آموزش بافت موتیف شش ضلعی (Hexagon)

خوبی این موتیف شش ضلعی اینه که از کنار هم قرار دادن هر چند تا از اون، می تونید به اشکال زیبایی برسید.

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

فکر کنم اون هایی که در دوران مدرسه از مبحث هندسه لذت می بردند، مثل من با دیدن موتیف های چندضلعی و رنگارنگ، برای بافتنشون وسوسه بشن.

خوبی این موتیف شش ضلعی اینه که از کنار هم قرار دادن هر چند تا از اون، می تونید به اشکال زیبایی برسید. اول می ریم سراغ نقشه ی کار:

1

بافتن رو با ایجاد یک حلقه ی طلایی ( این قسمت رو در الگو با دایره ی زرد رنگ مشخص کردم ) شروع می کنیم.

رج اول (این قسمت رو در الگو با رنگ بنفش مشخص کردم): ۳ زنجیره (Ch) ببافید، ۲ پایه ی دوتایی (dc) در حلقه بزنید، {۳ زنجیره ببافید، ۳ پایه ی دوتایی در حلقه بزنید}. روش بافت داخل کروشه را ۴ بار تکرار کنید. کار رو با یک پایه دوتایی به قسمت بالای ۳ زنجیره ی اول این رج وصل کنید.

2

رج دوم (این قسمت رو در الگو با رنگ صورتی مشخص کردم): ۳ زنجیره ببافید، ۲ پایه ی دوتایی ، ۱  زنجیره و ۳ پایه ی دوتایی در فضای ایجاد شده از آخرین پایه ی دوتایی رج اول ببافید، {۳ پایه ی دوتایی، ۱ زنجیره و ۳ پایه ی دوتایی در فضای ایجاد شده از ۳ زنجیره ی رج اول ببافید}. روش بافت داخل کروشه را دور تا دور کار تکرار کنید. کار رو با یک زنجیره ی مخفی (slip st) به قسمت بالای ۳ زنجیره ی اول این رج وصل کنید.

3

رج سوم (این قسمت رو در الگو با رنگ آبی مشخص کردم): ۳ زنجیره ببافید، به ترتیب در هر ۲  پایه ی دوتایی پیش روتون (پایه ی دوتایی هایی که از رج قبل ایجاد شدند) یک پایه ی دوتایی ببافید، {۱ پایه ی دوتایی، ۲ زنجیره و ۱ پایه ی دوتایی در فضای ایجاد شده از یک زنجیره ی بافته شده در رج دوم ببافید، در هر۶ پایه ی دوتایی پیش روتون (پایه ی دوتایی هایی که از رج قبل ایجاد شدند) یک پایه ی دوتایی ببافید}. روش بافت داخل کروشه را ۵ بار تکرار کنید. فقط یادتون باشه بار پنجم به جای ۶ پایه دوتایی، فقط باید ۳ پایه دوتایی ببافید. نهایتاً کار رو با یک زنجیره ی مخفی به قسمت بالای ۳ زنجیره ی اول این رج وصل کنید.

4

رج چهارم (این قسمت رو در الگو با رنگ سبز مشخص کردم): ۱ زنجیره ببافید، در همان جایی که زنجیره ی اول این رج را بافتید ۱ پایه ی کوتاه (sc) ببافید، به ترتیب در هر پایه ی دوتایی پیش روتون (پایه ی دوتایی هایی که از رج قبل ایجاد شدند) یک پایه ی کوتاه ببافید. هنگامی که به گوشه های شش ضلعی رسیدید در فضای ایجاد شده از دو زنجیره ی بافته شده در رج سوم، ۱ پایه ی کوتاه، ۲ زنجیره و ۱ پایه ی کوتاه ببافید. دورتادورِ کار رو به این شکل دُوربافی کنید و در آخر، انتهای کار رو با یک پایه ی کوتاه به ابتدای این رج وصل کنید. نخ رو گره بزنید. موتیف شش ضلعی ما آماده است.

۶ موتیف دیگه آماده کنید. بعد از چیدن نخ های اضافه و اُتو کشی، اون ها رو کنار هم قرار بدید. میتونید با قلاب بافی و یا با نخ و سوزن ۷ موتیف رو به هم وصل کنید. من از نخ و سوزن استفاده کردم.

5

این هم نتیجه ی کار:

6

8

این موتیف هایی که با رنگ سبز بافتم کار اولم بود و نخ کاموام ضخیم بود، فکر می کنم بیشتر به درد زیر قابلمه ای می خوره!!

10

من از این کار ها برای زیر گلدون های آبی م (گلدون هایی که جای ریشه گرفتن قلمه های گیاهامه) استفاده می کنم. حتی می تونید در مهمانی هاتون زیر ظروف پذیرایی تون قرار بدید. برای نگه داشتن قلمه های گیاهام تو آب، از ظرفای شیشه ای مربا و عسل و خیارشور و.. استفاده می کنم به این ترتیب که دورشون رو با کاغذهایی که گلفروشی ها برای پیچیدن دسته گل استفاده می کنند (من از بازار گل خریدم)، می پیچم و با چسب مایع فیکس می کنم و درآخر روبان می زنم.

7

این مطالب شاید کمکتان کرد:

آموزش قلاب بافی از پایه (۱)

آموزش قلاب بافی از پایه (۲)

آموزش قلاب بافی از پایه (۳)

یک پاسخ برای : 5

 1. مامان زهرا گفته:

  سلام

  ممنون هم شش ضلعی و هم مربعی رو خوندم و لذت بردم
  چند رنگ کاموا دارم و نی نی سومم سه ماه دیگه به لطف خدادنیا میاد.
  شروع میکنم انشالله بتونم یه پتوی خوب براش ببافم
  بازهم از توضیحات دقیقتون ممنون

 2. صوفیا گفته:

  من پتوی دایره شکل دارم میبافم اگه بخوام لبه هاشو طرح بدم چجوری بایدبدم؟

 3. hosna گفته:

  چقدر قشنگ و ساده هست. واقعا ممنون. اگه موتیف ساده ی مربعی هم دارید آموزششو بذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>