تشویق به سزارین در بخش خصوصی

مدیرکل سلامت خانواده،‌ جمعیت و مدارس وزارت بهداشت گفت: متأسفانه در بخش خصوصی متخصصان زنان و زایمان، مادران را به دلایل مختلف تشویق به سزارین می‌کنند، ولی ما در بیمارستان‌های دولتی چارچوبی تعیین کرده‌ایم که هیچ پزشکی ولو در مواقع ضرورت نباید زنان را زیر تیغ سزارین ببرند. علی سنگی در نشست خبری که امروز […]

مدیرکل سلامت خانواده،‌ جمعیت و مدارس وزارت بهداشت گفت: متأسفانه در بخش خصوصی متخصصان زنان و زایمان، مادران را به دلایل مختلف تشویق به سزارین می‌کنند، ولی ما در بیمارستان‌های دولتی چارچوبی تعیین کرده‌ایم که هیچ پزشکی ولو در مواقع ضرورت نباید زنان را زیر تیغ سزارین ببرند.

علی سنگی در نشست خبری که امروز به مناسبت هفته سلامت بانوان در وزارت بهداشت برگزار شد، در پاسخ به سؤال خبرنگار مهرخانه مبنی بر اینکه “چرا با وجود همه آموزش‌هایی که از سوی وزارت بهداشت به مادران باردار ارائه می‌شود، باز هم شاهد آمار بالای سزارین در کشور هستیم و برخوردی با متخصصان زنان و زایمانی که زنان باردار را تشویق به عمل سزارین می‌کنند، صورت نمی‌گیرد؟”، اظهار داشت: سیاست وزارت بهداشت در چند سال اخیر کاهش آمار سزارین بوده است، همان‌طور که بسیاری از کشورهای دیگر نیز با این مشکل مواجهند.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت مسئولیت آموزش به زنان باردار را بر عهده دارد و معاونت بهداشتی و درمانی این وزارتخانه در چند ساله اخیر برنامه‌های مشخصی را برای عمل‌های سزارین در دستورکار قرار داده و این برنامه‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال شده و اجرا می‌گردد.

سنگی افزود: بر طبق این برنامه وزارت بهداشت از هفته بیستم بارداری تا هفته آخر، آموزش‌هایی را برای زنان باردار در بیمارستان‌های دولتی در نظر گرفته است و در این کلاس‌ها زایمان طبیعی ترویج می‌شود.

مدیرکل سلامت خانواده،‌ جمعیت و مدارس وزارت بهداشت بیان داشت: ما معتقدیم که اگر مادران به این درک برسند که عمل سزارین خطرات زیادی برای آنها و کودکشان به همراه خواهد داشت، زیر این عمل نخواهند رفت.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت رسالت خود را در زمینه آگاهی به زنان باردار انجام داده است، تصریح کرد: متأسفانه در بخش خصوصی متخصصان زنان و زایمان، مادران را به دلایل مختلف تشویق به سزارین می‌کنند، ولی ما در بیمارستان‌های دولتی چارچوبی تعیین کرده‌ایم که هیچ پزشکی ولو در مواقع ضرورت نباید زنان را زیر تیغ سزارین ببرند.

سنگی به اقدامات صورت‌گرفته در خصوص افزایش آگاهی متخصصان زنان و زایمان اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت در کنگره‌ای که مهر ماه سال جاری با موضوع سلامت زنان برگزار کرد، کارگاهی را به آموزش متخصصان زنان و زایمان در بخش خصوصی اختصاص داد و به آنها تأکید کرد که بهتر است برای حفظ سلامت زنان و کودکان زایمان طبیعی را ترویج کنند و امیدواریم مثمرثمر واقع شود.

منبع: مهرخانه

۰۸
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها ۲۸ دیدگاه

یک پاسخ برای : 28

 1. فیروزه گفته:

  منم اول دوس داشتم سزارین کنم اما الان که تو هفته ۳۸ بارداری ام خیلی دوس دارم این درد زایمان طبیعی که میگن رو تجربه کنم منم به خودم افتخار کنم که دخترمو طبیعی به دنیا اوردم بی دلیل نیست که بهشت زیر پای مادران است.

  • مادر بانو گفته:

   بله تحمل این درد و حس اینکه ما توانستیم این درد رو تحمل کنیم و بچه متولد بشه خودش یه احساس غرور و توانمندی به مادر می ده که بهش نیاز داره. غرور از جنبه ی مثبت البته.
   انشاالله که بهترین ها براتون پیش بیاد

 2. ساحل گفته:

  سلام من خودم زایمان طبیعی کردم وشیر خودمو به دخترم دادم باور کنید بچه ی من خیلی از هر نظر با هم سن وسالاش فرق داره خیلی باهوش تره .وقتی حامله شدم همه منواز زایمان طبیعی ترسوندن ولی به نظر من خدا در حد توان هرشخص بهش درد میده بچه های ما از هیچ چیز طبیعی بهره نمیبرن حداقل این یکی روهم دریغ نکنیم الن ۲۶ سالمه ومن ۲۲سالگی زایمان کردم فکر کنم در سال های اینده کسی پیدا نشه که زایمان طبیعی کنه ومن رکورد دار میشم

 3. ام دختر گفته:

  سلام
  همش سختیش نیست ، شیرینه. تازه برا من که بعد معرفتیم داشت. فهمیدم چقدر ضغیفم و مستاصل. یه بارم اگه این حس استیصال و تجربه کنیم بد نیست.چون پیش پای هممون هست. حداقل وقت رفتن از دنیا.
  تازه همیشم طولانی نیست زایمان من الحمدلله از شروع درد تا زایمان حدود ۲ ساعت شد

 4. مرضی گفته:

  من به خواست خودم زایمان طبیعی کردم خیلی درد کشیدم دقیقا ده ساعت اما خدا رو شکر می کنم و راضی هستم. امیدوارم بتونم دفعه بعد هم طبیعی زایمان کنم. خدا بهتر از هر انسانی می دونه چی بهتره. پس طبیعی بهتره. ضمنا عدم کنترل ادرار ربطی به نوع زایمان نداره به خاطر دوران بارداریه اینو هر مامایی می دونه. بیشتر درد زایمان هم ب خاطر ترس و استرسه. مثلا وقتی خودم فهمیدم بچه نزدیکه ب دنیا بیاد خیلی راحت تونستم پر فشار ترین و دردناک ترین مرحله رو پشت سر بذارم. امیدوارم خدا ب همه کسانی ک آرزوی بچه دار شدن دارن فرزندان صالح و سالم بده

 5. پریزاد گفته:

  من به درخواست خودم سزارین کردم وراضیم.چون توو خودم نمی دیدم که شجاعت زایمان طبیعی رو داشته باشم

 6. fateme گفته:

  امیدوارم خداوند فرزند صالح وسالمی در دامن شماهم بگذارد؛منم خیلی صبرکردم نامید نباش نفسی

 7. fateme گفته:

  امیدوارم همیشه سالم باشید تسنیم جان؛برای منم دعاکنید بتونم سالم این ۹ماه رو بگذرونم اخه ۱هفته و۲روزی هستش فهمیدم باردارم

 8. تسنیم گفته:

  سلام
  زایمان سزارین یک روش پزشکی جایگزین برای یک عمل طبیعی است. به نظرم نه زایمان طبیعی اونقدرها بی خطر و بی عوارض است و نه سزارین اونقدرها وحشتناک. دکترم گفت چون من بالای سی و پنج سال اولین زایمانم رو دارم نمیتونم طبیعی زایمان کنم. سزارین شدم و خیلی هم راضی ام . چون این یک عمل جراحی هست عوارض یک عمل جراحی رو داره ولی برای من که خیلی راحتتر از اونی بود که همه گفتند. از همون فرداش کارهام رو خودم انجام دادم و الان هم بعد از شش ماه مشکلی ندارم.

 9. مطهره گفته:

  سلام،من هم سزارین شدم با وجود پافشاریم برای زایمان طبیعی،البته که هر چیزی طبیعیش خوبه،اما امان از این ماماها که حوصله ندارن و بی دلیل بعضیا که خودشون می خوان که طبیعی زایمان کنند رو بی جهت سزارین می کنن، من با کلی آگاهی رفته بودم اما…خدا ازشون بگذره

 10. طیبه گفته:

  سلام
  حرفاتونو قبول دارم چون خودم یه زایمان طبیعی و یه سزارین داشتم .
  دلم میخواد سومی رو طبیعی به دنیا بیارم .آیا میشه ؟

  • مادر بانو گفته:

   سلام. من پزشک نیستم که بتونم تخصصی بگم میشه یا نه. اما حداقل دو تا از اطرافیانم بودن که اولی رو سزارین کردن و دومی رو طبیعی. یکی شون که اختلاف سنی دو بچه ش دو سال بود ولی چون دوست داشت طبیعی رو تجربه کنه تحقیق کرد و فهمید که امکانش هست…

 11. نازبانو گفته:

  امیدوارم بچه صالح وسالمی خدابهتون بده

 12. fateme گفته:

  دعاکنید منم بچه داربشم آخه خیلی مشکلات توزندگیم هست که اگر بچه داربشم همشون ازبین میرن؛به دعای شما عزیزان محتاجم

 13. فاطمه گفته:

  من یه دوستی داشتم هم زایمان طبیعی رو تجربه کرده بود هم سزارینو. می گفت به لحاظ درد و سختی هر دوشون یکسان هستن. یکی قبلش یکی بعدش. ولی کیه که شک داشته باشه زایمان طبیعی بهتره. مشکل اینه که توی کشور ما زایمان طبیعی رو درست انجام نمیدن. الان توی تموم دنیا توی کشورای پیشرفته زایمان بی درد هست. اینجا هنوز جا نیتفاده. هر کسی هم که بی درد زایمان بکنه همه بهش میگن چرا اینکارو کردی. کلی عوارض داره. خلاصه مشکل از زایمان طبیعی نیست. مشکل چیز دیگس

 14. مامان گفته:

  به نظرم مهمتر از اینکه هر فردی زایمان طبیعی یا سزارینش چطوریه و چقدر سخته یا آسونه اینه که ببینیم هر کدوم از این زایمان ها دارن چقدر به ما آسیب می رسونن. یعنی ممکنه یه نفر سزارینش خیلی راحت باشه. ولی این ملاک خوب بودن یا بد بودن نیست. البته اگه یکی مجبور به سزارین بشه که قضیه فرق داره. منظورم زمانیه که یه نفر داره خودش بین سزارین و طبیعی انتخاب می کنه.
  توی زایمان طبیعی، درد خیلی زیاده. برای اکثر آدما. کسی منکر درد نمی شه. ولی چیزایی که مامان گلاره گفت برای همه عمومیت نداره. مثلا من بی اختیار ادرار و بقیه چیزا رو نداشتم شکر خدا. اما دوستم که سزارین کرد اتفاقا بی اختیاری ادرار داشت. البته بی اختیاری ادرار رو می شه با ورزش های مخصوص درمان کرد. خیلی مهم نیست.
  مهمترین اتفاقی که توی سزارین میفته، جراحی و باز شدن و پاره شدن چند لایه از شکم هست که جبران ناپذیره. مخصوصا اگه این عمل چند بار توی چند تا بچه اتفاق بیفته. همین چند روز پیش دکتر بودم. یه خانومی یه مشکلی داشت که باید جراحی می شد. ولی گفت چون شما چند تا عمل سزارین داشتی، هیچ دکتری حاضر نمی شه تو رو عمل کنه. باید با روش های غیر عمل با مشکلت کنار بیای.
  به هر حال هر روشی شاید مشکلات خودشو داشته باشه. شاید طبیعی هم برای بعضی ها مضراتی داشته باشه. شاید یه دکتری بخیه ها رو بد بزنه و مشکل ایجاد بشه. شاید یه دکتر دیگه اشتباهی بکنه که توی روند زایمان طبیعی خلل ایجاد بشه. ولی به طور کلی، چیزهایی که با عمل سزارین از دست می دیم و قابل جبران نیستن خیلی بیشتر از زایمان طبیعی هست.

 15. مامان گلاره گفته:

  سلام دوستان
  من با تمام تلاشی که انجام دادم تا طبیعی زایمان کنم اما به علت مسمومیت بارداری نتونستم و دکترم مجبور شد سزاریبنم کنه
  الان یه دختر ۵ ماه و سه روزه دارم که سالمه یالمه و خدا رو بخاطر داشتنش شکر می کنم.
  من برای سزارین بیهوش نشدم و از طریق بی حسی موضعی جراحی شدم
  سختی اش فقط بعد از عمل بود که به مدت ۲۴ ساعت نباید سرم رو تکون می دادم
  شیر دادن بچه خیلی سخت بود
  تا هشت روز بعد از جراحی هم نمی تونستم بدون شکم بند به طور طبیعی نفس بکشم و فشار زیادی رو در شکم تحمل می کردم.
  نشستن و بلند شدن هم که برای خودش مصیبت عظیمی بود.
  اما بعدش هیچ مشکلی نداشتم.
  از روزی که از بیمارستان مرخص شدم(روز بعد از سزارین) تمام کارهام رو خودم انجام دادم.نظافت بچه و …به عهده خودم بود.فقط تا یک مدت خیلی خوابم می اومد که مادرم می گفت او هم همینطور بوده.
  سزارین یک روش پزشکی هست که تا نیاز نباشه نباید سراغش رفت.اما زایمان طبیعی هم همچین که میگن بی عیب و بی مشکل نیست از جمله معایبش میشه به پارگی مهبل،درد فراوان،بی اختیاری ادرار و مدفوع و گاز در یکسال اول بعد از زایمان و همین طور بعد از یائسگی اشاره کرد.

 16. رازقی گفته:

  به نظر من بهترین قاضی تو زایمان طبیعی وسزارین، کسانی هستن که هر دوشون رو تجربه کردن، من خیلی ها را می شناسم که هر دوش رو تجربه کردن و میگن که سزارین مثل ده بار زایمان طبیعی میمونه، فقط اولش راحته، ولی بعد زایمان سخته، بخیه ها و… اما زایمان طبیعی اولش یکم سخته، بعد زایمان انگار نه انگار و خیلی راحت و ریلکسه.
  رمز موفقییتش هم اینه که نباید بترسی، فقط همین.

 17. هانیه گفته:

  من بچه ام رو طبیعی بدنیا آوردم دردش زیاده ولی از سزارین خیلی بهتره

 18. fateme گفته:

  چه راه های مادربانو؟

 19. مادر بانو گفته:

  مطمئنا هر کدام از زایمان طبیعی و سزارین طرفداران خودش رو داره. ولی این تب سزارین، توی ایران اینقدر شدید شده. توی کشورهای پیشرفته ی دنیا، اکثر زایمان ها تا حد امکان طبیعی انجام می شه. برای اینکه اونا متوجه شدن زایمان طبیعی چقدر ارجح هست نسبت به سزارین. بیهوشی سزارین، تیغ جراحی، بریده شدن چند لایه از بدن و بخیه های زیاد، عوارض کمی نیستن. اگر برای یکی توی شرایط خاص پیش بیاد خیلی فرق داره با اینکه الان اکثر مادرها به سزارین گرایش پیدا کردن.
  زایمان طبیعی واقعا درد زیادی داره. نمی شه کتمان کرد. ولی راههایی برای کاهش درد یا راحت شدن زایمان وجود داره.

 20. fateme گفته:

  من از خیلی از دوستانم شنیدم که سزارین بهتر از طبیعی زایمان کردنه؛لطفا کسانیکه این مادرشدن برام بنویسن زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین؟من هنوز مادرنشدم التماس دعا

  • مادر بانو گفته:

   شاید سزارین راحت تر باشه ولی زایمان طبیعی فواید بسیار زیادی داره که سرچ کنید پیدا می کنید و اصلا با سزارین قابل مقایسه نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>