استفاده از دهان شویه، نخ دندان و مسواک از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کنند

پوسیدگی دندان در دوران کودکی…

یک دندانپزشک گفت: شایع ترین بیماری دهان و دندان پوسیدگی دندان‌ها است که استفاده از دهان شویه، نخ دندان و مسواک باعث جلوگیری از آن می‌شود.
دکترهمایون فراست در گفت وگو با ایسنا،پوسیدگی دندان را شایع ترین بیماری دهان و دندان عنوان کرد و گفت: پوسیدگی دندان بیشترین درصد مراجعین مردمی را به خود اختصاص داده است که باعث صدمه به عصب‌ها می‌شود.
وی با بیان اینکه قشر بسیاری از مردم درگیر بیماری لثه هستند، اظهار داشت: بهترین پیشگیری استفاده از دهان شوی، نخ دندان و مسواک زدن است که این سه فاکتور می‌تواند از بیماریهای لثه و پوسیدگی جلوگیری کند.

floss

دکتر فراست با بیان اینکه بیشترین پوسیدگی دندان در دوران کودکی به علت درست مسواک نکردن و آموزش نامناسب ایجاد می‌شود، اذعان داشت: مراجعه شش ماه یک بار باعث جلوگیری از پوسیدگی‌های کوچک وعمیق دندان‌ها می‌شود.
وی تصریح کرد: از دست دادن دندان‌ها باعث ایجاد مشکل در جویدن، زیبایی، تکلم و اعتماد به نفس ‌شود که با پروتز ثابت و متحرک یا روش جدید ایمپلنت ترمیم می‌شود.
فراست با بیان اینکه ایمپلنت در کشورهای خارجی پیشرفت چشمگیری داشته اما در ایران چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، افزود: آموزشگاه‌ها به صورت آکادمیک ایمپلنت را انجام می‌دهند. استفاده از فیشور سیلانت هم از زمان رشد اولین دندان های دائمی به دلیل اینکه دندان‌ها شیار عمیق دارند و کودکان هم خوب مسواک نمی‌زنند، شروع می‌شود. به طوریکه ابتدا شیارهای دندان را آغشته به ماده اسیدی کرده و سپس با ماده ژله‌ای و نور آنها را محکم می‌کنند.
وی با بیان اینکه دندان دارای پنج سطح می‌باشد، گفت: به وسیله مسواک زدن فقط می‌توان سه سطح از دندان را تمیز کرد و با استفاده از نخ دندان پلاکت‌های میکروبی دو سطح دیگررا از بین برد. همچنین برای دیواره‌های دندان باید به صورت مجزا از نخ استفاده شود.
این دندانپزشک در پایان بر ضرورت استفاده از نخ دندان یک بار در شبانه روز به صورت صحیح تاکید و توصیه کرد: استفاده از دهان شوی نیز باعث بالا رفتن مقاومت دندان‌ها ‌شده و درصد پوسیدگی را پایین می‌آورد.

منبع: سلامت نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>