نان،برنج و سیب زمینی گزینه های مناسب برای افزایش وزن زنان باردار

مادرانی که در دوران بارداری و به خصوص در سه ماهه آخر به اندازه کافی وزن اضافه نکرده اند، می توانند از نان، پلو، ماکارونی، سیب زمینی و چربی ها بیشتر استفاده کنند.

17626729
دکتر پریسا ترابی، کارشناس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:وزن گیری مناسب در دوران بارداری از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. برای این که معلوم شود زن باردار وزن گیری کافی داشته است باید طبق برنامه زمان بندی شده برای اندازه گیری وزن به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کند. در حین این مراجعه ها فشارخون زن باردار نیز
اندازه گیری می شود.
وی ادامه داد: زنـــان باردار و شیرده به حمایت خانواده، دوستان و جامعه نیاز دارند و این موضوع به ویژه در خانواده های کم در آمد اهمیت زیاد دارد تا بدین وسیله میزان مناسبی از غذای موجود در خانواده صرف تغذیه آنان شود.همچنین تمیز نگه داشتن بدن و لباس در این دوره ضروری است.
پوشیدن لباس آزاد و راحت و کفش تخت و راحت در دوران بارداری توصیه می شود.
ترابی عنوان کرد:قدم زدن و استفاده از هوای آزاد و نور مستقیم آفتاب به مدت حداقل ۱۰ دقیقه در طول روز (نه از پشت شیشه) برای سلامت مادر و جنین لازم است.  باید توجه داشت که واکسینـــاسیون علیه بیماری کزاز برای مادران باردار ضروری است و اولین نوبت آن در هر یک از ماه های بارداری می تواند باشد. دومین تزریق باید به فاصله یک ماه بعد از تزریق اول انجام
گیرد.
وی با بیان این که در ماه های آخر بارداری، مادر باید استراحت کافی داشته باشد و از کارهای سخت بدنی بپرهیزید اظهار کرد:مادرانی که در دوران بارداری و به خصوص در سه ماهه آخر به اندازه کافی وزن اضافه نکرده اند، می توانند از نان، پلو، ماکارونی، سیب زمینی و چربی ها بیشتر استفاده کنند.
زنان باردار باید توجه داشته باشند که استفاده از دارو بدون تجویز پزشک در دوران بارداری زیان آور و خطرناک است.
کارشناس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود:عکسبرداری طبی در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه اول ممنوع است، مگر در شرایط استثنایی و با تائید پزشک و در نظر گرفتن مراقبت های لازم.

وی خاطر نشان کرد:افزایش بیش از حد یا ناکافی وزن، لکه بینی، ورم دست و پا، سردرد، سرگیجه، افزایش فشارخون و یا تاری دید از مسائلی هستند که باید هر چه زودتر به اطلاع پزشک رسانده شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>