بازى در دوران قبل از دبستان تفکر کـودک را شکل می‌دهد

کـودک در بازى به آرزوهایـش دست می‌یابـد،

برخی از روان‌شناسان به دوران قبل از دبستان، دوره بازى گفته‌اند و عقیده دارنـد بازى تفکر کـودک را شکل می‌دهد.

play

به گزارش وب دا؛ کارشناس ارشد روانشناسی گروه سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد نیشابور گفت: بازی یک مفهوم کلیدی برای سلامت و رشد کودک است و کودکان در بازی‌های‌شان از محیط پیرامون و زندگی تجربه کسب می‌کنند.

سمیرا سلیمانی افزود: کودک در این موقعیت، کارى جز بازى نـدارد و ایـن امـر مـوجب می‌شود پر نشاط و پـر انرژى شود و فکر و استعداد او شکـوفا شـود.

کارشناس ارشد روانشناسی گروه سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد نیشابور اظهار داشت: کـودک در بازى به آرزوهایـش دست می‌یابـد، قـدرت استـدلال پیدا مى‌کنـد و نیروى تحلیلـش تقـویت می‌شود.

سلیمانی ادامه داد: بهبود مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی کودک، تمرین نقش‌های آینده برای زندگی بزرگسالی، تقویت حافظه کودک، افزایش اطلاعات و توان یادگیری کودک، تقویت خلاقیت حل مسئله، استدلال و افزایش مهارت‌های فکری و شناختی از مزایای بازی کردن کودک است.

وی عنوان کرد: بازی در دوران کودکی به مثابه منبعی قوی برای رشد و توسعه مهارت‌های ادراکی- شناختی، روانی- اجتماعی و همچنین حسی- حرکتی تلقی می‌شود و از این رو، تامین محیط ایمن برای بازی کودکان، اجتناب ناپذیر است.

وی خاطرنشان کرد: در برخی روایات نیز نوعی رده‌بندی سنی برای بازی‌ها به چشم می‌خورد به طوری‌که مراحل سن کودکی تا جوانی به سه دوره هفت ساله تقسیم شده است، در هفت سال اول، کودک آزاد بوده، محور فعالیت او بازی است و بازی برای او یک ارزش محسوب می‌شود، اما محور هفت سال دوم ، تعلیم، تربیت و تادیب نوجوان است و در هفت سال سوم، الزام به انجام تکالیف شرعی محور روایات این رده سنی است.

سلیمانی گفت: بازی‌ها به تناسب دختر و پسر بودن تغییر می‌کند به طوری‌که دخترها به بازی‌های در حال نشسته و یا بازی‌هایی که جنبه کلامی داشته باشد بیشتر علاقه دارند و پسرها به بازی‌هایی که با حرکت و جنب و جوش بیشتری همراه باشد، علاقمندند.

وی بیان داشت: بازی درمانی نیز یک تکنیک درمانی کودک است که برای درمان مشکلات و اختلالات کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع: پایگاه خبری – اطلاع رسانی و ب د ا

۰۵
شهریور ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>