر کودک تنها گوشه‌ای از تمام صفحه را پر کند، معلوم است که وی از اعتماد به نفس کمتری برخوردار است.

کارشناس روانشناسی با اشاره به مثالی دیگر برای پی بردن به اعتماد به نفس بیان کرد: در نقاشی کودکان با اشاره به آدمک های نقاشی هم می‌توان به اعتماد به نفس کودکان پی‌برد به‌طوری که اگر آدمک را با پاهای بلند و با فاصله از یک دیگر نقاشی کند اعتماد به نفس بالایی دارد و اگر آدمک را با پای کوتاه و نزدیک به یکدیگر نقاشی کند معلوم است اعتماد به نفس پایینی دارد و ما برای درمان این کودکان راه حل‌هایی را به خانواده‌ها آموزش می‌دهیم.

نظام پرست در ارتباط با اینکه آیا کودکانی که یک یا دو نفر از اعضای خانواده خود را از نقاشی حذف می‌کنند منظور خاصی دارند، ذکر کرد: کودک هر چه یکی از اعضای خانواده خود را به خود نزدیک‌تر بکشد، می‌خواهد علاقه خود را نسبت به آن فرد نشان بدهد، اما اگر هر چه کودک آن فرد را از خود دورتر بکشد نشان دهنده نفرت کودک نسبت به فرد است.

وی در پایان ذکر کرد: حذف یک یا دو نفر از افراد خانواده در نقاشی، نشان دهنده ضعیف بودن احساسات کودکان است.

این گزارش حاکی است، محبوبه نظام پرست در سال ۱۳۸۸ در رشته روانشناسی عمومی مدرک کارشناسی کسب کرده است و از آن زمان در حرفه روانشناسی کودکان فعالیت می‌کند.

نظام پرست در مدرسه ابتدایی غیر انتفاعی تدریس می‌کند و در خانه فرهنگ دولت‌آباد در بخش کودکان فعالیت می‌کند.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در کلاس‌های مشاوره‌ای می‌توانند به خانه فرهنگ دولت‌آباد و فرهنگسرای ولاء مراجعه کنند.

فرهنگسرای ولاء: شهرری، میدان نماز ۳۳۷۴۹۱۳۴، ۳۳۷۶۴۹۸۵

خانه فرهنگ دولت‌آباد: شهرری، فلکه اول دولت‌آباد، خیابان استاد دهخدا، کوچه شهید دریابیک، کوچه شهید رمضانی شماره ۵۰ – ۳۳۷۴۷۷۷۲- ۳۳۷۴۸۲۸۷

خبرگزاری مهر

۱۰
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>