آموزش بافت کیسه قلاب بافی

برای درست کردن این کیسه، بافتن رو باید از کفِ کیسه که به شکل دایره هست، شروع کرد.

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

برای درست کردن این کیسه، بافتن رو باید از کفِ کیسه که به شکل دایره هست، شروع کرد. این هم از الگوی کفِ کیسه:

pattern

در ابتدا، یک حلقه طلایی بزنید.

1

رج اول (در الگو با رنگ نارنجی مشخص شده): ۳ زنجیره (ch) بزنید. ۱۵ پایه ی سه تایی (Tr) داخل حلقه ببافید. بافت رو به کمک یک زنجیره مخفی (Slip st) به ابتدای سه زنجیره ی اول رج وصل کنید. ( در واقع کار از کفِ کیسه که یک بافتِ دایره ای شکله شروع می شه. من در اینجا چون می خواستم به دایره ی بزرگتری برسم، ۱۷ پایه ی سه تایی بافتم. شما هم می تونید بسته به قطرِ کفِ کیسه، تعداد پایه های سه تایی رو کمتر یا بیشتر کنید)

2

رج دوم (در الگو با رنگ قرمز مشخص شده): ۳ زنجیره (ch) بزنید. در اولین پایه ای که در رج قبل بافتید، دو پایه ی سه تایی بزنید. در دومین پایه که در رج قبل بافتید، یک پایه ی سه تایی بزنید. در سومین پایه ای که در رج قبل بافتید، دو پایه ی سه تایی بزنید. در چهارمین پایه که در رج قبل بافتید، یک پایه ی سه تایی بزنید. به همین شکل بافتن را دور تا دور کار ادامه بدید. بافت رو به کمک یک زنجیره مخفی (Slip st) به ابتدای سه زنجیره ی اول رج وصل کنید.

3

رج سوم (در الگو با رنگ سرخابی مشخص شده): ۳ زنجیره (ch) بزنید. در اولین پایه ای که در رج قبل بافتید، دو پایه ی سه تایی بزنید. در دومین و سومین پایه ای که در رج قبل بافتید، هر کدام یک پایه ی سه تایی بزنید. در چهارمین پایه ای که در رج قبل بافتید، دو پایه ی سه تایی بزنید. در پنجمین و ششمین پایه ای که در رج قبل بافتید، هر کدام یک پایه ی سه تایی بزنید. به همین شکل بافتن را دور تا دور کار ادامه بدید. بافت رو به کمک یک زنجیره مخفی (Slip st) به ابتدای سه زنجیره ی اول رج وصل کنید.

4

رج چهارم (در الگو با رنگ بنفش مشخص شده): ۳ زنجیره (ch) بزنید. در اولین پایه ای که در رج قبل بافتید، دو پایه ی سه تایی بزنید. در دومین و سومین و چهارمین پایه ای که در رج قبل بافتید، هر کدام یک پایه ی سه تایی بزنید. در پنجمین  پایه ای که در رج قبل بافتید، دو پایه ی سه تایی بزنید. در ششمین و هفتمین و هشتمین پایه ای که در رج قبل بافتید، هر کدام یک پایه ی سه تایی بزنید. به همین شکل بافتن را دور تا دور کار ادامه بدید. بافت رو به کمک یک زنجیره مخفی (Slip st) به ابتدای سه زنجیره ی اول رج وصل کنید.

5

همون طور که دیدید در واقع با یک فرمول ساده مساحت دایره رو می شه زیاد کرد. می تونید این افزایش قطر دایره رو تا وقتی که به مساحت ایده آل دایره برسید ادامه بدید.

6

7

وقتی که به دایره ای با اندازه ی دلخواه رسیدید، زمان بافتن دیواره ی کیسه است. در واقع کیسه یک استوانه ی بی سره!!! و دایره ای که بافتید سطح مقطع این استوانه است. برای بافت دیواره در هر رج اول سه زنجیره بزنید و بعد در هر پایه ی سه تایی که در رج قبل بافتید، یک پایه ی سه تایی ببافید و انتهای کار رو با یک زنجیره مخفی به ابتدای سه زنجیره ی بافته شده در اول هر رج وصل کنید. این کار رو اونقدر ادامه بدید تا ارتفاع دیواره ی کیسه به اندازه ی دلخواهتون برسه.

8

9

حالا با نخی به رنگ دیگه یک رج دیگه ببافید. من از رنگ سفید استفاده کردم. رج دوم رو با رنگ جدید به این شکل ببافید: ۵ زنجیره ببافید، ۲ پایه ی سه تایی رو که از رج قبل یافتید رد کنید، در هر کدام از ۴ پایه ی سه تاییِ پیشِ روتون که در رج قبل بافتید، یک پایه ی سه تایی بزنید، ۲ زنجیره ببافید، ۲ پایه ی سه تایی رو که در رج قبل بافتید رد کنید، در هر کدام از ۴ پایه ی سه تاییِ پیشِ روتون که در رج قبل بافتید، یک پایه ی سه تایی بزنید، ۲ زنجیره ببافید و این کار رو اون قدر ادامه بدید تا به ۵ زنجیره ای که در ابتدای این رج بافتید برسید. کار رو با یک زنجیره مخفی به سومین زنجیره ی زنجیره های ۵تایی این رج وصل کنید. همون طور می بینید این مدل بافتن باعث ایجاد مربع های کوچیکی می شه.

10

رج سومِ مربوط به قسمتِ رنگ جدیده رو به این شکل ببافید: سه زنجیره بزنید و بعد در هر جایی که پایه ی سه تایی که در رج قبل بافته بودید رو دیدید یک پایه ی سه تایی بزنید. هرجایی هم که فضای خالی ی که در نتیجه ی بافتِ دو زنجیره های رج قبل رو دیدید دو تا پایه ی سه تایی بزنید. انتهای کار رو با یک زنجیره مخفی به ابتدای سه زنجیره ی بافته شده در اول این رج وصل کنید.

11

دوباره رنگ نخ رو به رنگ اولِ کار تغییر بدید و یک رو رج رو به این شکل ببافید: سه زنجیره بزنید و بعد در هر پایه ی سه تایی که در رج قبل بافتید، یک پایه ی سه تایی ببافید و انتهای کار رو با یک زنجیره مخفی به ابتدای سه زنجیره ی بافته شده در اول هر رج وصل کنید. در رج بعد اول یک زنجیره بزنید و بعد در هر پایه ی سه تایی که در رج قبل بافتید، یک پایه کوتاه ببافید و انتهای کار رو با یک زنجیره مخفی به ابتدای سه زنجیره ی بافته شده در اول هر رج وصل کنید.

12

با کمک ۶ رشته نخ کاموا به طول حدودا یک متر و بافتنشون مثل گیس، یک نوار که بندِ کیسه هست، درست کنید. این نوار رو از لابلای فضاهای خالیِ مربعی شکلی که بالای کیسه ایجاد شده عبور بدید.

13

14

15

کیسه آماده است:

16

17

این مطالب شاید کمکتان کرد:

آموزش قلاب بافی از پایه (۱)

آموزش قلاب بافی از پایه (۲)

آموزش قلاب بافی از پایه (۳)

یک پاسخ برای : 23

 1. laudable گفته:

  باعرض سلام وخداقوت
  لطفایه نقشه کلی واصلی برای بافت دایره رو توضیح بدهید که بشه باهر سایزکاموایی بافت
  خیلی ممنون ازراهنماییتون

 2. باران گفته:

  سلام وخسته نباشید.من دارم این کیسه حمومو واسه نینیم میبافم.کف دایره رو۶رج بافتم.امابه نظرم خیلی کوچیک میشه!!!وشکلش مثل شکل کامل شده توعکس نسیت کف کیسه ازچندرج دایره تشکیل شده؟آیاهمون ۴رج هست که آموزش داده؟یابیشتربافته؟

  • معصوم گلی گفته:

   سلام باران خانوم،
   البته این آموزش، آموزش لیف حمام نیست ها!! آموزش کیسه است، برای نگهداری وسایل.
   همونطور که در آموزش ذکر شد، بسته به بزرگ و کوچک بودن کیسه، کف کیسه رو می تونید بزرگتر و یا کوچکتر ببافید. اگه می بینید کوچک شده، تعداد رج های کف رو بیشتر کنید.
   موفق باشید.

   • باران گفته:

    سلام معصومه گلی.بله کاملاپیداست که لیف نیست وساک حمومه.منتهاخواستم بدونم شکل کامل شدش چندرج کف وچندرج دیواره هست؟

 3. یاسمن گفته:

  سلام،خسته نباشید.من تازه کارم،از رج دوم کیسم جمع میشه،خیلیم دارم شل می بافما
  نمی دونم کجای کارم اشتباست؟؟؟

  • معصوم گلی گفته:

   یاسمن جان،
   از رج دوم به بعد یکی در میان دانه اضافه می شه. مثلا در رج دوم روی اولین پایه ای که کار رو شروع می کنیم، یک پایه ی سه تایی و روی پایه ی بعدی، دو پایه ی سه تایی و روی پایه ی سوم، یک پایه ی سه تایی و روی پایه ی چهارم، دو پایه ی سه تایی می زنیم و … و به این شکل یکی در میان دانه اضافه می شه. بنابراین بعیده که کار جمع شه چون محیط دایره داره بزرگتر می شه. نقشه هم کمک زیادی می کنی. اگر سوالی بود درخدمتم. موفق باشید.

   • یاسمن گفته:

    دستتون درد نکنه خیلی
    من دبیرستانیم،دارم سعی می کنم تابستونی بافتنی یاد بگیرم،واسه همین انقد ضعیفم،والا من اضافه می کنم،نمی دونم چرا…
    حالا باز سعی می کنم
    چقد مال شما قشنگه
    من اصن به قیافه ی چیزی که بافتم نگاه می کنم بهم میگه بچه برو سر درست تورو چه به این کارا
    مرسی از راهنماییتون

    • معصوم گلی گفته:

     خیلی ممنون یاسمن جان،
     فقط حتما قبل از شروع بافتن، “آموزش های قلاب بافی از پایه” رو که لینکشون پایین همین مطلب وجود داره اول ببین، شاید کمکت کرد. اگر به نقشه خوانی در قلاب بافی آشنایی داشته باشی، تا حد زیادی می تونی در بافتن، سریع و راحت پیش بری.
     راستی به نظر من کارهای جنبی و هنری هیچ منافاتی با درس نداره. اتفاقاً خستگی رو در می کنه و یه جورایی رِفرش کننده است. به قول یه بنده خدایی آدم باید multi media باشه و از تک بعدی بودن در بره!! 😉
     موفق باشی.

 4. یاسمن گفته:

  دستتون طلا

 5. تینا گفته:

  سلام /مثل همیشه عالی بود.امیدوارم همیشه موفق باشی .

 6. fateme گفته:

  عالیه معصومه جان منم همینطور کیسه ای واسه خودم بافتم باهمین رنگ صورتی؛راستی چندروز پیش رفتم آزمایش دادم باردارم دعاکنید برام…

 7. آىدا گفته:

  سلام..
  کارهاى بافتنى شما خىلى ساده و قشنگه.واقعا ممنونم.
  من خودم خىلى بافتنى مىکنم. ازکارهاى شما هم استفاده کردم.
  موفق باشىد

 8. مریم گفته:

  بسیا زیبا وقشنگ مرسی

 9. زینب سادات گفته:

  sepaaaaaaaaaaas

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *