تمرین جسمی کِگِل

این تمرین در هر زمان و وضعیتی که هستید، خوابیده و یا نشسته، قابل انجام است.

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان

حرکت بدنی کگل سبب قوی شدن عضلات کف لگنی که در برگیرنده ی مثانه، رحم، بخشی از روده کوچک و رکتوم است، می گردد. بارداری، زایمان، جراحی، افزایش سن و افزایش وزن از جمله فاکتورهایی هستند که سبب ضعیف شدن عضلات کف لگنی می شوند. اگر در هنگام عطسه، سرفه و یا خندیدن به طور غیر ارادی چند قطره ادرار دفع می کنید، اگر به صورت ناگهانی و اورژانسی احساس دفع ادرار دارید و اگر به صورت غیر ارادی کمی مدفوع دفع می کنید، در این صورت با انجام تمرین کگل از مزایای آن قطعا بهره خواهید برد. این حرکت در زنانی که در طول رابطه ی جنسی در به ارگاسم رسیدن مشکل دارند نیز مفید است. در طول بارداری و نیز پس از زایمان حرکت کگل قابل انجام است. لازم به ذکر است افرادی که از شدت بیشتری از مشکلاتی که ذکر شد رنج می برند، نیاز به درمان داشته و نمی توانند صرفا با انجام این تمرین انتظار بهبودی داشته باشند.

muscle

چگونگی انجام تمرینات کگل:

برای اینکه محل عضلات کف لگنی را حس و شناسایی کنید، در زمان ادرار کردن، خود را نگه دارید تا ادرار قطع شود، در آن لحظه عضلاتی که منقبض شده اند را حس خواهید کرد. برای انجام تمرین ۵ ثانیه عضلات کف لگنی را منقبض نگه دارید، سپس ۵ ثانیه ریلکس کنید. این کار را ۴-۵ بار تکرار کنید. می توانید به جای ۵ ثانیه، ۱۰ ثانیه عمل انقباض و انبساط عضلانی را انجام دهید. هرگز نفس خود را حبس نکنید و در طول انقباض عضلانی راحت نفس بکشید. به یاد داشته باشید در طول انقباض عضلانی، عضلات شکم را منقبض نکنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه در طول روز ۳ بار این تمرین را انجام دهید. این تمرین در هر زمان و وضعیتی که هستید، خوابیده و یا نشسته، قابل انجام است. توجه کنید که هیچ گاه در طول ادرار کردن این حرکت را انجام ندهید چرا که باعث افزایش ریسک عفونت مجاری ادراری خواهد شد. اگر در هنگام انجام حرکت احساس ناراحتی و یا درد داشتید، از ادامه حرکت خودداری کرده و بهتر است نسبت به پیگیری مشکل اقدام فرمایید.

منبع: www.mayoclinic.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>