پاسخ به سوالات دارویی شما(۲)

لازم است سر وقت و به مقدار تجویز شده مصرف شود

سرکار خانم معصومه کریمی گامیشان، دکتر داروساز، به سوالات دارویی شما پیرامون مسائل مادر و کودک پاسخ دهند. ضمن تشکر و قدردانی از ایشان، چنانچه سوالی دارید می توانید ذیل همین مطلب بپرسید تا هفته ی بعد، در مطلب جداگانه ای پاسخ را دریافت نمایید.

drugs

دنیا: سلام خانم دکتر من ماه پنجم هست که لتروزول استفاده میکنم چون تخمدانم ضعیف بود اگه این ماه باردار نشدم ماه بعد دیگه استفاده نکنم؟؟؟قرص مدروکسی هم استفاده میکنم از ۱۵ پریود تا ۱۰ روز ماه بعد نمیخام استفاده کنم اشکال نداره ؟

پاسخ:

سلام، به طور معمول متخصصین جهت القای تخمک گذاری (درصورتی که در ۳ سیکل ابتدایی مصرف دارو، لقاح اتفاق نیفتد)، ماکزیمم ۶ سیکلِ مداوم، داروی لتروزول را تجویز می کنند. ادامه و یا قطع مصرف لتروزول و مدروکسی پروژسترون صرفا با نظر درمانگرتان (که کاملا به پیشینه، آزمایشات و شرایط جسمی تان اشراف دارد) که قطعا دارای برنامه و پروتکل درمانی است، انجام شود. خستگی و نا امیدی همراهان خوبی نیستند. شما در میانه ی یک مسیر درمانی قرار دارید، بنابراین بدون مشورت با پزشکتان تصمیم گیری نفرمایید.

 ***

ye maman: سلام.
به دلیل سرماخوردگی، دکتر برام آموکسی سیلین و قرص سرماخوردگی داده که به مدت یک هفته بخورم. می دونم که باید این قرص ها رو سر وقت بخورم. ولی گاهی دو ساعت، زمانش جا به جا شد و دیرتر خوردم. می خوام ببینم آیا اثرش از بین می ره؟ چون سرماخوردگیم مزمن شده بود و برام خیلی مهم بود که این قرص ها حتما اثر کنه. ولی واقعا گاهی امکانش نبود که حتما سر وقت بخورم.
ممنون

پاسخ:

سلام، درمیان داروهایی که نام بردید تنها، آنتی بیوتیکی (آموکسی سیلین) که برایتان تجویز شده، لازم است سر وقت و به مقدار تجویز شده مصرف شود. با عدم مصرف صحیح و سر وقت آنتی بیوتیک ها، نتیجه این می شود که اولا  تنها بخشی از باکتری ها در بدنتان از بین برود و ثانیا شما به باکتری های عامل بیماریزا در بدنتان، یک فرصت طلایی برای مقاوم شدن در برابر این آنتی بیوتیک را می دهید به این معنی که اگر در زمانی دیگر باز هم نیاز به مصرف این آنتی بیوتیک پیدا کردید، اثر کمتری از آن را در بدنتان خواهید دید. بهتراست قبل از شروع آنتی بیوتیک (براساس تجویز پزشک)، زمان مصرف آن را به نحوی برنامه ریزی نمایید که خواب و یا مسائلی که باعث از دست دادن دوزی از دارو (Missed dose) شود، را حذف و یا به کمترین حد ممکن برسانید. حتی می توانید از پزشکتان بخواهید با توجه به نوعِ عامل بیماریزا، آنتی بیوتیک هایی با فرم تزریقی برایتان تجویز نماید. در صورتی که پس از پایان مصرف آموکسی سیلین (با شیوه ای که ذکر کردید) بهبودی حاصل نشد (که در این صورت دوباره به پزشک مراجعه بفرمایید) دو احتمال وجود دارد: ۱) ممکن است پزشک در خصوص تجویز آموکسی سیلین، انتخاب خوبی کرده باشد اما به دلیل مقاوم شدن باکتری های عامل سرماخوردگیتان (به دلیل عدم مصرف صحیح آموکسی سیلین در گذشته)، دیگر اثربخشی لازم را ندارد. ۲) براساس نوع و سوش باکتریِ ایجاد کننده سرماخوردگیتان، از ابتدا باید آنتی بیوتیک دیگری چه از خانواده پنی سیلین ها و یا از خانواده دیگری تجویز می شد.

یک پاسخ برای : 4

 1. علی گفته:

  با سلام
  من از دارو ترتینوئین بر درمان بیماری ملاسما استفاده کردم
  پوست صورتم الان بعد مصرف ۳ شب پشت سرهم سوزش داره و سرخ شده و پوستم ریزش کرده
  الان چیکار میتونم بکنم که سوزش وسرخی کمتر شه ؟؟؟
  آیا کرم هیدروکینون ۰٫۴در صد مصرف کنم؟؟ (از زمانی که دارو ترتینوئین رو مصرف کردم دیگه هیدروکینون نزدم)
  عوارض ترتینوئین داءمی هست؟؟

 2. المیرا گفته:

  سلام خسته نباشید من دوره ی پریودی نامنظمی داشتم با مراجعه به دکتر و سونو برام قرص اموکسی پروژسترون تجویز کردن الان پریود نمیشم میخواستم راهنماییم کنید

 3. رضا گفته:

  سلام .چند سالی هست که گرفتار زگیل های پوستی روی کف دست هستم وهر وقت هرکدام را ازبین برده ام (داروی اسید سالیسیلیک)دوباره جای دیگیری از دستم یک یا دوتا رشد میکنند حتی یک بار فریز هم کردم ولی فایده نداشت.حال دو سوال از شما دارم :
  اول اینکه آیا دارویی وجود دارد که از رشد ونمو زگیل ها جلوگیری کند؟
  دوم اینکه در اثر تماس دست آلت تناسلی ام آیا امکان تبدیل این زگیل ها به زگیل تناسلی وجود داردوپس از آن به همسرم منتقل شود؟

 4. فاطمه گفته:

  سلام خانم دکتر
  من قبلا کف پام یه زگیل داشتم که دکتر پوست اون رو فریز کرد و خوب شد. الان بعد از چند سال دوباره جای دیگه ای کف پام همونطوری شده. عین همون قبلی. می خوام ببینم آیا مثل میخچه که به راحتی می شه با دارو اون رو از بین برد، دارویی هست که بتونیم از داروخانه تهیه کنیم و به خاطرش به دکتر پوست مراجعه نکنیم؟ چون من بچه ی کوچیک دارم و مراجعه به دکتر خیلی برام سخته. ممنون می شم اگه دارویی هست بهم معرفی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>