یک باغ لبخند

کتاب علاوه بر سادگی فهم، بسیار ادبی نوشته شده و حس آمیزی و استعارات فراوانی دارد

معرفی کتاب از: زهرا رازقی

نام کتاب : یک باغ لبخند
گروه سنی :ج
نویسنده : محمود پوروهاب
تصویرگر: محمد حسین صلواتیان
تاریخ چاپ اول :١٣٧٧

نوبت چاپ دوم :۱۳۸۱

کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان

کتاب مجموعه ای است از بعضی وقایع در زندگی پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) و فرزندانش که به صورت داستان روایت شده اند. هر کدام از این وقایع می تواند خستگی جویندگان راه فضیلت را به لذت تبدیل کند و آبی بر عطش معنوی آنها باشد.
نویسنده با زبان ساده و روان خوانندگان را به مهمانی منش و اخلاق آن بزرگان می برد و باغ لبخند را در قلب جوینده آنها شکوفان می سازد.

هنوز مرد فقیر از دکان دور نشده بود که جوانی عرق ریزان و با شتاب از راه رسید. ظرف خرمایی در دست داشت. رو به امام کرد و با عصبانیت گفت: این خرماها را از شما خریده ام، تلخ است! پولم را پس دهید.

امام خرما را گرفت. از توی دخل سکه های تقلبی را برداشت. جوان به دست های اوچشم دوخته بود. فکر کرد امام بی خبر از همه چیز به جای سکه های تقلبی خودش، سکه های اصل به او می دهد. امام دستش را به سوی او دراز کرد و سکه ها را در مشت اوگذاشت. جوان بی آنکه به سکه ها نگاه کند گفت: آقا اصلا درست نیست که به مشتری خرمای تلخ بفروشید!

امام با افسوس سرش را تکان داد وگفت: تا این سکه های تقلبی در دست توست، لقمه ای شیرین از گلویت پایین نمی رود.

با شنیدن این حرف، رنگ از روی جوان پرید. مشتش را باز کرد، به پول ها چشم دوخت. پولهای خودش بود. همان پولهایی که یک ساعت پیش بابت خرما داده بود.

b197

متنی که مطالعه کردید قسمتی از داستان دو دوست صمیمی بود. این کتاب شامل داستانهایی آموزنده از زندگی حضرت رسول و حضرت علی علیه السلام است و با زبانی شیرین وکودکانه به جنبه هایی از زندگی این بزرگواران پرداخته است.

کتاب علاوه بر سادگی فهم، بسیار ادبی نوشته شده و حس آمیزی و استعارات فراوانی دارد که می تواند ذهن کودک و نوجوان شما را در خلق آثار ادبی و نگارش انشا فعال سازد و البته ارتباط و دلبستگی او را با اهل بیت علیهم السلام روز افزان نماید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>