دخترانمان را چطور با حجاب آشنا کنیم؟

می توانید برای انتخاب رنگ لباس و یا چادر، از او نظر خواهی کنید. دختر بچه ها لباس های چین دار و دنباله دار را بسیار دوست دارند. سعی کنید در حجاب و پوشش آنچه را که او دوست دارد انجام دهید و تنها شرط شما، پوشش اسلامی باشد.

یکی از دغدغه های مادران، آشنا کردن دختران با حجاب است، در این یادداشت چند پیشنهاد برای مادران در نظر گرفته شده است که امیدواریم سازنده باشد چرا که به نظر کارشناسان علوم دینی و روانشناسان برای عملی شدن این رفتار الهی می باید قدم های حساب شده برداشت تا شاهد اثرات زیبا و ماندگاری باشیم.
۱- وجوب حجاب بر اساس نظر مراجع اتمام نه سال قمری است اما این سن برای شروع رعایت حجاب، بسیار دیر است. دختری که تا قبل از این سن آزادانه هر لباسی را می پوشید با رسیدن به این سن قطعا نخواهد توانست حجاب را در معنای مطلوبش رعایت کند پس آشنایی تدریجی با این امرضروری است مثلا در شش سالگی آستین حلقه ای یا دامن کوتاه نپوشد در هفت سالگی با پوششی مانند کلاه یا روسری های کوتاه و فانتزی موهایش پوشانده شود. حجابی که دست و پای او را نگیرد اما او را به پوشش نزدیک کند. مثلا خانواده ها باید به یاد داشته باشند که یکی از اشکالاتی که دختران در هنگام پوشیدن روسری دارند، احساس خفگی زیر گلو است که باید به آرامی وی را عادت داد.
عادت دادن کودک به حجاب بسیارمهم است ما نمی توانیم حجاب را به صورت فشرده اعمال کنیم ملایمت و لطافت و عادت دادن او بسیار اهمیت دارد.
۲- در این سنین کودکان در برابر حوادث و رفتار دیگران تاثیر پذیرترند، حجاب شرعی مادر، خاله، عمه و خانم های نزدیک به کودک و دوستانی که با آن ها روابط نزدیک داریم می تواند زمینه را برای محجبه بودن دختران فراهم کند.
یکی دیگر ازعوامل مخرب در این جا استفاده خانواده از شبکه های ماهواره ای است که به صورت مستقیم بر روح معنوی کودک اثرگذار است و یقینا بر روند مطلوب دینی خانواده موثر خواهد بود.
۳- بیان محاسن و فواید حجاب و مستور بودن زیبایی ها، رضایت خدا، سلامت فرد و اثرات زیان بار بدحجابی می تواند ما را در حصول نتیجه یاری کند.
۴- استفاده از آیات معرفی زنان صالح و برتر اسلام و بیان زندگانی ایشان به عنوان الگو
9E9E0699
۵- همزمان با تکلیف دختران، بلوغ جسمانی هم اتفاق می افتد. این امر او را درگیر ظاهرش خواهد کرد. براین اساس او بیشتر از گذشته به فکر نمایاندن زیبایی ها و پوشاندن بدشکلی های موقتی اش خواهد افتاد. والدین آگاه باید با تهیه لباس های زیبا و شاد و متفاوت با رنگ های متنوع و استفاده ازخلاقیت، میل به آراسته بودن او را درک کنند به طوری که موجبات محدودیت او را فراهم نکنند و آزادی و شور و شوق کودکی او را مد نظر قرار دهند. مثلا از انواع چادرهای رنگی آذین شده با تور و روبان یا مانتو های زیبا با دکمه های رنگارنگ استفاده کنند تا دختر بداند، حجاب زیبایی های او را کم نکرده است.
می توانید برای انتخاب رنگ لباس و یا چادر، از او نظر خواهی کنید. دختر بچه ها لباس های چین دار و دنباله دار را بسیار دوست دارند. سعی کنید در حجاب و پوشش آنچه را که او دوست دارد انجام دهید و تنها شرط شما، پوشش اسلامی باشد. سلیقه خود را به هیچ عنوان بر فرزندتان تحمیل نکنید.
چادرهای آستین دار، کش دار که زیاد بلند نباشند تا جلوی دست و پای فرزندمان را بگیرد و هم چنین استفاده از انواع تل های پوششی رنگی، ساق دست های متنوع گلدار و ساده و رنگی، که طعم خوش انتخاب را به او بدهد، رضایت داشتن حجاب را در بیشتر می کند. هزینه کردن خانواده و اختصاص وقت به این امر خیلی مهم و نتیجه بخش خواهد بود.
۶- یکی از روش های تشویق، دادن پاداش است به طوری که روانشناسان بر این باورند که تقویت های بیرونی مانند جایزه موجب ایجاد تقویت های درونی مانند میل به داشتن حجاب خواهد شد. بر این اساس برای رعایت حجاب فرزندتان هدیه های هر چند کوچک اما مستمر تهیه کنید.
۷- هر سال، روزجشن تکلیف کودکتان مراسمی کوچک به پا کنید چون آن روز تولدی دیگر است و به او یادآوری کنید درطول سالی که گذشت در چه زمینه هایی قوت یا ضعف داشته و قرار است چگونه باشد.
***
منبع: سرسرا

۲۴
خرداد ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها Slider تربیت
دیدگاه‌ها ۴ دیدگاه

یک پاسخ برای : 4

 1. اعظم بانو گفته:

  دختر کوچولوی من (دو سال و نیمه ) که به خاطر علاقه زیادش به شبیه سازی با من (که مربوط به سنش هستش ) دو سه ماهی هست که مرتب چادر می پوشه و با اینکه گرمایی بود به نظرم ولی با چادر و روسری خیلی خوب کنار اومد

  برای چادرش
  زیر گلوش از دکمه جفتی (قابلمه ای ) استفاده کردم که خیلی باهاش راحته
  و یا گیره های روسری (از همونها که خیلی محکمن اسم دقیقش رو نمی دونم ولی همونها که روری ساتن هم باهاشون تکون نمی خوره ) استفاده میکنم

  هر دو خیلی محکم و خوب هستن و باهاشون راحته

  روسری هم از روسری های خلیجی(یه کشتو ناحیه گردن داره که هم خوش فرمه هم از افتادن و سر خوردن جلوگیری میکنه ) استفاده می کنم و بیشتر وقتها عقب سر گره می کنم
  مگه خودش جور دیگه ای بخواد

  در پناه خدا

 2. معصومه گفته:

  بهسلام خدا قوت کاش بگین از چه سنی باید با حجاب اشنا بشه تا چه سنی اگه بدون روسری باشه لطمه ای به پذیرش حجاب وارد نمیکنه ممنون

 3. فاطمه گفته:

  “یکی از اشکالاتی که دختران در هنگام پوشیدن روسری دارند، احساس خفگی زیر گلو است که باید به آرامی وی را عادت داد.”این قسمت از متن کمی خنده دار و عجیب نیست به نظرتون دوستان؟
  خفگی یعنی چی؟یعتی ما چادری ها داریم مدام بااحساس خفگی دست و پنجه نرم میکنیم؟تغییرش بدین لطفا.هیشکی با روسری و مقنعه پوشیدن خفه نشده تا حالا…

  • مادر بانو گفته:

   اتفاقا اصلا خنده دار نیست.
   من دخترم گاهى اوقات با گره روسری زیر گلوش مشکل داره. توى متن نوشته خوبه که بچه ها عادت کنن به این مساله.
   به هر حال من و شماى با حجاب ادعا نمى کنیم که داشتن حجاب خیلى راحته. سختى هایى داره که با وجود این سختى ها، پذیرفتنش ارزشمنده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>