مراسم دیدن سیسمونی! سان دیدن از پوشک بچه!

وقتی صحبت از ازدواج و سختی ها و آسانی های آن می شود تقریبا یک مسئله در اظهارات اقشار مختلف مردم مشترک است همگی از افزایش چشم گیر و روز افزونِ تجملات و سنگینی مخارج عروسی و بَرج های این سبک زندگی جدید اظهار نارضایتی و نگرانی می کنند اما شگفت آور این است که […]

وقتی صحبت از ازدواج و سختی ها و آسانی های آن می شود تقریبا یک مسئله در اظهارات اقشار مختلف مردم مشترک است همگی از افزایش چشم گیر و روز افزونِ تجملات و سنگینی مخارج عروسی و بَرج های این سبک زندگی جدید اظهار نارضایتی و نگرانی می کنند اما شگفت آور این است که این اظهارات هیچ تاثیری در تصحیح این بخش نوظهور در سبک زندگی امروزه ایرانیان ندارد و این فرهنگ اسراف و تجمل گرایی روز به روز، رو به گسترش است و دامنه ی تاثیرش از پایتخت تا دورترین دهِ کوچک، همه را در برگرفته است.

اغلب مردم برای تن دادن به این رسم های جاهلانه، خودشان را مجبور می بینند تا جایی که حتی برای انجام این نوع خرج و برج های غیر ضروری، پس انداز ۳۰-۲۰ ساله خود را برای عروسی یک فرزند خرج می کنند و حتی از دیگران قرض می گیرند و یا حتی صدقه! و این یک فاجعه اخلاقی است و یک خطای واضح، آن هم برای ازدواج هایی که متاسفانه طبق آمار، احتمال شکست آن و منجر شدنش به طلاق، حدود ۲۰درصد است! و در صورت تداوم، احتمال دلخوشی و صلح و صفا در آن ناچیز!

به جای فهرست کردن رسوم نادرست و رفتارهای خطای دوخانواده ی دختر و پسر در یک عروسی -از خواستگاری تا پاتختی- و نقد تک تک موارد، یک پیشنهاد ساده عرض می کنم؛ پیشنهادی که نه خرجی لازم دارد و نه بودجه ای، پیشنهادی که منافع مادی هیچ کسی را هم به خطر نمی اندازد، اما در صورت پذیرش شما و ترویج آن، ریشه ی آداب رسوم جاهلانه ای را می خشکاند که دل بسیاری از دخترکان نازنین کشورم را شکسته  و مادران و پدران بسیاری را خحالت زده کرده. ان شاءالله این پیشنهاد بازار تفاخرهای احمقانه را کساد می کند؛ خیلی ساده و عملیاتی است:

از شرکت در مراسم بازدید و رویت جهیزیه خودداری کنید و از اساس این نوع دعوت ها را توهین به شخصیت خودتان تلقی کنید.

اصلا برایتان فرق نکند جهیزیه مربوط به چه عروس خانمی است؛ هر عروس خانمی! حتی از نزدیک ترین اقوام و عزیزترین دوستان تان.

دقت بفرمایید دوست و فامیل و آشنای شما و همان در و همسایه ی معروف، فقط برای چهار نفر مثل من و شما خودش و خانواده اش به سختی اقتصادی انداخته است تا پس از رویت تمام جزییات جهیزیه مورد تشویق شما و سایرین قرار بگیرد. همین! و اگر خواستگارهای متعددی بی دلیل رد می شوند به دلیل خجالت از همین بازدید کنندگان دو فامیل از جهیزیه محقر -بخوانید شرافتمندانه- است.

بگذارید این نوع مجالس را همان انسان هایی شرکت کنند که شبیه برخی زنان حقیر مکه ی قبل از بعثت هستند و مهم ترین صفت جاهلیت عربی یعنی تفاخر را در خود به وفور دارند همان هایی که وقیحانه ضعف های اقتصادی دیگران را به روی آنها می آورند و مدت ها در مورد نقائص مالی و معیشتی فقرای فامیل و آشنایان شان صحبت می کنند و در مقابلِ متمکنین و ثروتمندانِ مسرف و مترَف، غرق در حسرتی جانسوز و حسدی بی انتها لب به تملق باز می کنند. این نوع مجالس احمقانه را به آنها بسپارید. و شما که خردمند و فرهیخته هستید در چنین برنامه هایی که اساسش چیزی جز تفاخر و چشم و هم چشمی نیست، شرکت نکنید. تا مبادا این بازار عکاظ و این بورسِ تجمل و اسراف، مکارم اخلاق شما را خراب کند.

…وای تصورش هم تحقیرآمیز است. مانند مراسم دیدن سیسمونی! یعنی سان دیدن از پوشک بچه! چقدر سخیف است چنین رسم هایی.

منبع: سایت رسمی حجت الاسلام شهاب مرادی

۲۵
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها ۸ دیدگاه

یک پاسخ برای : 8

 1. fatemeh گفته:

  سلام دوستان منم موافقم رسم و رسومات بعضی مواقع زندگی رو به کام ما تلخ میکنه

 2. نرگس گفته:

  سلام. من تا دو ماه دیگه پسرم رو در آغوش میگیرم ان شا الله ، و خوشحالم که مختصر سیسمونی ای براش گرفتم بدون اینکه مهمونی ای برای سیسمونی بگیرم ، وضع مالیمونم بد نیست و میتونستم میلیونی خرید کنم اما این کارو دور از عقل تلقی کردم….

  • مادر بانو گفته:

   سلام
   خدا خیرتون بده. خیلی خوبه که ما بتونیم در هر موردی با عقل و درایت عمل کنیم. نه از روی چشم و هم چشمی.
   انشاالله که به زودی فرزندتون رو سلامت در آغوش بگیرید.

 3. فاطمه گفته:

  تو رو خدا بیشتر در این مورد بگید. این رسم و رسومات داره توی بعضی خانواده ها و بعضی شهرا غوغا میکنه. هرروزم تجملاتش بیشتر میشه. همین چند روز پیشم آقای مرادی توی برنامه آینه خانه میگفت این کارا غربتی بازیه و باید هو بشه تا کم کم بین مردم جای خودشو از دست بده

 4. fateme گفته:

  این رسمورسوم سیسمونی واسه نوزاد دیگه قدیمی شده واسه چی خرج اضافه تو این گرونی

 5. فاطمه گفته:

  مردم خودشون می خوان میگن مجبوریم زشته من به جا نیاوردم تجملات رو هیچ اتفاقی نیفتاد

  • مادر بانو گفته:

   بله خیلی ها رسم و رسومات رو بدون فکر مو به مو انجام میدن. کاری ندارن فلسفه ش چی بوده و هست. بعضی رسوم خوبه و انجامش خالی از لطف نیست اما توی قضیه ی ازدواج و بچه تا دلتون بخواد رسوم بی پایه و اساس داریم.
   خوبه که هر کسی نسبت به تک تک رسوم بیشتر فکر کنه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>