نور، صدا، حرکت!

اینقدر که به ما گفته اند موسیقی آرامش بخش است، ما یادمان رفته که آرامش بخش تر از آن…

طی چند روز آینده، پرونده ای متشکل از چند مطلب پیرامون موضوع «اسباب بازی» در سایت منتشر خواهد شد. 

امیدواریم این مطالب، باعث شود والدین گرامی هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان شان، با دقت نظر بیشتری دست به انتخاب بزنند.

***

نویسنده: مادربانو

نور، صدا، حرکت!!

در این دوره و زمانه، خیلی سخت می شود یک اسباب بازی پیدا کرد که یکی از این سه تا را نداشته باشد چه برسد به هر سه ی آنها.

ما از کودکی هر چه به یاد می آوریم، این بوده که توپ، برای قل دادن و بازی کردن است. اینکه یک توپی ساخته شده که وقتی آن را روشن می کنیم، یک موسیقی خیلی تند و کلی چراغ های لیزری با هم روشن می شوند و روی ذهن بچه رژه می روند، چه کمکی به رشد او می کند؟ و اساسا هدف از بازی کودک و اسباب بازی هایش چیست؟

خیلی توصیه شده است که سه سال اول زندگی کودک، باید سرشار از آرامش باشد. حتی بهتر است وسائل تزئینی را از خانه جمع کنیم و به بچه اجازه دهیم با آرامش، بازی کند و نه ما نگران شکستن چیزی باشیم و نه او با انبوهی از تزئینات روبرو باشد. چه برسد به این همه نور و صدا و حرکت!

شاید با آمدن یک موجود معصوم کوچولو، بتوانیم بیشتر به هدف آفرینش فکر کنیم. واقعا ما برای چه آمده ایم؟ قرار است چه کنیم؟

اگر هدف از آمدن ما، بندگی است و طی مسیری به سوی حضرت حق، پس چرا از ماه های اول تولدِ این گل های بهشتی، گوششان را پر می کنیم از آهنگ هایی که نه آنها را به این هدف نزدیک می کند و نه تاثیر مثبتی بر روحشان می گذارد.

213062

البته در این دوره و زمانه، خیلی از روانشناس ها معتقدند کودک، با موسیقی آرامش می گیرد. اما شک نکنیم راه های بهتری برای کسب این آرامش وجود دارد.

اینقدر که به ما گفته اند موسیقی آرامش بخش است، ما یادمان رفته که آرامش بخش تر از آن هم هست. یا بهتر است بگویم آرامش حقیقی را جایی غیر از شنیدن موسیقی باید جستجو کرد تا به شادی و نشاط حقیقی هم رسید. وگرنه از این موسیقی ها و این آرامش های کاذب، بیشتر از همین شادی های کاذب چیزی عایدمان نمی شود.

و حالا ما تلاش می کنیم اگر خودمان آنقدری دوریم که نمی توانیم فرزند مان را به هدف خلقت نزدیک کنیم، لااقل او را از مسیر اصلی، دور نکنیم.

_________________________________________

مطالب مرتبط با پرونده ی «اسباب بازی»

- سهم اسباب بازی در تربیت کودک

- نکاتی در خرید اسباب بازی

- حساسیت در انتخاب اسباب بازی

- کودکان و اسباب بازی ها-۱ (با تأکید بر روان شناسی بازی)

- کودکان و اسباب بازی ها-۲ (با تأکید بر روان شناسی بازی)

- کودکان و اسباب بازی ها-۳ (با تأکید بر روان شناسی بازی)

 – بازی و کارکردهای آن

۲۸
مرداد ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. sareh گفته:

    با سلام.

    خیلی خیلی با نظر شما موافقم.
    تازه انتخاب موسیقی آرام بخش و… حاصل پدر و مادر های اهل تحقیق جامعه شده وگرنه برای عموم که ظاهر اسباب بازی ها و مارکشون خیلی اهمیت داره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>