نکاتی در خرید اسباب بازی

زیاده روی نکنید… بسیاری از این اسباب بازی ها جلوی تفکر کودک را می گیرند.

طی چند روز آینده، پرونده ای متشکل از چند مطلب پیرامون موضوع «اسباب بازی» در سایت منتشر خواهد شد. 

امیدواریم این مطالب، باعث شود والدین گرامی هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان شان، با دقت نظر بیشتری دست به انتخاب بزنند.

***

ایمنی اسباب بازی ها
نکته بسیار مهم در خرید اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال نوع و اندازه آن است. برخی از اسباب بازی ها برای این کودکان بسیار خطرناکند. آن چه در اختیار آنان قرار می گیرد، ابعادش نباید از ۳ یا ۴ سانتی متر کمتر باشد. زیرا ممکن است آن را ببلعند.

گاهی هم خود اسباب بازی بزرگ است اما قطعات جداشدنی (چشم، دست، باتری و …) دارد که با توجه به کنجکاوی کودکان در این سن احتمال جدا شدن و بلعیدن آن هست.

Baby, Maya, Taking a Bath

 

گاهی اسباب بازی بزرگ است اما برای نشان دادن چشم و ابرو و دهان آن از رنگ های شیمیایی استفاده شده که موجب مسمویت فرزند شما می شود.

اسباب بازی های پرزدار هم کودکان مبتلا به آسم را دچار مشکل می سازند.

برای کودکان زیر یک سال بادکنک نخرید چون ممکن است هنگام ترکیدن باعث ترس و وحشت آنان شود و به صورتشان لطمه بزند.

در اسباب بازی های دارای سوراخ هم احتمال گیر کردن انگشت کودک و در اسباب بازی های ریسمان دار، امکان پیچیده شدن به دور گردن او وجود دارد.

اسباب بازی ها به نوبت
تا شش ماهگی کودک، جغجغه های دستی، زنگوله، فرفره و عروسک های کوچک قابل آویختن به گهواره (به ویژه اگر دارای حرکت و صدا باشند)، حلقه های قابل شست و شو (که بتواند به راحتی در دست بگیرد و به دهان ببرد) مناسب است.

64c7e789-97ba-41b1-9a7e-e766f6c4667f

از شش ماهگی به بعد جغجغه های پایه دار، روروک، حیوانات عروسکی توپر، عروسک های پلاستیکی که با فشار دادن یا پرتاب کردن صدا می دهند، اسباب بازی های کوکی یا باتری دار که آهنگ می زنند و حرکت می کنند، ماشین یا جانوران با چرخ های بزرگ و مکعب های بزرگ و نرم با رنگ های روشن (به ویژه صورتی و زرد) مناسب هستند.

لگوهای ساده، جورچین اشکال با شکل های دایره و مربع و مثلث، جوچین های ۴ تا ۶ قطعه ای، مهره های بزرگی که با نخ ضخیم به نخ کشیده می شوند، مداد شمعی کلفت، کتاب های مقوایی زخیم با تصاویر بزرگ ، وسایل بازی در حمام، وسایل آشپزخانه پلاستیکی ، قطار و ماشین و کامیون های چوبی هم برای سنین بالای یک سال مناسب هستند.

تنوع وسایل بازی

شما می توانید برای فرزنداتان سه نوع اسباب بازی بخرید:
۱- اسباب بازیهای فعال مثل توپ، کفش اسکیت، یویو، طناب بازی و…
۲- اسباب بازیهای خلاق مثل لگو ،خمیربازی ،عروسکهای خیمه شب بازی و وسایل خانگی بچه گانه، وسایل پلاستیکی برای بازی با آب و …
۳- اسباب بازیهای آموزشی مثل آهن ربا،کره زمین،جوچین و پازل و تخته سفید و…

در صورتی که می خواهید اسباب بازی های الکتریکی را برای فرزند خود بخرید زیاده روی نکنید… بسیاری از این اسباب بازی ها جلو تفکر کودک را می گیرند. زیرا کودک فقط دکمه ای را می فشرد و حرکت اسباب بازی را به تماشا می نشیند.

کنار این گونه اسباب بازی ها، حتما از بسباب بازی های ساده و با کمترین ویژگی غفلت نکنید. بسیاری از این اسباب بازیها (قرقره، حلقه های بزرگ پرده، جعبه های خالی و …) در خانه شما وجود دارند.

8409

عروسکی ساده، بر عروسکی که حرف می زند و می رقصد و راه می رود ترجیح دارد زیرا فرزند شما با اولی حرف می زند و دومی او را به سکوت وا می دارد در نتیجه مهارت سخن گفتن او پرورش نخواهد یافت.

عروسکی که راه می رود کودک شما را به سکون می کشاند.

قطار الکتریکی او را فقط به دیدن وا می دارد اما قطار چوبی ساده به فرزند شما این فرصت را می دهد که آن را تغییر دهد.

 

نسیم مهر (پرسش و پاسخ تربیت کودک و نوجوان) جلد سوم. دکتر حسین دهنوی.

_________________________________________

مطالب مرتبط با پرونده ی «اسباب بازی»

- سهم اسباب بازی در تربیت کودک

- حساسیت در انتخاب اسباب بازی

- کودکان و اسباب بازی ها-۱ (با تأکید بر روان شناسی بازی)

 – نور، صدا، حرکت!

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>