زنان باردار از مصرف ماهی تن خودداری کنند

جیوه از عناصر سنگین به شمار می‌رود و استفاده زیاد آن برای بدن حکم مواد سمی را دارد.

دانشمندان علوم تغذیه انگلیس در مورد خطرات احتمالی خوردن ماهی تن به زنان باردار و شیرده هشدار دادند؛ زیرا تن ماهی در دوران بارداری، روند رشد جنین را مختل می‌کند.

تن ماهی

به گزارش “آژانس استاندارد غذایی انگلیس” اف.اس.ای، دانشمندان این کشور اخیراً دریافته‌اند که بدلیل وجود جیوه در ماهی تن، مصرف بیش از حد این ماده غذایی به صلاح زنان باردار و کسانی که دارای نوزاد شیرخوار هستند نیست.

به گفته دکتر”اندرو واج” مدیر بهداشت غذایی مؤسسه اس.اف.ای، بدلیل وجود عنصر جیوه در بیشتر ماهی‌های خوراکی و خطر احتمالی آن برای سیستم عصبی بدن نوزادان، دانشمندان معتقدند که زنانی که قصد باردار شدن دارند و یا در دوران بارداری به سر می‌برند، بهتر است مصرف تن ماهی را در برنامه غذایی خود محدود کنند.

براساس توصیه کارشناسان غذایی انگلیس، مصرف بیشتر از دو قوطی کنسرو ماهی تن در هفته برای نوزادان زنان باردار و شیرده می‌تواند دارای تبعات خطرناک باشد.

پزشکان علوم تغذیه همچنین مصرف ماهی تن را برای بزرگسالان و کودکان خردسال بلامانع می‌دانند، ولی معتقدند که نوزادان و کودکان زیر ۶ سال باید از مصرف زیاد تن ماهی که به سیستم عصبی بدن آنها لطمه وارد می‌کند، خودداری نمایند.

برخی محققان و کارشناسان تغذیه خوردن هرگونه غذای دریایی را برای مادران باردار ممنوع کرده‌اند؛ چراکه ترکیبات فلزی جیوه موجود در این موادغذایی به فرآیند رشد جنین آسیب می‌رساند. جیوه‌ فلزی معمولاً از طریق آلودگی‌های صنعتی وارد مواد خوراکی می‌شود و تقریباً اکثر ماهی‌های کنسروی حاوی این ماده‌ی مسمومیت‌زا هستند.

جیوه از عناصر سنگین به شمار می‌رود و استفاده زیاد آن برای بدن حکم مواد سمی را دارد. این عنصر با آنزیم‌های درونی بدن ترکیب و مانع از عمل آنها می‌شود. تجمع جیوه در بدن منجر به اختلالات شنوائی، لرزش عضلات، بروز بی‌حسی عمومی و برهم خوردن متابولیسم درونی شده از همه مهم‌تر اینکه جیوه عملکرد سیستم عصبی را مختل می‌کند و به رشد بافت مغزی آسیب جدی می‌رساند. به همین دلیل مصرف زیاد تن ماهی برای مبتلایان به بیماری‌های مغزی و عصبی و همچنین کودکان و مادران باردار توصیه نمی‌شود؛ زیرا سیستم مرکزی و عصبی جنین را که به سرعت در حال رشد است، تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

منبع: مهرخانه

۱۵
شهریور ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>