سلامت معنوی در گرو داشتن دین همراه با علم و علم همراه با دین است

قم – خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان دین بی علم و هم علم بی دین را مشکل آفرین عنوان کرد و تأکید کرد: سلامت معنوی در گرو داشتن دین همراه با علم و علم همراه با دین است.

آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی در دیدار جمعی از اعضاء کنگره سلامت معنوی و فرهنگستان علوم پزشکی که در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، با بیان این مطلب که شناخت خداوند باید مبنای سلامت معنوی باشد، اظهار داشت: وجود سلامت معنوی در جامعه باعث پویایی دین در جامعه خواهد شد.

وی افزود: سلامت معنوی در گرو داشتن دین همراه با علم و علم همراه با دین است؛ چرا که هم دین بی علم و هم علم بی دین، مشکل آفرین هستند، همانگونه که در گذشته دین بی علم کلیسا، گالیله سوزی به راه انداخت و امروزه قرآن سوزی به راه می‌اندازد و علم بی دین نیز جنگ جهانی اول و دوم را به جهان تحمیل کرد.

این مرجع تقلید با بیان این مطلب که مباحث مربوط به سلامت معنوی به مراتب پیچیده تر از مباحث مربوط به سلامت جسم است، اذعان داشت: در سلامت معنوی ابتدا باید ثابت شود که روح وجود دارد و این روح مجرد است و این روح مجرد، ملکوتی است و در نهایت باید اثبات شود که مرگ، پایان راه بشر نیست و مرگ تنها از پوست به در آمدن است و نه پوسیدن، لذا ما ابدی هستیم و اعمال ما و آثار اعمال ما تا ابد همراه ما خواهد بود.

آیت الله جوادی آملی، سلامت معنوی را در گرو شناخت و تفکیک دو نیروی درونی «جزم» و «عزم» دانست و گفت: همانگونه که ما در بیرون دو نیرو؛ یکی مسئول فهم و ادراک و دیگری مسئول حرکت داریم، در درون نیز دو نیرو داریم که یکی مسئول اندیشیدن و جزم است به نام عقل نظری و دیگری مسئول اراده و عزم است به نام عقل عملی، که متخصصین سلامت معنوی در ابتدا باید این دو نیرو را شناسایی کنند و آنگاه به تقویت نیروی اراده و عزم اقدام نمایند چرا که ضعف جامعه ما ضعف نیروی اراده و عزم است.

علوم تجربی را به حوزه علوم انسانی بیاوریم

وی خواستار نگرشی بالاتر از پزشکی به سلامت معنوی شد و خاطرنشان کرد: باید علوم تجربی را به حوزه علوم انسانی بیاوریم، طب وقتی می‌تواند به سلامت معنوی حرکت کند که خود را از حوزه علوم تجربی به حوزه علوم انسانی وارد کند و به انسان شناسی توجه کند و اهمیت بدهد.

این مفسر قرآن کریم در پایان خواستار تبیین بیماری‌های روحی از منظر دین به شیوه رایج در علوم پزشکی شدند و افزود: بدن تحت رهبری روح است و روح متعلق به جهان بالاتر و برتری است؛ لذا نیازهای مادی بدن نیز متاثر از روح متغیر است مانند کسانی که در عبادتهایشان حتی تشنگی و گرسنگی را از یاد می برند.

به گزارش مرکز خبر حوزه، در پایان این دیدار آیت الله جوادی آملی در پاسخ به سئوالی در خصوص حضور روحانیون در بیمارستان‌ها برای کمک به تقویت روحیه بیماران یادآور شد: حضور روحانیون بر سر بالین بیماران در بیمارستانها که بیماران را به صبر و شکیبایی دعوت و ارتباط آنان را با خداوند تقویت کند بسیار مفید فایده و مثمر ثمر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

 

۰۴
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>