تصویر زنان برهنه را از مقابل «چشمان کودک» بردارید

این مجلات در همه فروشگاه‌ها یافت می‌شوند

کمپین «چشمان‌کودک» زمانی آغاز شد که یکی از وبلاگ‌نویسان سایت «لوکال مامز آنلاین» متوجه شد پسر بچه سه‌ساله‌اش به عکس زن نیمه برهنه‌ای در مجله «دیلی‌استار»، خیره شده است.

خیل عظیم مادرانی که از نمایش چنین تصاویری در مقابل چشم فرزندانشان به خشم آمده بودند، به این یادداشت پاسخ دادند.

مادران واندزوورث اکنون از دیوید کامرون می‌خواهند صاحبان فروشگاه‌ها را مجبور کند چنین عکس‌هایی را به قفسه‌های بالا منتقل کنند تا بدین وسیله از کودکان محافظت به عمل آید.

کتی مک گینس، مؤسس «واندزوورث مامز آنلاین» می‌گوید: «من می‌خواهم او به سخنان پدران و مادران گوش کند. این مسئله به محافظت از کودکان مربوط می‌شود و باید برای این مهم کاری انجام داد».

وی که از آزادی‌های بی حد و حصر به ستوه آمده، می‌گوید: «ما می‌خواهیم که این تصاویر، به هنگام حضور کودکان در مکان‌های عمومی، از چشم کودکان دور باشند».

آلکس هیوز، که صاحب دو فرزند است، می‌گوید: از کمپین «لوکال مامز آنلاین» حمایت خواهم کرد، زیرا «فرزندان من از سنین بسیار پایین تصاویر زنان برهنه را در فروشگاه‌های واندزوورث می‌بینند و این حال مرا خراب می‌کند».

«لوکال مامز آنلاین، به دنبال پیشنهادهایی که از سوی دولت ارائه شده بود، از مادران تقاضا کرد صاحبان فروشگاه‌ها را تحت فشار قرار دهند تا خود ناظر عملکرد خویش بوده و این مجلات را از پیش چشم بردارند. اما زمانیکه مادران نگرانی خود را ابراز کردند، صاحبان فروشگاه‌های مزبور یا آنان را مسخره کرده یا مجبور به ترک فروشگاه نموده و به آنها ناسزا گفتند.
طبق اظهارات وزارت آموزش و پرورش، صاحبان فروشگاه‌ها خود باید این مسئله را رعایت کنند.

پاسخی ناامیدکننده
دیوید تیت، سخنگوی این وزارتخانه، گفت: «دولت بر این باور است که نظارت بر خود، بهتر از مداخله دولت بوسیله قانونگذاری است؛ مگر اینکه در این زمینه با موردی جدی روبه‌رو شویم».

مک گینس همانند سایر زنان، از شنیدن پاسخ دیوید کامرون به کمپین «No more page 3» خشمگین شد؛ کامرون گفته بود اگر در جایی که کودکان حضور دارند چنین مجلاتی نیز وجود داشته باشد، والدین وظیفه دارند اینگونه روزنامه‌ها را از معرض دید بردارند.

پاسخ کامرون همه را حیرت‌زده کرد. مک گینس می‌گوید: «این مجلات در همه فروشگاه‌ها یافت می‌شوند، پس این چطور می‌تواند وظیفه والدین باشد؟ این مجلات همه‌جا هستند». شما نمی‌توانید مانع دیدن چیزهایی شوید که در مکان‌های عمومی وجود دارند.

وی افزود: «ما به رهبرانی نیازمندیم که شهامت حمایت از زنان و کودکان را داشته باشند». طبق یکی از گزارش‌های دولتی تحت عنوان «بگذارید کودکان، بچگی کنند»، مجلات و روزنامه‌هایی که حاوی تصاویر سکسی هستند، مناسب کودکان نیستند.

این گزارش می‌گوید،«ناشران و توزیع‌کنندگان باید این مجلات را در پوشش‌هایی مناسب عرضه کنند و مراقب عرضه مناسب محصولات خود باشند».

خرده‌فروشان باید در این خصوص براساس خواست مشتریان عمل کنند،اما اطلاعات حاکی از این است که چنین چیزی رخ نداده است. دادخواست ارائه شده از سوی کمپین «چشم کودکان» این امور را به طور موجز شرح می‌دهد.

کریستی هوپلی، یکی از درخواست‌دهندگان، می‌گوید: «چطور می‌توان گفت که نمایش زنانی با پایین تنه‌ای عمدتاً برهنه و سینه‌های برهنه در مکان‌های عمومی، که محل رفت و آمد کودکان است، قانونی است؟»

وی خاطرنشان کرد: «اگر والدین یا هر شخص دیگری عمداً تصویری مبتذل را به کودکی نشان دهد، کار وی جرمی جنسی محسوب می‌شود. اما کودکان هر ‌روزه چنین تصاویری را بر روی جلد مجلات پسران و مجلات مخصوص بزرگسالان می‌بینند. این تصاویر در مراکز تجمع، استخر توپ کودکان، قطارها و اتوبوس‌ها به چشم می‌خورند. من دوست ندارم فرزندانم این تصاویر را ببینند و گمان کنند زنان اینگونه هستند و این کارها را انجام می‌دهند».

کریستی افزود: «من نمی‌خواهم زمانیکه برای خرید شیر می‌روم، به دختر خردسالم توضیح دهم چرا برخی زنان روی جلد مجلات، لباس‌های خود را از تن به در می‌آورند. من دوست ندارم فرزندانم در محیطی رشد کنند که دیدن تصاویر بیشمار زنان نیمه‌پوشیده در کنار مردان پوشیده، امری عادی به شمار می‌رود».

دولت اظهار داشته اگر انجام داوطلبانه این کار، نتایج مثبتی در بر نداشته باشد، از راه قانون وارد عمل خواهد شد. تاکنون پیشرفت قابل قبولی صورت نگرفته و این مجلات در هر مغازه‌ای به چشم می‌خورند.

منبع: مهرخانه

۲۲
تیر ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>