پیشگیری از مسمومیت با سرب

نسبت به صدمات ناشی از مسمومیت با سرب حساسند

سرب فلزی سمی است که مصرف وسیع آن از سالها قبل منجر به آلودگی محیط و مشکلات سلامتی در کل جهان شده است. تماس مداوم با سرب سبب تجمع آن در بدن و بروز صدمات بی شماری به اندامهای مختلف بدن مانند سیستم عصبی، خون، گوارش، قلب و عروق و کلیه خواهد شد. کودکان نسبت به صدمات ناشی از سمیت عصبی مسمومیت با سرب بسیار حساس هستند و گاهی اوقات صدمات عصبی ناشی از سرب در کودکان برگشت ناپذیر است. تماس با سرب تقریباً عامل ۰٫۶% از بیماری هایی است که در کل جهان و خصوصاً در کشورهای درحال توسعه گزارش می شود. هر سال تماس با سرب در کودکان منجر به افزایش تقریبی ۶۰۰۰۰۰ مورد ناتوانی مغزی جدید در جهان می گردد.

air-pollution

راههای کاهش مسمومیت با سرب عبارت است از: کاهش استعمال سرب در بنزین مصرفی (تولید بنزین بدون سرب)، تولید و مصرف رنگهای ساختمانی فاقد سرب (رنگهای با پایه آبی)، عدم استفاده از لوله های سربی در لوله های آبی، اطلاع رسانی و ارائه آموزش عمومی درخصوص اهمیت و نحوه انهدام یا بازیافت باتری های سربی (اسیدی) و رایانه های مستعمل، سنجش میزان سرب موجود در خون کودکان وزنانی که در سنین باروری می باشند و کارگران صنایع.

نحوه آلوده شدن کودکان با سرب از طریق: انتقال سرب از طریق شیر مادر، آب و هوا و خاک آلوده به سرب، به دهان بردن رشته های پلاستیکی، اسباب بازی های رنگ شده با رنگهای حاوی سرب، جویدن لبه گهواره رنگ شده می باشد.

علایم مسمومیت حاد با سرب شامل بی اشتهایی، تحریک پذیری، استفراغ، انسفالوپاتی حاد و اختلال حرکتی،  استفراغ مقاوم، تشنج و اغما می باشد. در مسمومیت با سرب، پیدایش لکه های آبی خاکستری (حاشیه بورتن) در کنار لثه ها، ناشی از رسوب سولفور سرب می باشد. دل درد و قولنج شدید شکمی، یبوست، درد مفاصل زانوها، مچ و آرنج، کمر، شانه، سردرد، خستگی، بی قراری و بی اشتهایی ا ز علایم مسمومیت با سرب می باشد.

علایم مسمومیت مزمن با سرب، تورم لثه با خطوط آبی روی لثه ها، احساس طعم فلزی در دهان، ترومبوز عروق مغزی و انسفالوپاتی ناشی از آن، کاهش قدرت یادگیری و حافظه، هوش پایین، اختلالات رفتاری، لرزش، قولنج روده ای، درد عضلانی، افزایش فشار خون، کم خونی، کاهش تعداد اسپرم و ناباروری می باشد.

Boy-with-I-Heart-Clean-Air-Sign

در منازل قدیمی که چهل سال و یا بیشتر از ساختمان آن می گذرد، رنگهای استفاده شده و پوسته شده در دیوارها، سقف و چارچوبها و گاهی لوله های آب از جنس سرب اصلی ترین منبع مسمومیت با سرب می باشد. در صورت قدیمی بودن لوله های آب منزل (لوله های سربی) بهتر است قبل از استفاده از آب در صبح، اجازه دهیم مقادیری از آب داخل لوله قبل از استفاده دور ریخته شود.

راههای حذف سرب از محیط زیست عبارت است از: حذف سرب از بنزین، حذف سرب از رنگهای با مصارف خانگی و مصرف رنگهای محلول در آب، حذف استفاده از سرب در آلیاژهای فلزی که در بسته بندی صنایع غذایی استفاده می شود، حذف سرب از منازل مدارس و اسباب بازی و گهواره کودکان، حذف سرب از لعاب ظروف سفالی و سرامیکی مورد استفاده در صرف غذا و آشامیدنی، شناسایی و حذف سرب از مواد آرایشی و طب سنتی، استفاده از جارو برقی مجهز به فیلترهای قوی.

از راههای پیشگیری تماس با سرب، عدم تماس با ضایعات و نخاله های حاوی سرب ناشی از وسایل الکترونیکی و باتری های سربی و کامپیوتر، خصوصاً در کودکان می باشد. باید مطمئن شد که ضایعات و نخاله های حاوی سرب حتماً توسط مراجع معتبر منهدم شود.

منبع: ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو

۰۵
آبان ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها Slider سلامت
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. طفل معصوم گفته:

    کاش در مورد این که برای کاهش تاثیر سرب روی بدن چه کار بکنیم هم می نوشتید؟
    بهرحال ما هرروز داریم از طریق هوا سرب وارد بدنمون می کنیم ؛ با چی دفع می شه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>