دستبند دوستی (Friendship Bracelet)

با یادگیری این نوع بافت می تونید دستبند، هدبند، تل، لبه آستین، لبه جیب و حتی بند کیف ببافید.

نویسنده: معصومه کریمی گامیشان

در اینجا سعی کردم با کمک عکس، نقاشی و توضیحات، نحوه ی بافت این دستبند ها رو آموزش بدم. امیدوارم مفید و گویا باشه. برای بافت می تونید از نخ کوبلن و یا نخ بافتنی استفاده کنید. واضحه که بسته به ضخامت نخ، ظاهر متفاوتی از کار خواهید داشت. با یادگیری این نوع بافت می تونید دستبند، هدبند، تل، لبه آستین، لبه جیب و حتی بند کیف ببافید و با هزینه ای کم، کار دست خودتون رو به عزیزانتون هدیه بدید. اصول کار، یادگیری چهار نوع گره چپ-چپ، گره راست-راست، گره چپ-راست و گره راست-چپ هست. نکته مهم در این گره ها اینه که نخی که حرکت می کنه (من بهش می گم نخ متحرک) حول محور نخ دیگه ای که ثابته (من بهش می گم نخ پایه) می چرخه و گره زده می شه.

در ابتدا با توجه به الگومون تعداد و رنگ نخ ها رو انتخاب می کنیم و ابتدای نخ ها رو به هم گره می زنیم و به جای ثابتی فیکس می کنیم (من با گیره تخته شاسی فیکسش می کنم، می تونید به دستگیره ی کشو و یا پایه ی میز و صندلی هم ثابتشون کنید). در اینجا برای آموزش از دو نخ آبی روشن و سرمه ای استفاده کردم.

نخ ها مادر بانو

گره چپ-چپ: جهت گره زدن از نخ چپ شروع می شه و روی نخ سمت راستش گره می خوره. همیشه نخ پایه رو با دست چپتون ثابت نگه دارید و با دست راست نخ متحرک رو حرکت بدید تا گره ایجاد شه. برای ایجاد این گره دوبار باید این کار رو انجام بدید.

گره دستبند 1مادربانو

این هم نقاشی این گره تا قضیه روشن بشه!! علامت این گره رو به یاد داشته باشید چون الگوهای این دستبند ها از همین علامت ها تشکیل شده.

گره چپ چپ مادربانو

گره راست-راست: جهت گره زدن از نخ راست شروع می شه و روی نخ سمت چپش گره می خوره. دوبار این کار رو انجام بدید.

دستبند گره مادربانو2

و نقاشی و علامت انحصاری این گره!! :

گره راست راست مادربانو

گره چپ-راست: از ترکیب دو گره قبلی ایجاد می شه به این صورت که اول یک گره چپ-چپ (به جای دوبار، تنها یک بار نیاز به گره چپ-چپ هست) و سپس یک گره راست-راست (به جای دوبار، تنها یک بار نیاز به گره راست-راست هست) بزنید. این هم نشانه ی این گره:

گره چپ راست مادربانو

گره راست-چپ: از ترکیب دو گره اول و دوم ایجاد می شه به این صورت که اول یک گره راست-راست (به جای دوبار، تنها یک بار نیاز به گره راست-راست هست) و سپس یک گره چپ-چپ (به جای دوبار، تنها یک بار نیاز به گره چپ-چپ هست) بزنید. این هم نشانه ی این گره:

گره راست چپ مادربانو

اگر دقت کرده باشید در دو گره اول بعد از ایجاد گره، جای دو نخ عوض می شه در حالی که در دو گره آخر جای نخ ها ثابت می مونه (به رنگ نخ ها در نقاشی ها دقت کنید). حالا با هم یک نمونه از ساده ترین الگوهای این نوع بافت رو می بینیم:

دستبند مادربانو

همین طورکه می بینید در اینجا از ۶ رشته نخ که دو تا دو تا یک رنگ هستند استفاده شده. نخ ها رو به ترتیب رنگی که در الگومون هست بچینید. برای اینکه بتونید نواری در ابتدا و در انتهای دستبند داشته باشید که به کمک اون، دستبندتون روی دست گره بخوره و فیکس شه، از حدود ۱۵-۱۰ سانتی متری ابتدای نخ ها یک گره ی کلی بزنید تا هم محل شروع کار بافتن مشخص شه و هم بتونید گره رو به گیره تخته شاسی ثابت کنید. بعد از اینکه کار بافتن تموم شد می تونید اون ۱۵-۱۰ سانت ابتدایی نخ ها رو ببافید. معمولا در شروع کار از سمت چپ شروع به گره زدن می کنیم.

ردیف اول: گره راست-راست (نخ صورتی روی نخ آبی گره زده می شه)  / گره راست-راست (نخ طوسی روی نخ طوسی گره زده می شه) / گره راست-راست (نخ آبی روی نخ صورتی گره زده می شه)

ردیف دوم: نخ سمت چپ (نخ صورتی) را نمی بافیم و بعد گره راست-راست (نخ طوسی روی نخ آبی گره زده می شه) / گره چپ-چپ (نخ طوسی روی نخ آبی گره زده می شه) و باز هم نخ صورتی رو نمی بافیم

ردیف سوم: گره راست-چپ (نخ طوسی روی نخ صورتی گره زده می شه) / گره چپ-چپ (نخ آبی روی نخ آبی گره زده می شه)/ گره چپ-راست (نخ طوسی روی نخ صورتی گره زده می شه)

و … تا ردیف هشتم ادامه می دیم و دوباره این هشت ردیف رو تکرار می کنیم تا طول کار به اندازه ی دلخواهمون برسه. در پایان دوباره با بقیه نخ هامون گیس می بافیم.

در اینجا چند تا از کارهایی رو که قبلا بافتم به همراه الگوهاشون براتون قرار دادم. برای دیدن الگوهای دیگه به سایت http://friendship-bracelets.net/ مراجعه کنید.

FB MG 33705 مادربانو

33705

FB MG 66230 مادربانو

66230

FB MG 38039 مادربانو

38039

یک پاسخ برای : 21

 1. hasti گفته:

  سلام من اولین باره این سایتودیدیم فقط کاش خودتون میبافتین بعد مدحله مدحله عکس میذاشتین من خیلی متوجه نشدم جیشد :-)

 2. شبنم گفته:

  سلام دستتون درد نکنه عالی همه اموزشاتون ولی خیلیاشو ک عکسش من اینجا دیدم کیلیپشو ندیدم
  بعد من تو کلیپاتون گوش کردم تو کلاس رفع اشکال گفتین باید دو گره بخوره تا پیچ و تاب نخوره اما من دو گره میزنم باز هم پیش و تاب میخوره
  و تا چند رج ک میزنم دوباره با همون کلاسوری ک شما دارین نخمو میبرم بالا تر ک راحت بتونم گره بزنم برام راه کاری دارین؟

 3. اتنا گفته:

  خیلی قشنگ بودن من همشونو بافتم هر روزم دارم به کارم ادامه میدم واقعا دستتون درد نکنه

 4. مهیار گفته:

  من چند تا بافتم ولی همش کج شد و یک گرهدرشت و یک گره ریز . چی کار کنم یک دست شه ؟ باید گره رو تا آخرین جا که میتونم بکشم ؟

 5. معصومه گفته:

  آموزشبافت کیف به این روش هم بگذارید

  • معصوم گلی گفته:

   من خودم تا حالا با این روش کیف درست نکردم. فکر می کنم بخاطر پهن تر بودن کار و زیاد بودن تعداد نخ ها، نیاز به داشتن کارگاه یا قاب چوبی باشه که بشه نخ ها رو روش سوار کرد و فیکس کرد. نحوه بافت هم فرقی نمی کنه فقط تعداد گره های هر ردیف بیشتر میشه. فکر میکنم با این روش بشه یه کیف کوچولوی خوشگل درست کرد. موفق باشید.

 6. حانيه گفته:

  سلام من عاشق أین کارم اگر از نخ کوبلن استفاده کنیم بهتره یا کاموا؟لطفا برام ایمیل کنید ممنون

 7. پارمیدا گفته:

  ]چرا دسبند دوستی پیچ میخوره باید چه کار کننی پیچ نخوره

  • معصوم گلی گفته:

   نکته اش در درست فیکس کردن و نگه داشتن کاره و راحت ترین روش استفاده از تخته شاسیه. در طول بافتن هر یک سانتی که به طول کار اضافه می شه، با حرکت دادن و فیکس کردن طول بیشتری از کار به وسیله گیره ی تخته شاسی، اون رو صاف و ثابت می کنیم و دیگه کار پیچ نمی خوره. امیدوارم منظورم رو متوجه شده باشید. یه ذره توضیح دادنش سخته!! :D

 8. مهسا گفته:

  ببخشین از چه نخی استفاده می کنید؟ و چرا بافتای شما درشت در میادو انقدر صافه؟

  • معصوم گلی گفته:

   مهسا جان،
   من از نخ کوبلن استفاده می کنم، البته از نخ کاموای نازک هم می تونید استفاده کنید. در مورد ظاهر بافت هم متوجه منظورتون نشدم!! انتقاد بود یا تعریف؟!! ;) :D بافت درشت نیست و به نظرم عادیه و معمولیه!! صاف و مرتب بودنش به دلیل اینه که گره هایی که می زنم یک دسته. امیدوارم جوابم گویا و مفید باشه..

 9. نازنین گفته:

  خیلی ازتون مچکرم من خودم تا حالا دستبند های زیادی بافتم و برای یادگیری بیشتر به اینترنت یه سری زدم اما اصلا این روش رو نمیفهمیدم اما بامراجعه به سایت شما تازه فهمیدم .ممنون از سایت عالیتون

 10. مهناز گفته:

  سلام دوست گلم
  واقعا زیبا هستند،ببخشید برای بافتن اون دستبند آخری که حاشیه سرمه ای داره،طول رشته های نخ را باید چند سانتی متر جدا کنیم؟

  • معصوم گلی گفته:

   سلام مهناز جان،
   ممنون از لطفت، بافت این دستبند مربوط به حدود ۱۰-۱۱ ماه پیشه و تا اونجایی که یادمه طول هر نخ حدود ۱۷۰cm -180cm بود. البته انتخاب طولِ نخ ها کاملا بستگی به اندازه دور مچِ دست داره. می تونید برای اینکه طولِ زیادِ نخ ها در حینِ بافتن اذیتتون نکنه و نخ ها به هم گره نخوره، اونها رو دور مقواهای کوچیک بپیچونید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>