شناخت کودکان دو تا سه ساله (۳)

کودکتان هرچقدر بیشتر در رساندن پیامش موفق باشد بیشتر خواهان صحبت با شماست.

ترجمه: مریم هرندی

مهارت های جسمانی

کودک شما در این زمان به توانایی های جسمانی خود ایمان دارد اما نمیداند چه زمانی باید آن را متوقف کند. بعضی از نوپایان خجالتی و محتاط هستند اما در این سن امتحان محدودیت ها کاری عادی است. آنها عاشق دویدن (اغلب برخلاف مسیر شما)، تاب خوردن، بالا رفتن از جایی و رانندگی با اسباب بازی هایی که قابل راندن میباشند (هنوز نمیتوانند رکاب بزنند) هستند اما اشتباه کردن و شکست های جزئی متداول است.

اجازه ندهید مسافت زیادی دور از شما بدوند یا از جایی بالا بروند. آنها احتیاج دارند بدانند شما حریم های امن را میدانید حتی اگر خودشان ندانند. آنها نمیتوانند خودشان را از خطرات محافظت کنند حتی اگر بگویند “من میتوانم اینکار را انجام دهم”   ….

برای اینکه  توانایی هایشان را پرورش  دهید، اجازه دهید در محیط های امن مثل پارکها وزمین های شنی بازی کنند. کودکان انرژی فراوانی دارند و نمیتوان کودکان را بدون نظارت رها کرد درصورتیکه کمک به پیشرفت کودک دوتاسه ساله در جهت توانایی های فیزیکی وی ممکن است بسیار خسته کننده و وقت گیر باشد.

 sandpit

بین دو تا سه سالگی:

·         کودکان میتوانند از پله ها بالا و پایین بروند، یاد میگیرند که به توپ ضربه بزنند (البته نه به جهت صحیح) و از پله میپرند.

·         کم کم میتوانند لباس خود را در بیاورند و گاهی اوقات لباسشان را بپوشند.

پیشرفت زبانی

پیشرفت زبانی کودک نوپای شما بین دو تا سه سالگی بسیار کند است.

·         کم کم میتوانید از دنیایی که در ذهن کودکتان وجود دارد با خبر شوید. شما دو انسان مجزا هستید که میتوانید با هم مکالمه کنید و این بسیار هیجان انگیز است.

·         شما اغلب چیز خاصی ا:.۸( جملات و کلماتش دستگیرتان نمیشود، اما کودکتان هرچقدر بیشتر در رساندن پیامش موفق باشد بیشتر خواهان صحبت با شماست.

مراقب کلماتی که در مکالماتتان استفاده میکنید باشید مخصوصا کلمات منفی مانند: “نه” و “نکن”، زیرا تاثیر شگرفی بر دید کودک نوپایتان نسبت به خودش و دنیا دارد. شما میخواهید دنیایی را برای او ترسیم کنید که بسیار از کارها امکان پذیر است نه دنیایی که اجازه هیچ کاری وجود ندارد.

بنابراین برای جهت دادن به رفتار کودک، سعی کنید گزینه های مختلفی به او پیشنهاد بدهید و خطرات را هر چه ساده تر برای آنها توضیح دهید. کلماتی که شما استفاده میکنید، چه مثبت چه منفی، همان کلماتی هستند که آنها در آینده در مکالمات خود با شما استفاده خواهند کرد.

 بیشتر کودکان دو ساله بسیاری از چیزها را نام مییبرند مانند: سگ، توپ، گربه و با اتمام دو سالگی بیشتر کودکان جملات کوتاه میگویند: مامان! سگ ببین.

  • حدود دو سالگی کودکان میتوانند دستورات ساده را اجرا کنند برای مثال: “کفشهات رو بیار اینجا!” و هنگام سه سالگی دستورات پیچیده تری را اجرا میکنند مثلا: “برو کفش هات رو از اطاق خوابت بیار اینجا.”
  • گاهی اوقات ضمایر “من” و “تو” را جابجا به کار میبرند.

منبع: health.wa.gov.au

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>