بد دهنی کودکان

برخی‌ فیلم ها نیز مناسب‌ سن‌ کودک‌ نیستند و می‌ توانند عاملی‌ برای‌ آموزش‌ الفاظ‌ ناپسند باشند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ تقلید از الگوهای‌ کلامی‌ در کودکان‌ بسیار قوی‌ است.

«« وا خدا مرگم بده همسایه، این حرفا چیه بچه‌تون می‌زنه؟ مگه تربیتش نکردی؟ …». «خدا ببین داره چطور آبرومو می‌بره؟ دیگه رو ندارم بین فک و فامیل سر بلند کنم…».

این جملات، دغدغه خانواده‌هایی‌ است که کودکشان به‌تازگی چند حرف زشت سر زبانش افتاده و مانده‌اند با او چه کنند؟

images (1)

امروزه‌ بسیاری‌ از والدین‌ نگران‌ بددهانی‌ یا بدزبانی‌ فرزندانشان هستند و از خود می ‌پرسند که‌ آنها این‌ صحبت ها را چگونه‌ یاد گرفته ‌اند؟ چرا این‌ اتفاق‌ برای‌ فرزند ما افتاده؟ آیا خودمان‌ مقصر بوده‌ایم؟ جمعی‌ از والدین‌ می‌ گویند، ما که‌ این‌ حرف های‌ زشت‌ را بر زبان‌ نمی‌ آوریم، پس‌ چگونه‌ فرزندمان‌ چنین‌ حرف هایی‌ می‌ زند؟!

 بسیاری‌ از اعمال‌ بچه‌ها از عملکرد والدین‌ نشأت‌ می‌ گیرد. کودکان‌ رفتارهای‌ پدر و مادر را به‌ طور ناخودآگاه‌ درونی‌ می‌ کنند. رفتارهای‌ درون ‌فکنی‌ شده‌ جزو معیارهای‌ نهادینه ‌شده‌ کودک‌ قرار می‌ گیرند و سپس‌ او مطابق‌ این‌ معیارها عمل‌ می‌ کند؛ به‌ این‌ فرآیند همانند سازی‌ می‌ گویند. کودک‌ والدین‌ خود را به‌ عنوان‌ اولین‌ الگوهای‌ زندگی‌ می ‌پذیرد و چون‌ به‌ آنها عشق‌ می‌ ورزد و آنان‌ را سمبل هایی‌ قوی‌ می ‌داند، رفتار والدین‌ برای‌ او شاخص‌ و الگو قرار می‌ گیرد.

گاهی‌ بین‌ درون‌ فکنی‌ یک‌ رفتار و بروز آن‌ فاصله‌ زمانی‌ وجود دارد؛ برای‌ مثال، کودک‌ گفتاری‌ ناپسند را ماهها قبل‌ از زبان‌ پدر یا مادر شنیده، اما برون‌ ریزی‌ آن‌ امروز صورت‌ می ‌گیرد. این‌ مدت‌ به‌ تشخیص‌ کودک‌ و شرایط‌ او بستگی‌ دارد که‌ چه‌ زمان، چگونه‌ و در برابر چه‌ کسی‌ کلام‌ زشت‌ را به‌ کار برد.

از دیگر علت های‌ یادگیری‌ کلام‌ زشت، ارتباط‌ کودکان‌ با دوستان‌ و با بچه ‌های‌ دیگر است. بسیاری‌ اوقات‌ کودکان عامل‌ بدزبانی‌ یکدیگرند. در مهدکودک ، مدرسه ، کوچه‌ و هر جای‌ دیگری‌ که‌ بچه‌ ها فرصت‌ بازی‌ و به ‌خصوص‌ درگیری‌ با هم‌ را پیدا کنند، ممکن‌ است‌ این‌ بدآموزی‌ صورت‌ بگیرد.

برخی‌ فیلم ها نیز مناسب‌ سن‌ کودک‌ نیستند و می‌ توانند عاملی‌ برای‌ آموزش‌ الفاظ‌ ناپسند باشند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ تقلید از الگوهای‌ کلامی‌ در کودکان‌ بسیار قوی‌ است.

از دیگر عوامل‌ بروز بدزبانی‌ در بچه‌ها ، به کارگیری‌ کلام‌ زشت‌ به‌ عنوان‌ اعتراض‌ است. کودک‌ با بر زبان ‌آوردن‌ این‌ گونه‌ حرف ها اعتراض‌ خود را نشان‌ می‌دهد؛ این‌ نوعی‌ رفتار تلافی‌ جویانه‌ است‌ که‌ بعضی‌ کودکان‌ در پیش‌ می‌ گیرند. آنها احساس‌ می‌ کنند، فقط‌ با ادای‌ این‌ گونه‌ کلمات‌ است‌ که‌ تخلیه‌ می‌ شوند و می ‌توانند نارضایتی‌ خود را نشان‌ دهند.

درمان بد دهنی:

 والدین باید خودشان از به کار بردن این زبان اجتناب کنند.

والدین باید از شوکه به نظر رسیدن اجتناب کنند. اگر کودکان بتوانند با به کار بردن کلمات زشت جلب توجه کرده و والدین خود را شوکه کنند، باز هم از این زبان استفاده خواهند کرد.

 والدین باید به فرزندانشان تفهیم کنند که آنها و دیگر پدر و مادرها این زبان را تایید نمی‌کنند.

آنها نباید این «گفته‌های رکیک» را از کودکان بپذیرند. گاهی کودکان از این واژه‌ها استفاده می‌کنند بدون آنکه معنای واقعی آنها را بدانند. والدین باید معنی آنها را تا حد امکان شرح دهند و دلیل عدم تایید خود را بیان کنند. معمولا، والدین با گفتگو در این زمینه‌ها با کودک و راهنمایی‌های مناسب می‌توانند همکاری فرزندان‌شان را جلب کنند.

سعی کنید در زمان شنیدن برخی کلمات عجولانه اقدام نکنید وبه بدترین شکل با او برخورد نکنید بلکه با رعایت  صبر وحوصله ومسلط بودن برخود  دریک مکان  به تنهایی به او تذکر دهید ودقیقا علت ناراحتی خود را به او متذکر شوید.

برخی مواقع علت بددهنی کودک بی توجهی های والدین به او است و او سعی دارد با اینگونه رفتارها جلب توجه نماید. لذا سعی کنید به اندازه کافی برای او وخواسته های منطقی او وقت بگذارید واحترام قائل شوید.

درصورت تکرار وادامه دادن  از تنبیه بدنی بپرهیزید لیکن از روشهای دیگر برای کنترل او استفاده کنید مانند: محرومیت از بازی با برخی وسائلی که خیلی علاقه دارد ویا خرید نکردن برخی چیزهایی که او علاقه مند است وتوضیح دادن علت برای او

 از دیگر علت‌های‌ یادگیری‌ کلام‌ زشت، ارتباط‌ کودکان‌ با دوستان‌ و بچه‌های‌ دیگر است. بسیاری‌ اوقات،‌ کودکان‌ عامل‌ بدزبانی‌ یکدیگرند. در مهد کودک، مدرسه، کوچه‌ و هر جای‌ دیگری‌ که‌ بچه‌‌ها فرصت‌ بازی و بخصوص‌ درگیری‌ با هم‌ را پیدا کنند، ممکن‌ است‌ این‌ بدآموزی‌ صورت‌ بگیرد لذا سعی کنید ضمن متوجه نمودن او به اشتباهش تا جایی که ممکن است در انتخاب هم بازی ودوست ویا مدرسه برای  فرزندتان جدی باشید.

il

هر از چند گاهی به صورت تصادفی او را به خاطر برخورد خوب ورفتار مناسب مورد تشویق و تایید قرار دهید

بگذارید کودک بداند چه نوع گفتاری را می پسندید. هر بار که بدزبانی نمی کند به این امر اشاره کنید. برای مثال بگویید «خوشم می آید وقتی سؤالی از تو می پرسم آرام جواب می دهی.» در عمل به او نشان دهید که کدام گفتار وی، بدزبانی شمرده می شود.

پاسخ دادن به کودک در حالت عصبانیت، تنها به او می آموزد چگونه بدزبانی کند. هر چند دشوار است ولی وقتی با عصبانیت سر شما فریاد می کشد، شما متقابلاً این کار را انجام ندهید،

بلکه سعی کنید با احترام گذاشتن به کودک، احترام گذاشتن به دیگران را به او آموزش دهید. نسبت به کودک خود مؤدب باشید، گویی که او میهمان است.

راه های مطلوبی را به کودک پیشنهاد کنید تا زمانی که دیگران به او لقب می دهند، از طریق آن ها واکنش نشان دهد. برای مثال بگویید «وقتی دوستت با اسم بدی شما را صدا زد، به او بگو تا موقعی که اسم بدی شما را صدا زد، به او بگو تا موقعی که اسم خودم را صدا نکنی با تو بازی نمی کنم و جواب تو را نمدهم

به‌ اعتراضات‌ کودک‌ گوش‌ دهیم‌ و دقیقاً توجه‌ کنیم‌ که‌ او چه‌ می ‌گوید و نسبت‌ به‌ چه‌ چیز اعتراض‌ دارد. دادن‌ یک‌ کمک‌ فوری‌ به‌ کودک‌ در چنین‌ شرایطی‌ بسیار مهم‌ است. روش های‌ سختگیرانه‌ والدین ، اعتراض‌ شدید فرزند را به‌ همراه‌ دارد.

به هر حال هرگاه پدر و مادر مواجه با هرزه گویی در طفل خویش گردند بهترین توصیه آن است که با نشان دادن رفتاری حاکی از نارضایتی به طفل بفهمانند که رفتار وی مقبول نظر آنان نمی باشد. این طرز رفتار بسیار مؤثرتر از تنبیه جسمانی طفل بوده و در بسیاری موارد موجب ترک عادت مزبور می گردد.

با مرور موارد فوق که تعدادی از علل بددهنی در اطفال را شامل می گردد ملاحظه می نماییم که برخی موارد نظیر بیماری های جدی روانی اطفال نیاز به پیگیری و بررسی تحت نظر روان پزشک اطفال خواهند داشت ولی اکثریت موارد آن با رعایت برخی موازین ساده رفتاری و اخلاقی قابل کنترل و پیشگیری خواهند بود.

۰۴
بهمن ۱۳۹۱
مادربانو
دسته‌ها تربیت
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>