شخصیت کودکان را ترور نکنید

گاه، گفتارهای غلط والدین سبب ترور شخصیت در کودکان می‌شود و آنها را خرد می‌کند. مثل این‌که در برابر رفتار ناشایست کودک به او بگوییم تو را دوست ندارم در صورتی که باید به او بفهمانیم آنچه سبب رنجش ما شده رفتار بد او بوده است نه خود او.

 دکتر شاهین فرهنگ در پنجمین نشست سلسله همایش‌های خانواده موفق که در سالن هلال احمر سمنان برگزار شد با اشاره به ریشه‌های بدرفتاری در کودکان، گفت: امتیاز دهی و فشار دو سویه و آموزش‌های غلط دیداری و شنیداری و پاداش ندادن به رفتارهای شایسته کودکان سبب بروز بدرفتاری در آنها می‌شود.

crying bbyمتن

وی افزود: سکوت در برابر رفتارهای پسندیده کودکان سبب می‌شود تا آنها تصور کنند که رفتارهای خوب دیده نمی شود بنابراین به تقویت رفتارهای بد می‌پردازند.

فرهنگ، آشنایی نداشتن والدین با شیوه‌های امر و نهی، وجود گفتارهای غلط و تهدید و تنبیه را از دیگر عوامل ریشه‌های بدرفتاری کودکان دانست و افزود: دستورهای بیشتر یا کمتر از حد معمول یا دستورات سخت و پیچیده و مبهم، امکان سرپیچی را در کودکان بالا می‌برد.

وی بیان کرد: گاه، گفتارهای غلط والدین سبب ترور شخصیت در کودکان می‌شود و آنها را خرد می‌کند. مثل این‌که در برابر رفتار ناشایست کودک به او بگوییم تو را دوست ندارم در صورتی که باید به او بفهمانیم آنچه سبب رنجش ما شده رفتار بد او بوده است نه خود او.

فرهنگ تصریح کرد: گاهی اوقات تهدیدات والدین از نوعی است که یا عملی نمی‌شود یا بی ثبات است و یا در زمان عصبانیت صورت می‌گیرد.

این دکترای روانشناسی عنوان کرد: والدین نباید بچه‌ها را شرطی کنند و در برابر هر رفتار شایسته به او جایزه دهند چون این کار سبب خود شیفتگی در کودک می‌شود. همچنین تنبیه نیز نباید به صورت کتک زدن باشد زیرا این امر را نه دین می پذیرد و نه علم.

وی بیان کرد: دستور باید دقیق و روشن باشد و طولانی نباشد چون هر چه دستور طولانی تر باشد احتمال نافرمانی بیشتر است. گاهی والدین به‌جای دستور دادن می‌توانند احساس شخصی خود را بیان کنند و یا به جای دستور دادن و امر به فعلی از کودک بپرسند که آیا آن کار را انجام داده یا نه و به جای آنکه بگویند چه کاری انجام دهند، بگویند که چه کاری را نباید انجام دهند.

این مشاور خانواده افزود: والدین باید گاهی از کودکان بخواهند تا قسمت مهم دستور را تکرار کنند و یا به جای دستور صریح، خطا بودن رفتار را به بچه نشان دهند و اگر دستور قاطع دادند آنرا عوض نکنند و اگر دستور قاطع غلط بود از دیگران بخواهند که خلاف آن حرفی نزنند.

این استاد دانشگاه افزود: در بیان قاطع، باید بار هیجانی ایجاد شود گاهی اوقات نیز به جای دستور مستقیم می‌توان به در و دیوار خانه نوشته زد. استفاده از بازی و داستان به خصوص داستان‌هایی که قهرمان و الگو دارند سبب ایجاد حس همدلی و همیاری در کودکان می‌شود.

وی افزود: والدین گاهی اوقات می‌توانند به جای تنبیه از جایگزین‌های آن استفاده کرده و پیامد کار را به کودک نشان دهند.

فرهنگ درباره آثار سوء ظن، گفت: به‌فرموده رسول اکرم(ص) اگر کسی خطایی کرد برای آن تا ۷۰ مرتبه دلیل خوب بتراشید و اگر باز دلتان آرام نشد خود را سرزنش کنید و بدانید شما سزاوارتر از او به ملامت هستید.

وی افزود: اگر مردی به همسرش خیانت کرد، زن باید بداند که رقیبی دارد و سعی کند تا با به دست آوردن دل شوهر، از رقیب پیشی بگیرد و اگر خانمی به شوهر خیانت کرد مرد باید بداند که عمده علت آن کم محبتی و بی توجهی به زن است زیرا کم توجهی سبب می‌شود زنان از مسیر عفت خارج شوند و به فساد کشیده شوند.

فرهنگ گفت: در مواقعی که بین همسران سوء ظن پیش می‌آید آنها وظیفه دارند تا با گزارش دهی، اعتماد سازی کنند و با شفاف سازی و در معرض دید یکدیگر قرار گرفتن رفع ابهام کنند.

وی با اشاره به برخی روابط نادرست بین همکاران جنس مخالف، گفت: هر چه روابط بیرون از خانه با جنس مخالف صمیمی تر باشد رابطه درون خانه با همسر سردتر می‌شود. همسران باید خود را امانت طرف مقابل بدانند زیرا در این صورت هرگز در امانت خیانت نمی‌کنند و اگر یکی از آن دو، دیگری را از دست داد بیش از حد بی قراری نکند زیر وابستگی به امانت معنایی ندارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: رمز موفقیت در زندگی، استمرار بر آموخته‌ها است و طبق فرمایش حضرت علی (ع) کسی که صبر نداشته باشد، به پیروزی نمی‌رسد. افراد برای رها شدن از دردسرهای زندگی باید موضع خود را عوض کنند چرا که اگر بخواهند یک عمر بر موضع غلط خود پایداری کنند اتفاقی نمی‌افتد.

وی تصریح کرد: نبخشیدن دیگران کم لطفی و لطمه زدن به خود است زیرا اگر او لایق بخشیدن نیست تو سزاوار آرامشی و زمانی که دیگری را نمی‌بخشی باید بار سنگین را با خود حمل کنی. دل و ذهن انسان یا جای عشق و محبت است یا جای کینه و کدورت و این دو هرگز با هم جمع نمی‌شود.

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>