از پوشک گرفتن؛ آرامش توام با درایت

اولین قدم این بود که یک روز صبح، به محض اینکه دخترک بیدار شد…

نویسنده: مادربانو

قبل از این که اقدام به «از پوشک گرفتن» کنم، مثل تمام مادران، ترس و واهمه داشتم. با دوستانی که این مرحله را پشت سر گذاشته بودند مشورت کردم ببینم آنها چه روشی در پیش گرفته بودند. چه روش هایی امکان بیشتری برای شکست خوردن دارند. چه ریزه کاری هایی را باید مد نظر قرار داد و…

Baby-Walz-Kindertoilette-Potty-Kinder-Toilette

سر انجام دست به کار شدم.

اولین قدم این بود که یک روز صبح، به محض اینکه دخترک بیدار شد، او را دستشویی بردم ببینم می تواند کارش را آنجا انجام دهد یا نه؟

خوب طبیعتا نتوانست. کمی بازی و خنده، و او را بیرون آوردم. فهمیدم که هنوز زود است. همین که کودک بتواند تفاوت محیط دستشویی را با جاهای دیگر را بشناسد و توانایی داشته باشد آنجا کارش را انجام دهد، می تواند قدم اول باشد.

پس قضیه را به یکی دو ماه بعد موکول کردم. زمانی که وقتی دوباره، صبح، به محض بیدار شدن از خواب که احتمال دستشویی داشتن کودک زیاد است، او را بردم، کارش را انجام داد و این اتفاق، فقط و فقط برای من یک نشانه بود. نشانه ی اینکه دیگر می توانم پروسه را شروع کنم.

بعد از آن، یکی دو هفته او را با مقوله ی توالت و دستشویی کردن و این چیزها آشنا کردم. برایش توضیح دادم. قصه گفتم. کتاب مرتبط خریدم. تا فکرش آمادگی لازم جهت این مساله را کسب کند.

و وقتی احساس کردم به لحاظ فکری آماده است، روش خودم را در پیش گرفتم.

عده ای می گویند بچه را یکدفعه باز کن و دیگر به هیچ وجه پوشک نکن تا یاد بگیرد و دوگانگی ایجاد نشود. عده ای هم بر عکس، گاهی بچه را باز می گذارند و گاهی او را می بندند و البته شاید کار خودشان را سخت کنند.

اما من، از روزی که تصمیم گرفتم، به یکباره پوشک را باز نکردم. با فاصله ی زمانی کاملا منظم، پوشک را از پایش باز می کردم. او را دستشویی می بردم. کارش را که انجام می داد برایش دست می زدم و خوشحالی می کردم. او را می شستم و دوباره پوشک می کردم.

تاکید می کنم با فاصله ی زمانی کاملا منظم.

برای دختر من، نیم ساعت به نیم ساعت بود. دوستم می گفت برای پسرش، این فاصله یک ربع یک بار بوده. فکر می کنم هر مادری باید زمان اختصاصی مناسب فرزند خودش را پیدا کند. دخترم زودتر از نیم ساعت به هیچ وجه دستشویی نمی کرد. اما اگر حواسم پرت می شد و این زمان، به چهل دقیقه می رسید -روزهای اول- حتما خودش را خیس می کرد. برای همین، سر نیم ساعت، او را دستشویی می بردم. البته همیشه هم فوری کارش را نمی کرد. گاهی کنار در دستشویی ده دقیقه یک ربعی می نشستم. اما سر انجام آن اتفاق می افتاد و هر دو خوشحال و دست زنان بیرون می آمدیم.

هر بار هم که پوشک دخترک خشک بود، تشویقش می کردم و نشان می دادم که تمیز بودن پوشک برایم مهم است.

چهار پنج روزی به این شکل گذشت و البته فاصله ی نیم ساعت، کمی بیشتر شد. چون دخترک توانایی بیشتری پیدا کرده بود. اما هنوز خودش آن جمله ی مهم را نمی گفت؛ «جیش دارم!»

بعد از آن چهار پنج روز که توانایی ش در کنترل زیاد شده بود و شناخت خوبی نسبت به حس دستشویی داشتن یا نداشتن پیدا کرده بود، او را باز گذاشتم و برایش توضیح دادم که دیگر بزرگ شده ای و لازم نیست پوشک ببندی و دیگر می توانی شورت بپوشی. البته چون فلسفه ی شورت آموزشی را نمی دانست، از شورت آموزشی استفاده کردم تا خیالم راحت تر باشد. (توجه داشته باشید شورت آموزشی قدرت جذب بالایی ندارد. فقط برای نگه داشتن کمی ادرار یا مدفوع مناسب است)

در این زمان، باز هم خودم هر نیم ساعت، یک ساعت او را به توالت می بردم. دو سه بار پیش آمد که شورت کمی کثیف شود که با آرامش برایش توضیح می دادم که قضیه چیست و بهتر است هر وقت احساس دستشویی داشت من را صدا کند و به توالت برویم.

و سرانجام، ظهر روز دوم، آن جمله ی سرنوشت ساز را گفت و من را غرق در خوشحالی کرد و هر دو -من بیشتر- خوشحال، به طرف دستشویی رفتیم.

1369988664_7

***

- اصلا معتقد نیستم تمام بچه ها با یک روش می توانند از پوشک گرفته شوند. اتفاقا برعکس، هر بچه ای روش اختصاصی خودش را دارد و زمان اختصاصی خودش را. نمی شود برای همه نسخه ای واحد پیچید. نمی شود به همه گفت در فلان زمان بچه را از پوشک بگیرید و این مقدار زمان صرف کنید. چرا که هر کدام از بچه ها توانایی های متفاوتی دارند. شاید بچه ای در دوسالگی آماده باشد، اما بچه ی دیگری دو سال و هشت ماهگی این آمادگی را کسب کند و پیش از آن، اصرار مادر فقط تشویش خاطر خودش و کودک را به همراه داشته باشد و البته مقاومت کودک را نسبت به از پوشک گرفتن.

برای همین است که تاکید دارم راحت بودن یا سخت بودن این مقوله، کاملا به درایت و دقت مادر ارتباط دارد. برای کودکی که در سه سالگی آماده می شود، دو سالگی یا نتیجه نمی دهد، یا با مشقت و سختی بسیار، بعد از اعصاب خردی زیاد مادر و استرس فراوان کودک محقق می شود.

یک پاسخ برای : 39

 1. فاطمه گفته:

  سلام من پسرم دوسال ویک ماهه هست وقتی میبرمش دستشویی جیش میکنه ولی الان نزدیک به دوهفته ست که اگه خودم نبرمش اصلاخبرنمیده وشلوارش روخیس میکنه وشماره دوهم تاحالا تودستشویی نکرده همش توشلوارش لطفاراهنماییم کنید چیکار کنم البته اینم بگما بعضی وقتا تا دوساعت که بیرونیم یا ظهر میخوابه پنپرسش میکنم میبینم خشکه

 2. سلام.توروخدا زود جواب بدید خیلی ناراحتم.پسرم بیست وسه ماهشه.اخر بیست ویک ماهگی خودش چندباری گفت جیش داره.منم شروعکردم خیلی راحت از پوشک گرفتمش اخرای بیست ودو ماهگیش تنبلی کرد.یه قطرهرجیش میکنه بعدش میگه یا یهکوچولو پی پی میکنه بعدش میگه.همه راهها مخصوصا تشویق رو انجام دا.شبا تا صبح خودش نگه نیداره.الانم تو روز چهارساعت یه بار جیش میکنه اما نمیگه دیگه.چیکار کنم .

 3. منصوره گفته:

  من هم مثل مادر بانو شروع کردم،البته بعد از برنامه ریزی و مطالعه به نتیجه ای مثل شما رسیدم.الان که میبینم یک نفر با من هم عقیده بوده خوشحالم،امیدوارم نتیجه بگیرن و فکر میکنم هیچ بچه ای سه روزه از پوشک باز نمیشه مگه زیر فشار

 4. حنا گفته:

  سلام.. من دخترم سه سالش تموم شده..الان دو روزه تصمیم گرفتم پوشکش و باز کنم.. ولی وقتی میبرمش دستشویی اصلا حاضر نیس کارش و بکنه..حتی اگه یه ربع هم بشینه کارش و نمیکنه… چندباری بدون پوشک هر ده دقیقه یکبار میبرمش دستشویی ولی بی فایدست. وقتی میاد بیرون شرتش و خیس میکنه. من باید چیکار کنم..

 5. hasti گفته:

  سلام .دختر من ۱سال و ۵ماهشه سه هفته هست که دارم از جیش میگیرمش اول خودش دوست داشت بره دستشویی اولا فقط برا جیش ۲ ولی دیگه کم کم باز گذاشتمش برای ۱هم میبرمش خودم یک ساعت به یک ساعت قشنگ میشینه ۱و۲ رو انجام میده اما بعضی وقتا مث امشب که مهمان هم داشتم یک ساعتی میبردمش جیش میکرد همین اخر کار جلو مهمانها هم ۱کرد و هم۲ خیلی کلافه شدم چون نمیگه جیش باید خودم ببرمش اخه خوب نمیتونه هنوز حرف بزنه اما توالت رفتنو دوست داره وقتی هم میبرمش کارشوانجام میده ولی فرشو هم نجس کرده چیکار کنم که خودش بگه ایا موفق میشم؟؟؟
  بنظرتون زود نیست ۱سال و۵ماه؟؟

 6. روشنا گفته:

  با سلام
  واقعا ممنون از نوشته تون من چون از نجس شدن خونه میترسم باز کردن پسرم از پوشک برام به یه کابوس تبدیل شده من میخواستم از همین روش استفاده کنم ولی چون شنیده بودم که وقتی از پوشک باز کردم دیگه نباید بهش پوشک ببندم نگران بودم ولی وقتی نوشته شما رو خوندم خیالم راحت شد ممنون

  • آ.د گفته:

   با سلام، دختر ۲۵ ماهه ای دارم که وقتی جیش داره به موقع میگه اما هرکاری میکنم نه مدفوعش رو میگه و نه تا زمانی که پوشک نگیرم مدفوعش رو نگه میداره و به محض پوشک گرفتن کارش رو انجام میده لطفا راهنمایی بفرمائید چه کار باید کرد

 7. احیا گفته:

  پسر من ۲۱ ماهه هست. تمام شرایط گرفتن از پوشک رو داره. شب ها و در طول خواب های روزانه خشکه. شماره یکش رو ۱تا۲ ساعت نگه میداره. (حتی زمانی که بیرون منزل میریم بیشترم نگه میداره). شماره دو رو هم بیرون منزل اصلا نمیکنه و نگه میداره. ۱ ماهی هست که بعد از انجام شماره دو، خبر میده.
  چند روزی است کامل پوشکش رو باز کردم اما اصلا پیشرفتی دیده نمیشه…..
  وقتی شماره ۱ و ۲ رو انجام داد و خونه رو نجس کرد، بعد خبر میده و به هر دو هم میگه “دو دو”…..
  اصلا حاضر نیست روی لگن یا توالت فرنگی بشینه….
  یا دستشویی نمیاد و یا اگه میاد اصلا کاری نمیکنه….
  مشکل اصلی اینه که عاشق آب بازیه!!! و بعد از رفتن به دستشویی تا نیم ساعت حاضر نیست بیاد بیرون و حواسم پرت آب بازی میشه…بماند که چقدر در این حین آب اسراف میشه….
  از این وضعیت ناراحت و کلافه ام……
  لطفا راهنمایی کنید

  • مادر بانو گفته:

   سلام. براش تشویق های کوچک در نظر بگیرید. چیزهایی که دوست داره. مثل لواشک یا پاستیل. اگه جواب نگرفتید یک ماه دست نگه دارید و دوباره شروع کنید. به صورت مداوم تلاش نکنید. همین که همکاری نمی کنه یعنی کامل آمادگی نداره.

   • احیا گفته:

    تشکر ماه بانو
    اصلا متوجه تشویق نمیشه. بادام، پسته، …. شستن دست با صابون رو دوست داره اما فایده نداشت.
    به نظرم آمادگی نداره. اصلا متوجه شماره ۱ نیست. بعد از چند روز بالاخره دوبار شماره ۱ رو تو دستشویی کرد اما متاسفانه با فشار عصبی من و فشاری به او وارد کردم اونم به زور آب سرد ….
    بهتره دست نگه دارم….

    • لوسی می گفته:

     نهههههههههههههههههههه! این پیشنهاد مادربانو درست نیست! البته به زعم دکتر حبشی درست نیست! دکتر حبشی و خیلی مشاورهای دیگه میگن اگر شروع کردی دیگه نباید قطعش کنی حتی اگر بچه همه ی خونه رو به نجاست بکشه هرگز نباید تعارض در وجودش ایجاد کنی. با توجه به اینکه شما چند روزی داری پروسه رو ادامه میدی اتفاق افتادن تعارض در کودک شما حتمیه! اگر یک روز یا کمتر بدون پوشک گذاشته بودیش قابل بازگشت بود اما الان هرگز!
     این توصیه ایه که دکتر حبشی به من کرد و من پروسه رو اونقدر ادامه دادم تا موفق شدم! :)
     پسر من هم به هیچ تشویقی مشتاق نبود! هیچی هیچی! اما کم کم کوتاه اومد باهامون راه اومد هنوزم بعد از دو ماه بعضی وقتها چند روزی کلا بی خیال میشه! اما خب باید ادامه داد! این راه رو باید رفت…
     فقط توکل و توسلت رو بیشتر کن و سعی کن بر اعصابت مسلط باشی.
     برات آرزوی موفقیت دارم.

     • لوسی می گفته:

      کاری که باید بکنی اینه که بی خیال زندگیت بشی و بذاری بچه از نظر روانی راحت باشه. دعواش نکن اما نشون بده که این کارش و سهل انگاریهاشو دوست نداری. کم کم متوجه میشه!!
      من بعضی وقتها گریه میکردم! بعد باز دکتر حبشی دعوام کرد که چقدر سخت میگیری بچه رو دوسال پوشک کردی انتظار داری سریع به این تغییر سخت و اسف بار که باعث دردسرشه واکنش مثبت نشون بده؟!
      دیدم درست میگه بچه م حق داره.
      یه نکته دیگه هم اینکه مواظب باش آتو دستش ندی که وقتی خواست لجت رو در بیاره خودشو خیس کنه!!
      این ویژگی هایی که گفتی کاملا مصداق ویژگی های پسر منه… صبور باش و از خدا کمک بگیر.

     • مادر بانو گفته:

      همه ی کارشناس ها معتقدن اگه یکی دو هفته تلاش کردید و نتیجه نداد معنیش اینه که بچه هنوز کامل آماده نشده. یکی دو هفته روند رو متوقف کنید و دوباره تلاش رو شروع کنید. این دستورالعمل برای اینه که مادر و کودک دچار روند فرسایشی نشن و تلاششون نتیجه ی بهتر بده. وگرنه اگه یک تلاش مستمر داشته باشن بالاخره لا سختی زیاد به نتیجه می رسن.

     • مادر بانو گفته:

      دوست عزیزم من فکر می کنم انسانها پیچیدگی هاشون اونقدر زیاده که نشه برای همه یک نسخه ی واحد پیچید. قرار نیست یک راه خاص برای همه جواب بده. شاید یکی دیگه با راه دیگه ای بهتر به نتیجه برسه. من با دکتر حبشی مشکلی ندارم. اما معتقدم باید راه متناسب با بچه ی خودمون رو پیدا کنیم. خود من دخترم رو با روشی گرفتم که متناسب با خودش بود. خیلی راحت. بدون درگیری و بدون نجس شدن فرش ها

   • لوسی می گفته:

    مادربانوی عزیز حق با شماست انسانها اونقدر متفاوتند که نمیشه برای همه شون نسخه واحد پیچید اما اینی که من گفتم نسخه ی واحد پوشک گیری نیست! نسخه ی واحد جلوگیری از ایجاد تعارض در روان بچه ست!
    مثل اینه که بگیم اگر سر بچه ای فریاد بکشی بچه دچار استرس میشه! خب طبیعیه که هربچه ای با فریاد مادرش دچار استرس خواهد شد! این نسخه ی واحدی برای همه ی بچه هاست.. و دکتر حبشی که به اندازه ی کافی الزامش به دین و علم برای همه مبرهنه این تعارض رو حتمی می دونه.
    چیزی که شما میگید “روش” از پوشک گرفتنه که نمیتونه واحد باشه. احیای عزیز خودش داره میگه که بچه ش شرایط از پوشک گیری رو داره ولی همکاری نمیکنه! این فرق میکنه با بچه ای که شرایط از پوشک گیری رو کلا نداره و نمیدونه اصلا مادر چه انتظاری ازش داره و قطع و وصل کردن پروسه برای بچه ی مطلع و آگاه مضر خواهد بود. برای همین توصیه ی یک روانشناس رو براش گذاشتم که اجازه نده بچه دچار تعارض بشه..
    در هر حال من فقط توصیه ی علمی رو مستنداً عرض کردم، تصمیم گیری با خود مادرهاست.
    چرا دیگه نشد زیر پاسخ شما پاسخ بنویسم؟!
    پاسخ قبلیم دارای مشکلات ویرایشی بود لطفا اونو حذف و این یکی رو تایید کنید. ممنونم

    • لوسی می گفته:

     این رو هم اضافه کنم که توصیه ی هیچکس بازکردن یکباره ی پوشک و نبستن تا انتهای پروسه نیست باید قبل از باز کردن پوشک آمادگی بچه سنجیده بشه نه بعدش!! همونطور که شما در متن گفته بودید.
     ولی وقتی بچه رو باز کردید و بچه فهمید در چه پروسه ای قرار گرفته دوباره بستنش اشتباهه.

 8. ازاده گفته:

  پسرم ۳ سالشه شب تاصبح حودش خیس نمیکنه من همش میبرمش دستش.یی ولی خودش هیچ تمایلی نداره کلی اطرافیان براش جایزه خریدن .اسه موقع هایی که با من میاد ولی خودش خیس میکنه بعد میگه جیش دارم تورو خدا کمکم کنید دیگه خسته شدم چندماه پیش شروع کردم نشد حالا یه ماه دوباره شروع کردم تورو خدا جوابم بدید یه بچه ۱۰ ماهه هم دارم خیلی سختمه

 9. مامان پارسا گفته:

  مادر بانو لطفا راهنماییم کنید

 10. مامان دالیا گفته:

  میشه به سوال من هم پاسخ دهید مامان مانیا

 11. مامان ایلا گفته:

  مامان ایلا هستم دختر م۲٫۵ شه پی پی شو میگه ولی جیش نمیگه یک دو هفته گفت بعد دیگه نگفت میدونه ونمیگه دیگه واقعا صبرم تمام شده باهاش دعوام نمیکنم ولی بهش نشون میدم کارش بده و من ناراحت میشم ولی بازم ناموفقم راهنماییم کنید چکار کنم

 12. مامان پارسا گفته:

  باسلام خدمت شما پسرم دوسال ونه ماهشه مدفوعشو اصلا تو دسشویی نمیکنه فقط تو پوشک. واسه ادرار میره دشویی هرچی تلاش میکنم تو دشویی مدفوع نمیکنه حتی از قصری هم استفاده نمیکنه واقعا دیگه نمیدونم چکار کنم

  • مامان امیرعلی گفته:

   با سلام، طبق تجربه من، پسرم از اینکه من شاهد دستشویی کردنش باشم، (مدفوع) خجالت میکشید، یکبار اتفاقی وقتی حواسم نبود اینکارو کرد و من فهمیدم شما هم میتونید برای چند دقیقه اونو با صندلی فرنگیش تنها بزارین و بگین میرین کاری انجام بدین و زود برمیگردین و اگه دستشویی کرد شمارو خبر کنه، این روش واسه من جواب داده، ضمنا یه سرگرمی هم بهش بدین تا اونجا مشغولش کنه و بیرون نیاد،مثلا اسباب بازیشو با یه نخ کاموا از جایی تو دستشویی آویزان کنید یا یه ماژیک وایت برد بدین اونجا رو دیوار نقاشی بکشه

 13. امینه گفته:

  سلام.
  من دختر ۲ سال و ۴ ماهه دارم الان ۶ ماه است که از پوشک گرفتمش فقط زمانی که مدفوع داره نمی ره توالت چون وقتی اونو می بینه می ترسه و زود از جاش بلند میشه و میگه باید پوشکم کنی واقعا نمی دونم چکار کنم.

 14. مامان مانیا گفته:

  سلام من دخترم ۲ سال و ۲ ماهشه تقربیا سه هفته است که پروژه از پوشک گرفتن رو اجرا کردم ولی خیلی موفق نبودم .چند روز کلمه مورد نظر رو نمیگه چند روز میگه و اصلا مدفوعشم توی دستشویی نمیکنه .و وقتی توی شلوارش جیش یا پی پی میکنه اصلا نمیذاره تمیزش کنم میترسه کثیف بشه .چیکار کنم واقعا کم آوردم دیگه

 15. انسیه گفته:

  سلام
  پسرم ۲سال و یک ماهشه ۲هفتست کاملا از پوشک گرفتمش خیلی آمادگی داشت از همون روز اول جیش دارم گفت تا الانم خودشو خیس نکرده ولی اصلا پی پی شو نمیگه و حاضر نیست رو لگنش پی پی کنه یک گوشه قایم میشه و تو شلوارش کثیف میکنه و زیرکانه مارو نگاه میکنه و بعد میگه پی پی کردم بعضی وقتام چیزی نمیگه و خودمون میفهمیم خیلی کلافه شدیم کاملا آگاهه که داره چیکار میکنه ولی نمیخواد زیر بار بره که جای پی پی تو لگنه خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون

  • مادر بانو گفته:

   سلام.
   باید اینقدر براش قصه تعریف کنید و تشویق و چیزایی که دوست داره… تا کم کم یاد بگیره. اصلا دعواش نکنید. اما نشون بدید که کاری که انجام می ده مورد رضایت شما نیست. صبور باشید

  • مامان مانیا گفته:

   انسیه جان پسر شما خوب شد الان پی پی شو تو لگن می کنه .لطفا اگه اصلاح شده روششو به منم بگین .دختر من هم اصلا پی پی شو تو دستشویی نمیکنه و به شدت میترسه

 16. فائزه گفته:

  من خودم برای از جیش گرفتن بچم استرس دارم فکر میکنم اون از پسش بر بیاد ولی من چکار بکنم

 17. fateme گفته:

  خوشبحالتون که بخاطر جیش کردن بچتون دلواپسید توروخدا دعاکنیدمنم بچه داربشم

  • مامان امیرعلی گفته:

   دوتا کتاب هست درباره تعیین جنسیت بچه قبل بارداریه، ولی اطلاعات مفیدی درباره چگونه باردار شدن و تغذیه مناسب برای باردار شدن میده، اسم نویسنده یکیش زینب منفرد هست،دومیش رو شک دارم، فکر کنم اسم نویسنده هیلز و چسترمن باشه، البته شما همون موضوع کتاب رو بپرسید از فروشنده و یه نگاه به داخلش بندازی پیداش میکنی، ان شاالله که مفید باشه و راهگشا

 18. زینب گفته:

  سلام،پسر من۱سال ۲ماهشه به نظرتون آماده ی از پوشک گرفتن هست هنوز حرف نمی زنه ولی کوچکتر که بود براش جیش که می گرفتم راحتر جیش می کرد.

  • مادر بانو گفته:

   زینب جان یک سال و دو ماه خیلی خیلی زوده. و اگه الان اقدام کنی خیلی اذیت می شه. مگر اینکه خودش واقعا آمادگی خاصی نشون بده. اگر نه اصلا الان بهش فکر نکن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>