حساسیت در انتخاب اسباب بازی

آیا ما به عنوان ایرانی، در کشور خودمان قهرمانان و الگوهای بومی نداریم که مجبور می شویم برای فرزندان مان در خارج از کشور به دنبال قهرمان بگردیم؟ آیا وظیفه نداریم بهترین الگو ها را به فرزندمان معرفی کنیم تا بتواند در رشد و بالندگی اش موثر باشد؟

 

وقتی وارد یک اسباب بازی فروشی می شوید تا برای کودک خود، اسباب بازی بخرید، بیشتر به چه مواردی توجه دارید؟ کیفیت اسباب بازی، این که ساخت چه کشوری باشد، کارکرد آن، شکل ظاهری آن، میزان سرگرم کنندگی کودک، این که کودک را چقدر خوشحال می کند یا…

مطمئنا ما به عنوان پدر و مادر فرزندمان، می توانیم با نوع اسباب بازی هایی که برایش در سنین مختلف می خریم، مسیر زندگی اش را به سمت و سویی هدایت کنیم. اما اینکه واقعا این سمت و سو، نهایتا به کجا می رسد، مهم است.

1042_poster - Copy

به عنوان مثال، بعضی والدین برای پسر بچه های خود، لباس های مرد عنکبوتی یا زورو می خرند و بچه، مدت ها با لباس و شمشیر و ماسک سرگرم است. خودش را جای زورو می گذارد و ساعت ها بازی می کند. اما این جا یک سوال مطرح است.

آیا ما به عنوان ایرانی، در کشور خودمان قهرمانان و الگوهای بومی نداریم که مجبور می شویم برای فرزندان مان در خارج از کشور به دنبال قهرمان بگردیم؟ قهرمان هایی مثل مرد عنکبوتی که اگر بچه، خیلی با شخصیتش خو بگیرد، کم کم ممکن است از فرهنگ اسلامی و ایرانی ما دور شود. چند سال بعد وقتی فیلم های مرد عنکبوتی را ببیند، با او همذات پنداری کند و هر آن چه که نباید را نیز، از او بیاموزد.

آیا ما به عنوان پدر و مادری که مسئول تربیت صحیح فرزندمان هستیم، وظیفه نداریم بهترین الگو ها را به فرزندمان معرفی کنیم تا بتواند در رشد و بالندگی اش موثر باشد؟

یا حتی شخصیت های کارتن های والت دیزنی؛ گاهی اصرار داریم عروسک ها یا کتاب ها و کارتن های والت دیزنی را برای فرزندان خود تهیه کنیم. در حالی که بعضی از این شخصیت ها، در بعضی از فیلم ها و کارتن هایشان کارهای غیر اخلاقی ای مرتکب می شوند که محال است ما بخواهیم فرزندان مان از آنها با خبر باشند. پس چرا از اساس، کودکان مان را با موجوداتی آشنا کنیم که بعدها خودمان، فرزندان مان را با مشکل مواجه کنیم؟

1020_pooster - Copy

ترجیح می دهم نوشته ام کوتاه و موجز باشد و از اطناب و زیاده گویی بپرهیزم. چرا که معتقدم برای عاقل، یک اشاره کافیست. همین که هر کدام از ما به عنوان پدر و مادر فرزندی که آینده و سرنوشتش برای مان مهم است و شاید مهمترین باشد، روی تک تک اسباب بازی های کودک مان دقت کنیم و آینده نگر باشیم، همین می تواند کفایت کند.

اگر… حقیقتا آینده و سرنوشت این فرشته های آسمانی و پاک، برایمان مهم باشد!

همین جا می توانیم از سازندگان اسباب بازی بخواهیم بیش از پیش به شخصیت های ایرانی جذاب برای کودکان اهمیت بدهند و از شخصیت های بومی متناسب با روحیات کودکان ایرانی، جهت طراحی و تولید اسباب بازی و کارتن و لوازم التحریر بهره ببرند.

_________________________________________

مطالب مرتبط با پرونده ی «اسباب بازی»

- نکاتی در خرید اسباب بازی

- سهم اسباب بازی در تربیت کودک

- کودکان و اسباب بازی ها-۱ (با تأکید بر روان شناسی بازی)

- کودکان و اسباب بازی ها-۲ (با تأکید بر روان شناسی بازی)

- کودکان و اسباب بازی ها-۳ (با تأکید بر روان شناسی بازی)

 – نور، صدا، حرکت!

 – بازی و کارکردهای آن

 

۲۸
مرداد ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها یادداشت سردبیر
دیدگاه‌ها ۳ دیدگاه

یک پاسخ برای : 3

 1. مرجان گفته:

  ما که بالکل قید قهرمان سازی و علاقه مند کردن بچه به شخصیت خاص را زده ایم فعلا،
  حتی به شخصه مخالفم برای اینکه پسرم را به شخصیت یک شهید علاقه مند کنم ، وسیله ای را بخرم که عکس آن شهید رویش باشد.
  اصلا تمایل بچه ها به لباس و اسباب بازی شکل دار سلیقه ایست که ما به خوردشان داده ایم .

 2. طفل معصوم گفته:

  یه انتقاد درون گروهی بکنم؟
  راستش با نفی های شما کاملا موافقم ؛ نهایت سعی ام را می کنم که قهرمان های بچه ام عروسک های باربی و …
  نباشند
  اما جایگزین چی داریم؟ آیا تنوع لازم را دارند؟ آیا قیمت مناسب دارند؟ آیا شرایط رقابت با این قهرمان های پوشالی رو دارند؟ شرایط ظاهری و کیفیت کار رو می گم

  • مادر بانو گفته:

   انتقادتون کاملا درسته. برای همین جمله ی آخرو نوشتم. یکی از اهداف بلند مدت مادربانو فکر کردن و تولید همین موارده. اگه خدا بخواد. ولی قبول دارم که بعضی ها تا الان در تولید کوتاهی کردن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>