نکاتی در مورد روش دادن دارو به کودکان

دارو را به همان اندازه و روشی که پزشک تجویز کرده به کودک بدهید.

دادن دارو به کودک به خصوص در سنین زیر یک سال مشکل است، چون در این سنین رفلکس بلع قوی است و حتی با مقادیر کمی از قطره یا شربت هم ممکن است کودک تمام دارو و حتی شیری که خورده را بالا بیاورد و به همین علت ممکن است نتوان برآورد صحیحی از اینکه چه مقداری از دارو را کودک تف کرده و چه مقداری را قورت داده، انجام داد. علاوه بر این مایع بودن دارو سبب می‌شود که هنگام ریختن دارو در پیمانه نتوان با دقت میزان دارو را اندازه‌گیری نمود. یکی از عوارض شایع مصرف شکل مایع دارو مصرف میزان بیش از حد داروی تجویز شده است.

cough-medicine-square

همه این عوامل سبب می‌شود که داروهای کودکان به شکل مناسبی مصرف نشود. لذا توجه شما را به موارد ذیل جلب می نمائیم :

 • لطفاً قبل از دادن دارو به کودک دستورالعمل داخل جعبه را به دقت بخوانید.
 • دارو را به همان اندازه که پزشک تجویز کرده به کودک بدهید، نه کمتر و نه بیشتر.
 • اگر کودکی دارید که همزمان باید چند داروی مختلف مصرف کند، از مراقبین بهداشتی و پزشکتان درباره تداخل داروهایی که مصرف می‌کند سوال کنید.
 • هنگام دادن دارو به دستور نوشته شده و تفاوت بین قاشق چایخوری و مربا خوری و غذا خوری توجه کنید. حجم یک قاشق چایخوری یک سی سی، قاشق مربا خوری ۵/۲ سی‌سی و قاشق غذاخوری ۵ سی‌سی است.
 • بهتر است از وسیله توصیه شده و یا همراه با دارو (مثل قطره چکان یا پیمانه) استفاده کنید. مثلا اگر توصیه پزشک یک پیمانه است، شما هم از همان پیمانه همراه دارو استفاده کنید.
 • اگر میزان مصرف با پیمانه قابل اندازه گیری نیست بهتر است برای اندازه گیری از سرنگ‌های مناسب استفاده کنید. مثلا برای اندازه گیری ۳ سی سی می‌توانید از سرنگ ۵ سی سی استفاده کنید.
 •  هنگام دادن دارو به خصوص داروهای بدون نسخه به وزن کودک توجه داشته باشید تا داروی زیادی به کودک ندهید. معمولا در دستورالعمل دارو میزان دوز توصیه شده بر اساس وزن کودک نوشته شده است.
 •  داروها را دور از دسترس کودکان نگهدارید تا سر خود به سراغ آنها نروند.
 • هنگام اضافه کردن آب به داروهایی که به شکل سوسپانسیون هستند دقت کنید که کمتر یا بیشتر از حد نشانه آب نریزید و در چند مرحله آب را اضافه کنید تا کاملا پودر را در خود حل کند.

 منبع: مرکز پاسخگویی سلامت ۱۴۹۰

۰۵
مهر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها سلامت
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

 1. نسترن گفته:

  سلام دوست عزیز من هم دانشجوی ارشد هستم اما هرچه دنبال قانون ۵۰ درصد میگردم نیست میشه لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>