زنی که خانواده‌اش را روانه بهشت کرد

طهورا ابیان تاریخ همواره وام‌دار زنانی است که درایت و دین‌دوستی‌شان خود را نشان داده است؛ زنانی که علی‌رغم عواطف سرشار نسبت به همسر و فرزندانشان، مشوق آنها بوده‌اند در مسیری که می‌دانستند انتهایش شهادت و دوری از آنها در دنیاست، تا روزی که پیمانه عمر آنها هم سر آید و در بهشت همنشین شهدایشان […]

طهورا ابیان

9400_271

تاریخ همواره وام‌دار زنانی است که درایت و دین‌دوستی‌شان خود را نشان داده است؛ زنانی که علی‌رغم عواطف سرشار نسبت به همسر و فرزندانشان، مشوق آنها بوده‌اند در مسیری که می‌دانستند انتهایش شهادت و دوری از آنها در دنیاست، تا روزی که پیمانه عمر آنها هم سر آید و در بهشت همنشین شهدایشان باشند. همسرانی که تمام قد در تاریخ ایستاده‌اند و نامشان بر مأذنه‌های رشادت به همراه شهدایشان می‌درخشد .. زنانی که مردانشان از دامن آنان به معراج رفته‌اند …

نام پسرش را «خلف» گذاشت و از این رو به «ام‌خلف» مشهور است. همسر اولین شهید روز عاشورا، موسلم بن عوسجه.

وی از زنان برجسته شیعه بود که در کربلا حضور داشت و افتخارش یاری حضرت سیدالشهدا و خانواده ایشان بود.

وقتی همسرش مسلم شهید شد، او پسرش خلف را آماده جنگیدن و دفاع از حسین بن علی کرد و این در حالی بود که امام حسین علیه‌السلام از خلف خواسته بود تا به مراقبت از مادرش بپردازد، اما همسر مسلم بن عوسجه که یاری امام را بر عواطف مادری‌اش مقدم داشته بود، پسرش را آماده کرد و به سمت میدان فرستاد.

وقتی که پسرش لباس رزم پوشید و آماده میدان شد، ام‌خلف به او چنین گفت: جز با یاری پسر پیغمبر، از تو راضی نخواهم شد. در این راه بکوش و با خون خود در راه دین خدا و حسین بن علی مرا رو سفید کن!

خلف بن مسلم بن عوسجه همچون پدر شهیدش به میدان شتافت و پس از جنگی نمایان، به شهادت رسید. لشکریان شمر پس از به شهادت رساندن خلف، سر او را از بدنش جدا کردند و به سمت مادرش که در گوشه‌ای از میدان به تماشای جنگ‌آوری پسرش نشسته بود، پرتاب کردند. ام‌خلف شجاعانه سر پسرش را برداشت و بوسید و گریست و خدای را شکر کرد که فرزندش در راه حسین بن علی فدا شده است.

او در تشویق فرزندش به مبارزه در راه یاری پسر پیامبر، با برخورد مناسب و شایسته‌ای به استقبال سر شهیدش رفت و با شهادت جوانش، الهام‌بخش مادران شهیدی شد که از تقدیم فرزندان خود برای یاری اسلام، مضایقه‌ای ندارند.

ام‌خلف در عصر عاشورا مسئولیت سنگینی به عهده گرفت. او سعی کرد با شهدات و بزرگواری همچون کوه از خیمه‌های اهل بیت محافظت کند. او با دفاع از خیمه‌ها توانست چندین بار جان پسر حسین بن علی، حضرت زین العابدین، را نجات دهد و در سخت‌ترین اوضاع و در قیام عاشورا؛ آنجایی‌که حرامیان به سمت خیمه‌ها حمله برده بودند، بدون هیچ واهمه‌ای از دین و اهل بیت امام خود دفاع کرد و هر کلمه از سخنان پرمعنا و روح‌بخشش و نیز هر جمله از نطق‌ها و سخنرانی‌هایش همچون تیرِکاری و شهاب سوزانی بود که بر قلب دشمنان می‌نشست و با کمال سرافرازی و موفقیت، این مسئولیت سنگین را به خوبی انجام داد و باری که مردان بزرگ نمی‌توانستند به صورت دسته‌جمعی به منزل برسانند، این بانوی با عظمت‌، به تنهایی به منزل رسانید.

در شجاعت ام‌خلف چنین سروده‌اند:
سرحلقه آن زنان که بودند اسیر
بود آن علویه اشجع از شیر دلیر
اندیشه به دل نداشت زان کوه سپاه
زیرا که به چشم او جهان بود حقیر

***
ام‌خلف نمونه یک زن تاریخ‌ساز است. او که در میان راه کربلا به کاروان حسین بن علی علیه‌السلام پیوسته بود، توانست با بهره‌گیری از بصیرت و دین‌داری، خانواده‌اش را در بهشت گرد هم آورد.

ام‌خلف همسرش را میدان فرستاد و چنان کوه در گوش همسرش نجوا کرده بود که مسلم بن عوسجه با روحیه‌ای کامل به میدان رفت؛ بی‌آنکه نگران آینده ام‌خلف باشد و همسر یک شهید چنین است؛ استوار همچون کوه؛ کوهی که نمی‌گذارد همسرش برای فدای حسین شدن دغدغه‌ای داشته باشد.

ام‌خلف همسر شهید است؛ شهیدی که نامش بر سکوی یاران حسین در پایین پای ضریح شش گوش تا ابد می‌درخشد و چه سعادتی از این بالاتر؟ ام‌خلف همسر چنین شهیدی است…

ام‌خلف مادر شهید است؛ شهیدی که در راه حسین و به دستان مادر به میدان رفته است. شهیدی که تنها فرزند ام‌خلف است که در راه اعتقاد و امام خود فدا می‌شود.

و یقین که ام‌خلف هم هنگام به خون غلتیدن پسرش در دلش به خدا چنین گفته بود : اللهم تقبل منا هذا القربان!
و اگر جز این بود او نمی‌توانست کمال را چنین در عاشورا به تصویر بکشاند.

و ام‌خلف مصداق کامل یک زن تاریخ‌ساز است. ام‌خلف یک زن عاشورایی است.

پی‌نوشت
با اندکی اقتباس از؛
* خصائص حسینیه
* لهوف
* یاران شیدای حسین

 

منبع : مهرخانه

۰۹
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>