غذای کمکی کودک پس از شش ماهگی

یک متخصص تعذیه گفت: پس از ۶ ماهگی با دو برابر شدن وزن نوزاد، تغذیه تکمیلی کودک آغاز می‌شود. کتر فاطمه حیدری اظهار کرد: اولویت در تغذیه کودک از ۶ ماهگی تا یک سالگی، با شیر مادر است ولی در این زمان شیر مادر به تنهایی جوابگوی نیازهای کودک نیست و در نتیجه باید تغذیه […]

یک متخصص تعذیه گفت: پس از ۶ ماهگی با دو برابر شدن وزن نوزاد، تغذیه تکمیلی کودک آغاز می‌شود.
کتر فاطمه حیدری اظهار کرد: اولویت در تغذیه کودک از ۶ ماهگی تا یک سالگی، با شیر مادر است ولی در این زمان شیر مادر به تنهایی جوابگوی نیازهای کودک نیست و در نتیجه باید تغذیه با غذاهای تکمیلی همراه باشد.
وی ادامه داد: تغذیه تکمیلی کودک را می‌توان با فرنی، شیربرنج یا حریره بادام آغاز کرد و سپس سایر غذاها با ترتیب و توالی خاصی به تغذیه کودک اضافه شود؛ در این مرحله می‌توان سوپ‌هایی که از غلات تهیه شده، آب‌گوشت و سبزیجات پخته شده، استفاده از حبوبات در سوپ کودک، میوه‌جات، پوره له شده و نرم را به تغذیه کودک افزود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت: در تغذیه تکمیلی کودکان باید توجه کرد که بین افزودن هر ماده غذایی جدید باید حداقل یک هفته فاصله وجود داشته باشد تا بتوان در این فاصله زمانی متوجه آلرژی و حساسیت‌های کودک شد.
حیدری بیان کرد: از ۶ ماهگی به بعد با توجه به این که شیر مادر از نظر آهن غنی نیست و همچنین ذخایر آهن بدن کودک در ۶ ماهگی تقریبا به پایان می‌رسد، توصیه می‌شود مکمل آهن برای تغذیه کودک استفاده شود و حداقل تا پایان ۲ سالگی ادامه یابد.
وی درباره نکاتی که باید در بحث تغذیه تکمیلی کودک باید به آن توجه شود، توضیح داد: بعضی از غذاها که کوچک هستند و در مصرف آنها احتمال گیر کردن لقمه در حلق و خفه شدن کودک وجود دارد، نباید مصرف شوند؛ گیلاس، انگور و آجیل‌ها نباید در کودکان به طور کامل مصرف شوند بلکه می‌توان از این مواد خوراکی، پودر تهیه کرده و به سوپ و دیگر غذاهای کودک افزود.
این متخصص تغذیه یادآور شد: از یک سالگی به بعد غذای سفره را می‌توان به کودک داد. از این سن باید عادات و الگوهای غذای سالم در کودک شکل بگیرد و به این منظور، خود خانواده باید الگوی درستی را در تغذیه پیروی کند تا کودک نیز از بزرگترها یاد بگیرد.
منبع: وب دا

۰۶
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>