پاسخ به سوالات دهان و دندان(۶)

گاهی تخریب تاج دندانهای شیری تا جایی پیشرفت می کند که…

هر هفته، خانم دکتر زهرا خلیلی؛ دستیار تخصصی دندانپزشکی کودک و نوجوان به سوالات مطرح شده پیرامون دهان و دندان کودکان پاسخ می دهند. چنانچه شما هم در این زمینه سوالی دارید، کامنت بگذارید و شنبه ی بعد، پاسخ خود را دریافت نمایید.

Toddler Brushing Teeth

اعظم بانو:

سلام خدمت خانم دکتر
دو روز پیش دختر دو سال و هفت ماهه من از یک بلندی سقوط کرد
و سه تا از دندونهاش شکست (یکی کامل از ریشه در اومد و دو تای دیگه کاملا شکستن ولی ریشه ها هستن )
میشه لطفا بگین چه اقدامی باید انجام بدیم
و آیا میشه تا بیرون اودن دندونهای اصلی از پروتزی چیزی استفاده کرد
چون دوتا دندونهای بالای جلو هست و دندون کناری اونها که برای گاز زدن بهشون خیلی احتیاج داره
موفق باشین
در پناه خدا

پاسخ:

سلام. دندان شیری که به طور کامل از محل خود در استخوان خارج شده دیگر قابل نگهداری نیست و برخلاف دندان دائمی، توصیه نمی شود که به جای اول خود در دهان برگردانده شود. دو دندان دیگر کودک شما که دچار شکستگی شده اند، در صورتی که مقداری از تاج آنها در بالای سطح لثه باقی مانده باشد، پس از درمان ریشه ( اصلاحا پالپکتومی) قابل ترمیم هستند ولی در صورتی که هیچ بافت تاجی باقی نمانده باشد قابل ترمیم و نگهداری نیستند و باید خارج شوند. پس از خارج کردن این ریشه ها، می توان فضای این سه دندان را توسط یک نوع پروتز ثابت بازسازی کرد، البته کارایی این دندانها به اندازه ی د/NC/B@دانهای طبیعی کودک نیست.

***

فاطمه:
سلام خانم دکتر
ببخشید میشه به سوال من هم جواب بدید؟
دیروز پسر ۱۷ ماهم رو بردم پیش دکتر ژاله محمودی و گفت باید ۴ تا دندون جلوییش کشیده بشه
من خیلی گریه کردم الان اصلا نمیدونم چه کاری باید بکنم،عوارضش چیه…

پاسخ:

سلام. گاهی تخریب تاج دندانهای شیری تا جایی پیشرفت می کند که چاره ای جز خارج کردن دندان نیست. تشخیص قابل نگهداری بودن یا نبودن دندان شیری باید توسط دندانپزشک متخصص کودکان صورت بگیرد تا با توجه به سن پایین کودک شما و در نظر گرفتن میزان همکاری کودک، حداکثر تلاش برای حفظ دندانهایش انجام شود. در صورتی که پزشک متخصص تشخیص داد که چاره ای جز خارج کردن دندانها نیست، پس از خارج کردن می توان از پروتز ثابت در آن محل استفاده کرد البته ممکن است به علت سن پایین کودک مجبور باشید برای بالا رفتن همکاری مقداری صبر کنید. خارج کردن این دندانها، به جز از دست رفتن زیبایی، مشکل عمده ای ایجاد نمی کند بنابراین خونسردی خود را حفظ کنید و تلاش کنید تا از پوسیدگی دندانهای عقبی کودک که بسیار مهمتر و حیاتی تر هستند جلوگیری کنید.

یک پاسخ برای : 1

  1. اعظم بانو گفته:

    سلام خانم دکتر
    خیلی خیلی ممنون از پاسختون
    در پناه خدا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>