مادری، عطیه ای الهی…

قلب او را متمایل به تو کردم و محبتش را به سمت تو گرداندم.

نویسنده: نرگس بامداد- کارشناس ارشد مطالعات جوانان دانشگاه تهران

در طول تاریخ زندگی بشر، مهم­ترین نقش ویژه و مرتبط با جنسیت زنان، نقش فرزندآوری و مادری آنان است. کودک ماه­ها در رحم مادر با جسم و روح او اتباط نزدیکی دارد و سپس برای تغذیه و رشد خود نیاز ویژه به مادر خود داشته و مدت­ها طول می­کشد تا با اتکا به توانایی خویش سخن گوید، راه رود، بخورد و بیاشامد.

مطابق روایات، عواطف مادری عطیه­ ای الهی است که به هر زن صاحب فرزندی عطا شده است مگر آنکه زنان با استفاده از ارادۀ آزاد خویش، به دنبال منافع فردی خود ، این رحمت الهی را ضایع سازند(۱).

Mother

در یکی از این روایات به نکاتی اشاره شده است که انسان را به حیرت وا می­­دارد. بر ادریس پیامبر(ص) نازل شد : «… ای انسان، بنگر و بیاندیش و فکر کن که آیا روزی دهنده­ای جز من تو را روزی می­دهد؟ یا نعمت­دهنده ای غیر از من به تو انعام می­کند؟ آیا تو را از مکان تنگی در رحم مادر به سوی انواع نعمت­ها خارج نکردم؟ آیا از تنگی به وسعت و از رنج به راحتی و از تاریکی به سوی نور نبردم؟ پس ضعف تو را برای برپا ماندنت و ناتوانی­ات را برای بدست آردن آنچه از دست می­دهی، می­دانستم. بنابراین برای تو از سینۀ مادرت دو چشمه جاری کردم که غذا و نوشیدنی در آن بود. و در آن وسیلۀ تغذیه و عامل رشد تو قرار داشت. قلب او را متمایل به تو کردم و محبتش را به سمت تو گرداندم تا اینکه به سبب اذیت­های تو خسته و ملول نگردد و تو را به سبب آزارهایت رها نکند و به علت زیادی بیماریت از تو متنفر نشود و به دلیل آزارها و اعمال نادرستت، تو را ناپاک نداند. گرسنگی کشد تا سیرت کند، تشنگی کشد تا سیرابت سازد، بیدار نشیند تا خوابت کند، سختی را تحمل کند تا تو راحت باشی و رنج کشد تا  به تو کمک کند، خود را کثیف می­کند تا تو را تمیز گرداند.  اگر من محبت تو را به او نداده بودم اولین باری که اذیتش کردی از تو جدا می­شد. ولی به خاطر فضل خداوند تو را در همه حال بر خود برتری داد و در هیچ حالی از تو جدا نشد و اگر تو را به خودت وامی­گذاشتم و قوام و پایداری­ات را به سعی و کوشش خودت واگذار می­کردم، خیلی زود می­مردی و تباه شده از دنیا می­رفتی…»(۲)

پی­ نوشت :

۱-   زن و خانواده، زهرا آیت اللهی، بهار ۸۹، روابط عمومی شورای فرهنگی-اجتماعی زنان، ص۱۶

۲-   بحارالانوار، ج ۹۵، ص ۴۵۶-۴۵۳

۲۵
شهریور ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها کوتاه نوشته ها
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

٬ ٬

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>