مضرات استفاده از قلیان

استفاده از قلیان در سال های اخیر در میان مردم و به خصوص جوانان شایع شده است. مطالعات اخیر نشان می دهد آسیب جدی به سیستم قلبی-عروقی و نیز افزایش ریسک ابتلا به سرطان ناشی از استفاده از قلیان با اثرات سوء ناشی از مصرف سیگار برابری می کند. استفاده از قلیان مانند سیگار فرد را به مرور وابسته (وابستگی به ماده ی نیکوتین و وابستگی روانی استفاده از قلیان) می کند

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

استفاده از قلیان در سال های اخیر در میان مردم و به خصوص جوانان شایع شده است. مطالعات اخیر نشان می دهد آسیب جدی به سیستم قلبی-عروقی و نیز افزایش ریسک ابتلا به سرطان ناشی از استفاده از قلیان با اثرات سوء ناشی از مصرف سیگار برابری می کند. استفاده از قلیان مانند سیگار فرد را به مرور وابسته (وابستگی به ماده ی نیکوتین و وابستگی روانی استفاده از قلیان) می کند و فرد علی رغم آگاهی از مضرات استفاده از قلیان، حاضر به صرف وقت، هزینه مادی و جسمی بوده تا این وابستگی و نیاز به نیکوتین را با مصرف دوباره و دوباره ی آن خاموش کند.

hookahمتن

مطالعات بالینی که در سال های بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی انجام شد، نشان می دهد استفاده از قلیان ارتباط بسیار زیادی با مشکلات عروق کرونر قلب، مشلات دستگاه تنفسی، سرطان های دستگاه تنفسی، اختلالات دستگاه گوارش و سرطان های دستگاه گوارش دارد. همچنین نتایج ۴ مطالعه ی دیگر نشان می دهد که استفاده از قلیان ریسک بیماری های دهان و دندان و نیز اختلالات جنینی را افزایش می دهد. نتایج مطالعه ی دیگری که در سال ۲۰۰۶ میلادی انجام شد، حاکی از افزایش ریسک انتقال بیماری های عفونی در افرادی است که به صورت جمعی و مشترک از قلیان استفاده می کنند. قدردان و نگه بان سلامتیمان باشیم.

برگرفته از مقاله های

۱٫ Waterpipe tobacco smoking: An emerging health crisis in the united states. Am J Health Behav. 2010; 34(3): 275-285.

۲٫ The effects of waterpipe tobacco smoking on health outcomes: a systemic review. Int J epidemiol. 2010; 39(3): 834-857.

۲۲
آذر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها سلامت
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>