از روزه داری فرزندتان نترسید

روزه داری برای دختران نوجوان کار راحت و ساده ایی نیست. اما اگر والدین و به خصوص مادران از قبل برنامه ریزی داشته باشند و به دختران نوجوان خود کمک کنند، حتما آن ها هم این راه را با آرامش و مشقت کمتری طی می کنند

نویسنده: فاطمه خوش نما
خاطرات خوب و بد من از ماه رمضان های دوران کودکی ام، محدود می شود به سرمای شدید نیمه شب های زمستان و کُرسی و پتوی گرمی که به هیچ وجه نمی شد از گرمایش دل کند و از زیرش بیرون آمد. شدت سرمای نیمه شب آنقدر زیاد بود که حاضر بودم سحری نخورم، اما بالاخره مادر موفق می شد با مهربانی هایش مرا از زیر پتوی گرم و نرم بیرون بکشد. تا آنجا که من با چشم بسته و غرولند کنان سحری بخورم. اما احساس پیروزی و سربلندی و افتخار دمِ افطار فقط مال خودم بود و کسی را در آن حس شریک نمی کردم. فکر می کردم به خیال خودم  به تنهایی کوهی را جابه جا کرده ام.
آخرین افطار همان سال بود که  پدرم یک ساعت مچی زیبا به من هدیه داد و شیرین ترین خاطره روزه داری من رقم خورد.
حالا که خودم مادر شده ام و دخترم در آستانه روزه داری است به آن روزهای اولین بیشتر فکر می کنم. به اینکه مادر و پدرم چه تلاش هایی کردند تا من از پس روزه داری در آن سن و سال بربیایم و بتوانم روزه هایم را بگیرم. اینکه چقدر تلاش و کوششان نامحسوس بود و چقدر حواسشان به من بود که بتوانم فریضه واجب روزه داری را تمام و کمال به آخر برسانم.
روزه داری برای دختران نوجوان کار راحت و ساده ایی نیست. مخصوصا در این سال ها که هم تابستان است و گرمای هوا کلافه کننده ست و هم ساعات روزه داری طولانی است. اما اگر والدین و به خصوص مادران از قبل برنامه ریزی داشته باشند و به دختران نوجوان خود کمک کنند، حتما آن ها هم این راه را با آرامش و مشقت کمتری طی می کنند. ما به اندازه توان و وسع خودمان و به صورت تجربی راه های زیر را پیشنهاد می کنیم:
• از روزه داری فرزندتان نترسید:
اولین چیزی که می تواند روزه داری را برای شما و فرزندان سخت و طاقت فرسا کند این است که از روزه گرفتن آنها بترسید زیرا یقینا این ترس شما به آنها نیز منتقل می شود و به این باور می رسند که حتی اگر اراده هم بکنند، نمی توانند روزه بگیرند و توان و مقاومتش را ندارند. علاوه بر اینها حتما خود شما هم بر اثرات معجزه آسای تلقین واقف هستید و از آنها خبر دارید. اگر واقعا دوست دارید فرزندتان روزه بگیرد به او تلقین نکنید که نمی تواند و این کار بسیار سختی است.
• از اثرات و برکات روزه داری برای فرزندتان بگویید:
فرزند شما اگر بداند حکمت روزه داری چیست و او چرا باید روزه بگیرد و خداوند چقدر به فرد روزه دار عنایت و توجه دارد حتما بهتر و راحت تر می تواند روزهای گرم تابستان را با روزه داری سر کند و احساس افتخار می کند از اینکه مورد توجه خاص خداوند قرار گرفته و می تواند به این فریضه واجب عمل کند. روزه داری در این روزهای گرم، انگیزه می خواهد و هیچ انگیزه ای نمی تواند محکم تر و قوی تر از قرب الی الله باشد. برای  فرزندتان توضیح بدهید که خداوند تا چه اندازه جوان روزه دار را دوست دارد و به او نگاه ویژه ایی دارد.
• رابطه با اطرافیان:
هرچند اول و آخر این شما هستید که به ذهنِ اعتقادی فرزندتان جهت می دهید اما نمی توان نقش اطرافیان و گروه دوستان را بی اثر و نتیجه دانست. با خانواده هایی رفت و آمد داشته باشید که انجام فرائض دینی برایشان مهم است و به بهانه گرما و طولانی بودن ساعت روزه داری از زیربار آن شانه خالی نمی کنند. سعی کنید گروه دوستان فرزندتان اهل روزه داری باشند و او احساس تنهایی نکند و تحت تاثیر آنها قرار نگیرد.
• تغذیه:
تغذیه عامل مهمی برای سلامتی انسان به شمار می رود. شما به عنوان مادر یک نوجوان روزه دار وظیفه دارید به این مسئله توجه ویژه داشته باشید. می توانید تحقیق کنید که بدن یک نوجوان وقتی می خواهد ساعات طولانی روزه داری را تحمل کند به چه مراقبت های ویژه ای نیاز دارد و ویژگی های افطار و سحری یک نوجوان که در سن رشد است باید چگونه باشد.
• شرایط خانه و محل زندگی را برایش آماده کنید. مثلا اگر فرزندان کوچکتری در خانه دارید به آنها یاد بدهید جلوی چشمان فرزند روزه دار غذا و آب نخورند و مراعات روزه داری او را بکنند.
• یادتان باشد این شما نیستید که تشخیص می دهید فرزندتان توان روزه داری را دارد یا نه؟ باید به او اجازه بدهید روزه اش را بگیرد و واقعا میزان توان جسمی او را تشخیص دهید. یعنی با توجه به واکنش های بیولوژیک بدن او باید تصمیم بگیرید نه اینکه سرخود  و بر اثر احساسات مادرانه بگویید او توان نگه داری روزه هایش را ندارد. می توانید به او کمک کنید تا در طول روز بیرون نرود و در خانه بماند تا گرما کمتر اذیتش کند. می توانید تشویقش کنید بیشتر بخوابد تا کمتر متوجه گذر زمان بشود. می توانید کمکش کنید تا ختم قرآن بگیرد و هم به صوابش برسد و هم ساعاتش به نحو احسن پر بشود.
• در هر حال در شرع مقدس ما یک راه برای روزه نگرفتن وجود دارد که تنها راه شرعی برای شخصی است که عذر موجه شرعی برای روزه خواری ندارد و آن مسافرت است. شما می توانید فرزندتان را با رعایت اصول مسافرت در ماه مبارک رمضان به مسافرت ببرید تا روزه هایش را در همان ایام نگیرد و بعد از ماه مبارک قضایش را به جا بیاورد. حداقل این راه بهتر از آن است که بعضی از والدین به مسئولیت خودشان از روزه داری فرزندانشان جلوگیری می کنند و نمی دانند که به ازای هر روز روزه ایی که فرزند نمی گیرد، ۶۰ روز روزه به ذمه اش می گذارند.
در هر حال باید بدانید که این شما هستید که می توانید پا به پای فرزندتان یاریش دهید تا اعمال واجب شرعی اش را به جا بیاورد و سعی کنید روزهای به یادمانی و شادی از روزه داری برایش بسازید.
منبع: سرسرا

۲۹
تیر ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها Slider تربیت
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. فاطمه گفته:

    با اینکه بچم الان خیلی کوچیکه ولی این مطالبی که در مورد روزه داری کودکان گذاشتید خیلی عالی بودن. واقعا استفاده کردم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>