چربی شیر مادر؛ تامین بیش از ۳۵% انرژی روزانه شیرخوار

چربی شیر مادر در تکامل شبکیه چشم کودک نقش مهمی دارد.

سمانه‌سادات حسینی گفت: شیر مادر حاوی اسیدهای چرب ضروری است که نقش مهمی در رشد و تکامل سلول‌های مغز و ساختمان دارند که تا چند سال قبل هیچ کدام از شیرهای خشک آن را نداشتند.

وی افزود : اسیدهای چرب موجود در شیر مادر از بروز درماتیت(ضایعات پوستی) و تاخیر رشد جلوگیری کرده و موجب کاهش و پیشگیری بروز عفونت‌ها نیز می‌شود به‌علاوه نوع چربی شیر مادر در تکامل شبکیه چشم کودک نقش مهمی دارد.

کارشناس کودکان دانشکده علوم پزشکی نیشابور ادامه داد: شیر مادر شامل کلستروم(آغوز) است که در هیچ شیر خشکی وجود ندارد و منبع عظیمی از عناصر تغذیه‌ای و فاکتورهای دفاعی برای نوزاد است.

حسینی عنوان کرد: آغوز به‌عنوان نخستین واکسن کودک شناخته می‌شود، هر چند حجم آن کم است ولی به‌دلیل کالری بالای آن برای چند روز اول تولد کافی است.

breastfeeding-baby

وی خاطرنشان کرد: چربی شیر مادر مهم‌ترین انرژی است و در ساعات مختلف روز میزان آن متفاوت است به‌طوری‌که کمترین میزان آن در صبح و بیشترین در غروب است.

کارشناس کودکان دانشکده علوم پزشکی نیشابور ادامه داد: کربوهیدرات شیر مادر لاکتوز است که خود نقش مهمی در تکامل سلول‌های مغزی نوزاد انسان در تمایز با حیوانات دارد.

حسینی گفت: قند شیر خشک‌ها هم لاکتوز است ولی میزان لاکتوز آن کمتر است به‌طوری که میزان لاکتوز شیر مادر هفت گرم درصد است ولی میزان آن در شیرخشک‌های تهیه شده از شیر گاو ۹/۴ درصد است.

وی افزود: لاکتوز موجود در شیر مادر حدود ۴۰ درصد انرژی روزانه شیرخوار را تامین کرده و موجب تسهیل جذب کلسیم شده و همچنین موجب تسریع جذب رشد لاکتوباسیل در روده نوزاد و شیرخوار می‌شود؛ لاکتو باسیل میکروب موجود در لومن روده کودک است که نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های روده‌ای نوزاد دارد و اخیراً شرکت‌های شیر خشک‌سازی با استفاده از پروبیوتیک یا پره‌بیوتیک چنین تشابهی را از نظر کیفیت ایجاد کرده‌اند.

کارشناس کودکان دانشکده علوم پزشکی نیشابور اظهار داشت: پروتئین شیر مادر اگر چه کم است اما همین مقدار از کیفیت بالایی برخوردار است زیرا دارای مقادیر زیادی از پروتئین whey است که با هضم و جذب سریع برای نوزاد و شیرخوار همراه است و نوع پروتئین شیر مادر در مقایشه با شیر خشک طوری است که میزان آلرژی به آن بسیار کم است.

حسینی خاطرنشان کرد: مقادیر آب و املاح شیر مادر فشار بیهوده به کلیه نوزاد و شیرخوار تازه متولد شده وارد نمی‌کند و از کم‌آبی جلوگیری می‌کند و همچنین کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند قبل از شش ماهگی نیازی به قطره آهن ندارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>