آماده کردن کودک جهت انجام آزمایش خون

با کودک درباره روند خون گیری حرف بزنید

ترجمه: معصومه کریمی گامیشان


با آگاه کردن کودک از آنچه در هنگام خون گیری اتفاق خواهد افتاد، او را بهتر می توانید آماده ی انجام آزمایش خون کنید.

با دانستن روند خون گیری، کودک احساس نگرانی کمتری خواهد داشت. در مورد بیشتر کودکان، بهترین زمان آگاه کردنشان یک یا دو روز قبل از رفتن به کلینیک و یا آزمایشگاه است. صادق بودن با کودک کلید کاهش استرس در اوست.

blooddraw

آنچه والدین می توانند انجام دهند:

عملکرد والدین کاملا بستگی به سن کودک دارد. واکنش والدین به فضای استرس آلودِ زمان خون گیری، بسیار بر واکنش کودک اثرگذار خواهد بود. اگر مادر خود دچار نگرانی و تغییر حالات روحی شود قطعا نگرانی کودک را دوچندان می کند. بنابراین آرامش والدین به طور حتم باعث کاهش نگرانی کودک خواهد شد.

منحرف کردن توجه کودک کمک کننده است.

مشغول کردن کودک معمولا در مورد اکثر بچه ها موثر می باشد البته این قضیه به سن کودک نیز وابسته است:

سنین ۱۲ماهگی تا ۲سالگی: با حباب ساختن و یا اسباب بازی هایی که حرکت می کنند و یا نور های رنگی و صدا تولید می کنند، او را مشغول کنید.

سنین ۳ تا ۵سالگی: محبوبترین اسباب بازی کودک را همراه داشته باشید. اسباب بازی هایی که نور و صدا ایجاد می کنند، کمک کننده اند.

سنین ۶ تا ۱۲سالگی: باز هم از اسباب بازی هایی که نور و صدا تولید می کنند غافل نشوید. استفاده از بازی های ویدئویی (استثنائاً اسمارت فون ها و یا تبلت ها کمک های بزرگی هستند) و کتاب های “بگرد و پیدا کن” از دیگر راه های مشغول کردن کودک هستند. حباب ساختن یکی از بهترین روش هاست چرا که علاوه بر مشغول کردن کودک، تنفس عمیق کودک در هنگام ساخت هر حباب به ایجاد آرامش او کمک می کند. تجسم و تصویر سازی ذهنی روش موثر دیگری است. برای کودک داستان های کوتاه جذاب و خنده دار تعریف کنید.

children

آنچه والدین می توانند برای کمک به کودک به او بگویند:

از کلماتی که در او اطمینان و آرامش ایجاد کنند استفاده کنید. برای اینکه کودک از زمان انجام خون گیری مطلع شود از جملاتی مانند “خون گیری از دیدن یک برنامه تبلیغی تلویزیون و یا خوردن یک شیرینی کوتاه تر است” استفاده کنید.

با کودک در خصوص آنچه در روند خون گیری اتفاق خواهد افتاد، صحبت کنید:

ابتدا یک نوار لاستیکی دور دست کودک پیچیده می شود. به او بگویید در هنگام پیچیدن نوار دور دستش، حسی شبیه به فشردن بازویش ایجاد می شود.

پرستار و یا بهیار با کمک پنبه ی آغشته به الکل محل وارد شدن سوزن را ضدعفونی می کند که احساس سرد شدن پوستش را به دنبال خواهد داشت.

پس از وارد کردن سوزن در دستش، خون وارد سوزن می شود. کودک ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشد مانند یک نیشگون و یا ممکن است اصلا احساس ناراحتی نکند.

پس از اتمام خون گیری، سوزن از دست کودک خارج می شود و روی محل خون گیری یک باند و یا تکه ای پنبه قرار می گیرد.

موارد کمک کننده دیگر:

با او در مورد چرایی خون گیری و آزمایش خون صحبت کنید.

نشان دادن وسایل خون گیری به کودک پیش از انجام آزمایش خون کمک کننده است. می توانید از اسباب بازی های شبیه وسایل پزشکی استفاده کنید.

منبع:   http://www.aboutkidshealth.ca

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>