سطح دانسته‌های جنسی کودکان را پیش از پاسخ دهی به سوالات آنها ارزیابی کنید

اینکه بدانیم ما به عنوان پدر و مادر مسوولیم، فرزندان خود را نسبت به همه چیز و از جمله نسبت به بدن خودشان آگاه کنیم یعنی که از نقش والد بودن خود مطلع هستیم.

رییس انجمن روانشناسی ایران با اشاره به اینکه کودکان به محض یافتن درک جنسیتی از مفهوم دختر و پسر، پرسش‌های جنسی خود را مطرح می‌کنند به والدین توصیه کرد: پیش از پاسخ دهی به سوالات بچه‌ها درباره مسائل جنسی، با طرح یک سوال از آنها دریابید که تا چه حد برای سوالات خود پاسخ دارند.

آموزش جنسی متن

به نقل از ایسنا، دکتر شیوا دولت آبادی گفت: کودکان به محض اینکه از نظر جنسیتی مفهوم دختر و پسر بودن را درک می‌کنند و به مرحله‌ای می‌رسند که آشکارا می‌دانند به نوعی تفکیک نقش به عنوان مادر و پدر درون خانواده وجود دارد، پرسش‌های جنسی خود را مطرح می‌کنند به طوری که خود را با یکی از این دو مقایسه کرده و از روی کنجکاوی درخصوص تفاوت‌های جنسیتی شروع به سوال پرسیدن می‌کنند.

وی با بیان این مطلب که سوالات کودکان در سنین مختلف و با شناخت متفاوتی که از موضوعات دارند با یکدیگر فرق می‌کند، ادامه داد: علم راه حل خیلی خوبی به منظور چگونگی پاسخ دهی مناسب به این دسته از پرسش‌های کودکان ما پیش پا می‌گذارد. مبنی بر این که اولا والدین بدانند تا چه میزان مایل هستند آگاهانه با بهره‌گیری از علم و دانش به فرزندانشان راجع به خود و اندام آنها اطلاعات دهند.

والدین باید برای پاسخ دهی علمی به پرسش‌های جنسی بچه‌ها، مطالعه کنند

این روانشناس یادآور شد: اینکه بدانیم ما به عنوان پدر و مادر مسوولیم، فرزندان خود را نسبت به همه چیز و از جمله نسبت به بدن خودشان آگاه کنیم یعنی که از نقش والد بودن خود مطلع هستیم. برای رسیدن به این اطلاع باید مطالعه کنیم، بپرسیم و مشورت بگیریم.

دکتر دولت آبادی تاکید کرد: والدین باید اول این توانمندی را داشته باشند که به عنوان یک والد وظیفه خود را نسبت به کسب اطلاعات لازم انجام دهند، سپس به دنبال فرصت مناسب باشند که فرزندانشان را آگاه کنند.

وی تصریح کرد: هنگامی که بچه ها از والدین سوالات جنسی خود را می پرسند، باید والدین با طرح یک سوال دریابند که تا چه حد برای سوالاتشان پاسخ دارند؛ سپس متناسب با جواب بچه‌ها و نه خیلی دور از آن، پاسخ علمی خود را به آنها بدهند.

رییس انجمن روانشناسی ایران در پایان با طبیعی دانستن مطرح شدن سوالات جنسی از سوی کودکان، خاطرنشان کرد: با توجه به راهکار ارائه شده، اداره کردن پرسش‌های کودکان نسبت به این مسایل همچنین تفاوت‌های جنسی میان خود با خواهر یا برادرشان، برای والدین چندان مشکل نیست.

منبع: مهرخانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>