ورزش برای نوزادان

کنجکاوی نوزادان بسیار طبیعی است و مادامی که والدین در حین انجام هر نوع فعالیت در کنار او باشند، خطری متوجه او نخواهد بود. فعالیت‌های بسیاری وجود دارد که در کنار بازی یک جلسه آموزشی هم محسوب می‌شود. در این مطلب ما بعضی فعالیت‌های ساده برای نوزاد را به شما معرفی می‌کنیم: ورزش صدا این […]

کنجکاوی نوزادان بسیار طبیعی است و مادامی که والدین در حین انجام هر نوع فعالیت در کنار او باشند، خطری متوجه او نخواهد بود. فعالیت‌های بسیاری وجود دارد که در کنار بازی یک جلسه آموزشی هم محسوب می‌شود. در این مطلب ما بعضی فعالیت‌های ساده برای نوزاد را به شما معرفی می‌کنیم:

ورزش صدا
این فعالیتی است که بسیاری از والدین آن را انجام می‌دهند بدون آن که بدانند این کار چقدر برای کودک مفید است. بسیاری از والدین هنگام عوض کردن پوشک، حمام یا بازی با کودک خود حرف می‌زنند این کار به کودک کمک می‌کند تا بفهمد این صدا از دهان فردی پدر یا مادر خارج می‌شود. علاوه بر این می‌توانید پیوسته اسم او را صدا کنید در ابتدا او به صدای شما پاسخی نمی‌دهد اما رفته رفته هرگاه او را صدا کنید عکس‌العملی از او خواهید دید. فعالیتی که شما می‌توانید در این رابطه انجام دهید این است که سعی کنید هر گاه کسی اسم نوزاد شما را صدا می‌زند، او را به سمت صدا برگردانید. این فعالیت باعث تحریک و پرورش حس شنوایی کودک می‌شود.

ورزش بینایی
چند اسباب‌بازی با رنگ‌های جذاب برای بازی کودک بخرید متوجه خواهید شد، هرگاه، کودک با این اسباب‌بازی‌های رنگارنگ بازی می‌کند لبخند می‌زند یا به نوعی احساس رضایت خود را نشان می‌دهد. برای تقویت حس بینایی، کتاب‌های مخصوص نوزادان، با رنگ‌های شاد و فریبنده بخرید. هنگام لباس پوشیدن، چند دست لباس در رنگ‌های مختلف جلوی کودک بگذارید، اجازه دهید خودش رنگ دلخواهش را انتخاب کند و حتما همان لباس را بپوشد. این روشی است که کودک به وسیله آن به رنگ‌ها پاسخ می‌دهد.

ورزش دهانی
امروزه در بسیاری از کودکان، رشد بسیار سریع‌تر از گذشته است و شما می‌توانید در تولد یک سالگی ۱ یا ۲ دندان در دهان کودک مشاهده کنید طی مرحله رشد دندان و جوانه زدن آن در لثه، لثه‌ها خارش زیادی دارند از این‌رو کودک هر آنچه در نزدیک دست خود می‌یابد، فورا برای مالیدن به لثه و رفع خارش به دهان می‌برد. در این سن سعی کنید اسباب‌بازی‌هایی را که برای این کار در بازار وجود دارد، برای کودک بخرید چون جویدن باعث قوی شدن ماهیچه‌های آرواره و لثه‌های کودک می‌شود. علاوه بر این می‌توانید غذا‌های مناسب کودک با مزه‌های مختلف به کودک بدهید تا او طعم همه چیز را امتحان کند.

ورزش لمسی
این فعالیت شامل لمس انواع مختلف اسباب‌بازی‌ها توسط کودک است. کودک با این روش تفاوت بین سطوح سخت، نرم و پنبه‌ای را درمی‌یابد. در این مرحله برای تقویت عضلات پا و گردن نوزاد می‌توانید به نرمی پاهای کودک را خم و راست کنید یا به آرامی اسباب‌بازی محبوبش را جلوی چشمانش تکان دهید به نحوی که کودک گردنش را به آرامی با تکان دست شما حرکت دهد.

ورزش بویایی
این سن برای درک تفاوت بوهای مختلف توسط نوزاد کمی زود است، اما با این حال شما می‌توانید برای تحریک این حس در نوزاد از پوست پرتقال و وانیل یا غذا و سوپی که کودک می‌خورد استفاده کنید.

این فعالیت‌ها باید به طریقی انجام گیرد که برای کودک لذت‌بخش و نوعی بازی باشد و به محض این که دریافتید کودک دیگر توجهی به این فعالیت‌ها ندارد باید آن را متوقف کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

۱۰
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>