عزاداری شیعی – عزاداری کوفی

شیعه با فهمی که از این قیام و شهادت حاصل می­ کند، باور و اخلاق و رفتارش عوض می شود، کوفی حتی روز عاشورا هم وسط عزاداری ممکن است تحقیر، توهین یا دعوا ­کند.

نویسنده: مریم ادیب – کارشناس ارشد و مدرس مهارت های تربیت دینی

ccvb

۱-      شیعه سعی می کند از اتفاق پیشگیری کند، نه اینکه قبل از اتفاق بی خیال نشسته باشد یکهو بعد از اتفاق بلند شود و داد و فغان کند. لذا کوفی قبل از سالگرد عاشورا هم بی خیال است، یکهو جوّ گیر می شود.

۲-     شیعه نگاه توحیدی و ولایی دارد و این رویداد را همراه با نظام یکپارچه عالم می­بیند، نه یک حادثه و یک غم صرف.

۳-     شیعه با فهمی که از این قیام و شهادت حاصل می­ کند، باور و اخلاق و رفتارش عوض می شود، کوفی حتی روز عاشورا هم وسط عزاداری ممکن است تحقیر، توهین یا دعوا ­کند.

۴-     در این شناخت، نشاط و جهاد و وظیفه شناسی حاکم است آماده می­شود حرکتی بکند به اندازه وسعش، در آن مراسم بساط یأس، افسردگی، سخت گرفتن و دست از کارها کشیدن است.

۵-     یکجا علم حاکم است، احاطه و تجزیه و تحلیل پیدا می­کنند، دیگربار شرایط تکرار شود، دیگر اشتباهات قبلی­ ها تکرار نمی شود، یکجا اطلاعات سطحی از مرور حوادث است که حتی معلوم نیست درست باشد.

۶-     کوفی آمده فقط رفع تکلیفی کند، حاجتی بگیرد، نذری ادا کند، ثوابی ببرد، شیعه آمده برای نزدیک شدن، برای رسیدن و پیوند با آن کاروان که در حرکت است.

۷-     کوفی فقط ذکر مصیبت می­کند از حادثه­ ای که گذشت و دیگر کاری نسبت به واقعه ­ای که در جریان است ندارد با اینکه حوادث بعدی­ ناگوار نیز قابل پیش­بینی است.

۸-     بنای کوفی در عزاداری وقت­کشی است، و در مجالس شیعی نماز و قرآن گل سر سبد مجلس است.

۹-     اصل در عزاداری کوفی بر شور است نه شعور؟ چیزی بگوییم که بیشتر گریه کنند، داد بکشند، طبل بزنیم، موسیقی بیاوریم، صدا، لحن، ظواهر، جمعیت، شهرت؟

آیا می شود چند نفر گاهی دور هم جمع بشوند و چند خط از کتاب یا مقتلی بخوانند و درسی بگیرند؟

۱۰- در عزاداری کوفی اساس بر تحقیر حماسه است. تحقیر اهلبیت، ذکر کسانی که چادر ندارند، مو افشان می­کنند، شب و روز گریه می­کنند و مشکلشان تشنه ماندن است، سرهایشان اینچنین بریده شده و روضه­هایشان باید مکشوف و مفصل خوانده شود

۱۱- عزاداری کوفی، آدم کوفی بیرون می دهد آدم خود محور و دنیا بین، حرام­خور و متظاهر.

۱۲- عزاداری شیعی پیرو شیعه برپا می­کند، دلسوز، تلاش­گر، خدا محور، پرخیر، اهل حق و ادای حق مردم.

۱۳- کوفی لعنت می کند یزید را بدون آنکه یزیدیان زمانه خود را بشناسد.

۱۴-  شیعه بر حول و قوه خداوند تکیه می­کند لذا کوثری قیمتی می­شود، کوفی توان حقیر خود را با تکاثر و کثرت می­خواهد جبران کند.

۰۴
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها Slider تربیت
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. تسنیم گفته:

    عالی بود. خصوصا موارد شش و نه و ده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>