اضطراب، سهم زنان باردار از بارش برف در روستاهای بانه

بارش برف و مسدود شدن راه‌های ارتباطی در زمستان‌های سخت شهرستان بانه عاملی برای ایجاد اضطراب در دل زنان باردار ساکن روستاهای این شهرستان است و تدبیر مسئولان برای رفع این نگرانی با هزینه‌های نه‌چندان بالا راهگشا خواهد بود. به نقل از تسنیم، استان کردستان یکی از استان‌های کشور است که بیشتر مناطق آن بویژه […]

بارش برف و مسدود شدن راه‌های ارتباطی در زمستان‌های سخت شهرستان بانه عاملی برای ایجاد اضطراب در دل زنان باردار ساکن روستاهای این شهرستان است و تدبیر مسئولان برای رفع این نگرانی با هزینه‌های نه‌چندان بالا راهگشا خواهد بود.

به نقل از تسنیم، استان کردستان یکی از استان‌های کشور است که بیشتر مناطق آن بویژه نقاط واقع در قسمت‌های شمال و شمال‌غربی دارای آب‌وهوایی سرد هستند و در زمستان‌ بارش برف مشکلاتی را برای ساکنان این مناطق و روستاییان به وجود می‌آورد.

شهرستان بانه در محدوده شمال‌غربی استان کردستان یکی از شهرستان‌های استان است که برخی نقاط روستایی آن در هنگام بارش برف سنگین گاهی تا چند روز در محاصره برف باقی می‌مانند و امدادگران و نیروهای راهداری تنها با ساعت‌ها تلاش مداوم و شبانه‌روزی می‌توانند راه‌های دسترسی به این روستاها را باز کنند.

هرچند بارش برف خوشحالی بی‌حد و اندازه روستاییان را به دنبال دارد اما هستند خانواده‌هایی که از طرفی بارش برف آنها را خوشحال می‌کند و از طرفی دیگر نگرانی از سلامت افراد خانواده، آنها را دچار اضطراب و نگرانی می‌کند.

تمام کسانی که بخواهند مضطرب‌ترین و نگران‌ترین افراد را در میان این دسته از هموطنان شناسایی کنند بدون تردید به یک نقطه مشترک می‌رسند و آن نقطه مشترک وضعیت مادران بارداری است که ممکن است زمان وضع حمل آنها درست مصادف با زمانی شود که راه‌های روستایی به دلیل بارش برف سنگین مسدود شده باشند.

بر اساس اطلاعات موجود هم اکنون ۲ هزار و ۸۳ خانم باردار در بانه زندگی می‌کنند که ۱ هزار ۴۴۹ نفر از آنها در روستاهای این شهرستان ساکن هستند و از این تعداد بیش از ۲۳۰ نفر از آنها بر اساس نظر منابع پزشکی و بیمارستانی در طول ۳ ماه زمستان فرزند خود را به دنیا می‌آورند.

شاید شنیدن این خبر جای تأمل داشته باشد که بیش از ۱۸۰ مورد از زنانی که در فصل زمستان در روستاهای بانه وضع حمل می‌کنند در مناطق و روستاهایی ساکن هستند که بارش سنگین برف در زمستان هر سال ارتباط محل زندگی آنها را تا مدتی با همه‌جا قطع می‌کند.

روستاهای کیورو، کندسورا، تاژان، بادمجان و بسیاری دیگر از روستاهای شهرستان بانه در زمره این روستاها هستند و وضعیت آنها در سال‌های اخیر به گونه‌ای بوده که بارها در محاصره برف قرار گرفته و تنها پس از تلاش شبانه‌روزی و چند روزه مأموران امداد توانسته‌اند نجات پیدا کنند.

مرور اخبار زمستان چند سال اخیر نشان می‌دهد که موارد بسیاری از زنان باردار در این روستاها وجود داشتند که در زمان وضع حمل با بالگرد امداد به مراکز پزشکی منتقل شده و فرزند خود را به دنیا آورده‌اند.

آنچه مسلم است اینکه امسال نیز با عنایت الهی بارش برف مانند سال‌های گذشته در روستاهای شهرستان بانه اتفاق می‌افتد اما بعید نیست که امسال بارش به گونه‌ای باشد که روزها حتی بالگرد امداد نتواند به داد مادران بارداری برسد که برای در سلامت ماندن خود و فرزندشان، هنگام زایمان به امکانات پزشکی نیازمند باشند ولی از این امکانات محروم بمانند.

بهتر نیست مسئولان شهرستان و استان از همین حالا به فکر تجهیز خانه‌های بهداشت روستایی بوده و این اماکن را با اعزام نیروهای متخصص برای کمک به زایمان مادران باردار و تأمین نیازهای پزشکی اولیه برای این کار تحت پوشش قرار دهند تا همه همو‌طنان با خیالی آسوده و مطمئن به استقبال زمستان رفته و نگران سلامتی عزیزان خود در روزهای پیش‌رو نباشند؟

منبع: مهرخانه

۰۵
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>