فضایل حضرت علی اکبر

عزیزم! از جوانی به اندازه ‏ای که باقی است، استفاده کن؛ که در پیری همه چیز از دست می‏رود

علی اکبر علیه السلام اشبه الناس به رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم

چهارچیز را پیش از چهار چیز غنیمت شمار:

جوانی پیش از پیری

صحت پیش ازبیماری

توانگری پیش از فقر

و زندگی پیش ازمرگ (حضرت رسول-ص)

10-8

در روز یازدهم شعبان سال سی و سوم هجرت، در شهر مدینه و در بیت امامت دیده به جهان گشود. این کودک تحت عنایت ویژه پدر و در سایه توجهات عمویش امام حسن(علیه السلام) و در دامان مادرش لیلی پرورش یافت. با ولادت وی رایحه عطرآگین رسول الله(صلی الله علیه و آله) در فضای خانه امام حسین(علیه السلام) بیش از پیش استشمام می گردید. هرکس بر او می نگریست، انگشت حیرت به دندان می گرفت؛ چرا که گویی فروغ پیامبر را نظاره می کرد.

حضرت علی اکبر(ع)اولین شهید بنی هاشم درصحنه ی کربلا بود. حضرت علی اکبر(ع)چنان مقام ویژه ای نزد امام حسین (ع) داشت که هیچ گاه نفرین نکرده بودبعدازشهادت حضرت علی اکبر(ع)برلشکریان یزید نفرین کرد.

على اکبر نخستین نفر از بنى هشام بود که به میدان جنگ رفت، او ۱۹ سال یا ۱۸ سال یا ۲۵ یا ۲۷ سال داشت، نزد پدر آمد و اجازه طلبید، امام حسین علیه السلام به او اجازه داد، سپس نگاه مایوسانه به اکبرش کرد و دو انگشت اشاره را به طرف آسمان کرد و گفت:

«اللهم کن انت الشهید علیهم، فقد برز الیهم غلام اشبه الناس خلقا و خلقا و منطقا برسولک و کنا اذا اشفقنا الى نبیک نظرنا الیه‏». (۱)

على اکبر به میدان آمد و با دشمن مى‏جنگید رجز مى‏خواند:

انا على بن الحسین بن على نحن و بیت الله اولى بالنبى تالله لا یحکم فینا ابن الدعى اضرب بالسیف احامى عن ابى

 جامع ترین و بهترین سخن در خصوص فضایل او، همان بیانات حضرت امام حسین(علیه السلام) است که وقتی جوانش عازم میدان رزم با اشقیا بود، بر زبان آورد.. ارزش معنوی علی اکبر تا به آن اندازه است که پدر بزرگوارش، که دارای مقام عصمت و امامت بود، زندگی پس از او را شایسته مرگ می داند.

 حضرت امام حسین(علیه السلام) به هنگام بدرقه جوانش به سوی میدان، این آیه را تلاوت کرد: “إِنَّ اللهَ اصْطَفی آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهِیمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَی الْعالَمِینَ” و بدین سان، درجاتی از پاکی و طهارت روح را برای علی اکبر به اثبات رساند

 هنگامی که بدن علی اکبر زخمهای فراوان برداشت، خطاب به پدر گفت: «از شربتی که رسول الله(صلی الله علیه و آله) به دستم داد، سیراب شدم که در آن تشنگی نیست.» و امام را برای نوشیدن این شربت فراخواند و این حقیقت، شأن و منزلت علی اکبر را تأیید می کند.

 امام سجاد(علیه السلام) بدن مطهّر او را در مقبره ای مستقل در مجاورت مرقد مطهّر پدرش به گونه ای دفن کرد که از دیگر قبور شهدا مشخص باشد.

 معصومان(علیهم السلام) در روایات و زیارات مستقل، مقام او را به پاکی و طهارتِ نفس ستوده اند.

در نزدیکی های کربلا، در جایی به نام «قصر بنی مقاتل» امام حسین(علیه السلام) را خواب سبکی فرا گرفت که پس از آن، آیه استرجاع بر زبان جاری کرد، در گفت و گویی که میان پدر و پسر رخ داد، علی اکبر عرض کرد:

«ای پدر، وقتی حق بودنِ ما قطعی است، دیگر از مرگ در راه آن باکی نداریم.»

امام وقتی چنین معرفتی را از پسر دید، فرمود: «خدایت پاداش نیکو عطا کند! نیکوترین پاداش که باید فرزندی از پدر دریافت کند.»

 وقتی علی اکبر به شهادت رسید، امام(علیه السلام) قاتلان او را به عنوان افرادی معرفی کرد که بر خداوند رحمان جسارت کرده و حرمت رسول الله(صلی الله علیه و آله) را هتک نموده اند.

حضرت مهدی(عج) در زیارت ناحیه مقدسه او را از نسل پاک و تبار ابراهیم(علیه السلام)دانسته، بر او و پدرش درود فرستاده است.

 عظمت مقام و خصال حمیده این جوان در حدّی است که در میان اقوام عرب به بزرگ منشی و عزّت نفس معروف بوده و دشمنان، صفات خوب او را مورد تحسین قرار داده اند.

 حضرت علی اکبر، از دو وجه، حیات معنوی و طیّبه دارد: یکی آنکه اهل معرفت، خِرَد و حکمت است. دیگر اینکه در راه احیای دین، حمایت از حریم ولایت و ستیز با شقاوت به شهادت رسیده، از این جهت تا ابد زنده است.

مست صهبای علی اکبر شدم                             سرخوش از این باده تامحشرشدم

غذق گشتم اندراین بحر بسیط                            کرده ام گم دست و پا در این محیط

مادر بانومیلاد حضرت علی اکبر و روز جوان را خدمت همه مادران ایران زمین تبریک عرض نموده و آرزومند بهترین ها برای شما می باشد.

عزیزم! از جوانی به اندازه ‏ای که باقی است، استفاده کن؛

که در پیری همه چیز از دست می‏رود، حتی توجه به آخرت و خدای تعالی!

امام خمینی(ره)

۲۹
خرداد ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها کوتاه نوشته ها
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. Qasem گفته:

    سلام مادر بانو آفرین به شما و همکاران شما چه قالب وب قشنگی چه مطالب مفیدی مخصوصا در مورد حضرت علی اکبر ع … رنگ آرام بخش و زیبا انتخاب فونت لطیف و آرام بخش قالب وبلاگ … همه و همه ناز ناز آفرین

    من به همه مادران کشور عزیزمان میگویم علت فروپاشی جوامع اروپایی و …. فاصله گرفتن زنان از مردانشان ….. ! است .
    مادر بزرگ من همیشه میگفت : اگر زن و شوهر ها با فاصله یک تار مو از هم بخوابند شیطان در بین آنها نفوذ کرده و باعث اختلاف بین آنها میشود !!! این چفت پارک کردن باعث میشود تا فرزندان ما احساس مسولیت کنند که در آینده چگونه زندگی کنند و از ما یاد بگیرند .. حفظ حرمت پدر و جایگاه پدر در حضور فرزندان و تکرار واژه پدر و مقام پدر و تمکین و اطاعت بی چون و چرا در برابر خواسته های او در چهار چوب مذهب با آرامش مادرانه و تزریق این روش در وجود فرزندان و ….. موفق باشید انشااله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>