چاره مکیدن انگشت در کودکان چیست؟

مکیدن انگشت در ۸۰ درصد کودکان زیر یک سال مشاهده می‌شود و معمولا تا سه سالگی نیازی به درمان ندارد.

یک روان‌پزشک گفت: مکیدن انگشت در ۸۰ درصد کودکان زیر یک سال مشاهده می‌شود و معمولا تا سه سالگی نیازی به درمان ندارد.

lk

دکتر عارفه مبشر در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، با بیان این که انگشت مکیدن موجب آرامش و لذت در کودکان می‌شود، اظهار کرد: ممکن است علایم دیگری نیز همراه با مکیدن انگشت در کودک وجود داشته باشد که با بررسی این علایم می‌توان متوجه شد که مشکل کودک چیست.

وی افزود: پس از سه سالگی باید به صورت جدی، مشکل انگشت مکیدن کودک درمان شود. این عادت در صورت درمان نشدن ممکن است موجب تغییراتی در فک و دندان‌ها شده و کودک در جویدن یا ادای کلمات دچار مشکل شود که این حالات بعد از ۶ سالگی ایجاد می‌شوند.

مبشر تصریح کرد: کودکانی که انگشت می‌مکند، وابستگی بیشتری دارند و انگشت مکیدن یک حرکت دفاعی برای آنها است.

این روان‌پزشک عنوان کرد: برای درمان این مشکل باید به چند نکته توجه داشت. والدین باید از لحاظ روحی آماده باشند و قرار نباشد تغییر و تحولی در زندگی ایجاد شود. همچنین نباید برای درمان از روش‌های تحقیر، تمسخر و تنبیه بدنی استفاده شود.

وی افزود: برای کودکان کم سن و سال‌تر می‌توان با روش‌های مختلف بین دست و دهان فاصله انداخت تا کودک انگشت را در دهان نکند و برای کودکان بزرگتر نیز باید خودآگاهی داد. کودک باید متوجه شود که این کار او اشتباه است و زمانی که این کار را انجام می‌دهد باید به او بی‌توجهی نشان داد. برای تشویق نیز می‌توان از نوازش کردن و بوسیدن کودک استفاده کرد.

مبشر گفت: کودک باید برای درمان مشکل انگشت مکیدن ارزیابی شود، عده‌ای از این کودکان نیاز دارند همراه این درمان‌ها از درمان دارویی نیز استفاده کنند.

منبع: ایسنا

۲۴
دی ۱۳۹۱
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *