نی نی نی نی نازه نی نی

خاطرات دخترکم به شعر های این کتاب گره خورده است. موقع خواب، هنگام غذا، وقت شانه کردن

how to choose papers spy phone� ۷ easy steps to a winning papers strategy

کتاب را باز می کنم و برای دخترم می خوانم:

سفیده سفید، نه نه نه

سرخ و سفید، نه نه نه

گندم تازه دخترم

سبزه نازه دخترم

سبزه بهاره، دخترم

همتا نداره دخترم

مثل بهاره، سبزه

صد تا بهار می ارزه

IMG_2937-400x350

با اینکه خدا را شکر با کتاب مانوس است، اما زیاد برایش شعر نمی خوانم. ولی این کتاب، چیز دیگریست اصلا. وقتی ۴۰ روزش بود، همراه خودش به نمایشگاه بین المللی کتاب رفتیم و کتاب «نی نی نی نی نازه نی نی» را از انتشارات «کتاب نیستان» خریدیم. از همان موقع هم چون خیلی بد خواب بود، شعر های این کتاب را برایش می خواندم تا خوابش ببرد. آن قدر که دو سه روز بعد، خودم هم اکثر شعر ها را حفظ بودم و آن قدر که وقتی به حرف آمد و دیدم این شعر ها را کامل حفظ است از تعجب دهانم باز مانده بود.

نمی دانم نظرم اغراق آمیز است یا نه. اما تاکید می کنم که شعر های این کتاب، یک چیز دیگرست. مادر هایی که برای بچه های یکی دو ساله شان شعر زیاد می خوانند احتمالا تصدیق می کنند. شعر به این قشنگی کم است. یا اگر باشد، در یک کتاب، حداکثر یکی دو شعر قشنگ هست. اما به جرات می شود گفت اکثر شعر های این کتاب، خیلی قشنگ است.

خوشگل من، میل به غذا نداره

هیچ اشتها نداره

غذا نخوره چی می شه

قد نخودچی می شه…

IMG_2938-400x352

این شعر را البته آن روزها یک جور دیگر می خواندم، چون دخترک با ولع خاصی یکی دو ساعت شیر می خورد و اصلا کوتاه نمی آمد… خوشگل من میل به غذا داره… خیلی اشتها داره… اما الان باید همانطور بخوانم که «عمو مصطفی» گفته است.

دخترم این کتاب را خیلی دوست دارد. مدام آن را ورق می زند و شعر ها را بر اساس تصاویر، می خواند. برای تک تک نی نی های داخل کتاب، اسم گذاشته است و با آن ها زندگی می کند. احتمالا برای حس نوستالژیکی که دارد و به دلیلی که شاید به خاطر نمی آورد، این شعر ها برایش آرامش بخشند.

هنوز هم وقتی برایش می خوانم:

کوچولو می خواد بخوابه

کوچولو تو رختخوابه

وقتی می رسم به این بیت: گاهی کر و کر می خنده، دخترک هم می خندد، مثل همان چهار پنج ماهگی ش که می دانستم اگر بخوانم، خوابش می پرد و می خندد. و وقتی می رسم به این بیت: گاهی چشماشو می بنده، دخترک هم چشم هایش را می بندد.

دوست دارم اگر روزی شاعر کتاب، جناب آقای «مصطفی رحماندوست» را دیدم بگویم این کتاب واقعا عالی بود، دست شما درد نکند. خاطرات دخترکم به شعر های این کتاب گره خورده است. موقع خواب، هنگام غذا، وقت شانه کردن موهایش، وقتی منتظر است بابا از سر کار برگردد…

باباش کجاس تو راهه

رو سر بابا کلاهه

بالای سرش چتر داره

هر چی می خواد بباره

IMG_2939-400x384

چند وقت پیش هم که خدمت ناشر محترم کتاب بودم، خواهش کردم اگر نسخه های کتاب تمام شد، آن را تجدید چاپ کنند تا خیالم راحت باشد که این کتاب همچنان هست و می توانم برای دوستان و حتی اگر لازم شد برای مطهره بخرم. هر چند ناشر محترم این دفعه به درخواست خودم، پنج نسخه از آن را به من و البته دخترم هدیه دادند.

تصویر گر کتاب سرکار خانم «ندا عظیمی» را هم بعید می دانم ببینم. به همین جهت، همین جا از ایشان هم به خاطر تصاویر قشنگ کتاب سپاسگزای می کنم. شاید حتی من، تصاویر خوش رنگ و نی نی های بامزه ی کتاب را از دخترکم بیشتر دوست داشته باشم.

_________________________

شماره ی ارسال رایگان کتاب های انتشارات نیستان را در این صفحه می توانید ببینید. کتاب «نی نی نی نی نازه نی نی» را می توانید در صفحه ی ۲۴ از منوی فهرست انتشارات پیدا کنید.

یک پاسخ برای : 2

 1. اعظم بانو گفته:

  دختر من که خیلی خوشش اومد
  الان با اینکه هنوز دو روز نشده که از مطهره ناز شما این کتاب رو هدیه گرفته , انتهای بعضی بیتها رو با من میخونه
  هر بار هم که میاردش میگه اینو مطهره به من داده
  خیلی دوسش دارم
  دست گل مامان مطهره و دختر مهربونش دست درد نکنه

  • سارا عرفانی گفته:

   خدا رو شکر که خوشش اومده. واقعا کتاب خوبی هست. شعرهاش خیلی خاص هستن. کم پیش میاد توی یه کتاب اکثر شعرا اینقدر قشنگ و خوش وزن باشن.
   قابل دختر نازت رو نداشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>