کم کاری تیروئید در نوزاد یکی از دلایل عقب ماندگی ذهنی

عواقبی چون کوتاهی قد،‌ بزرگی زبان و تأخیر در بلوغ…

دکتر عبدالله متخصص اطفال و کودکان  گفت: طبق آمارهای انجام شده در ایران از هر ۴ هزار نوزاد یک نوزاد دچار کم کاری تیروئید است که این بیماری یکی از مهمترین دلایل بروز عقب ماندگی ذهنی در نوزادان است و اگر در بدو تولد تشخیص و درمان نشود عواقب سنگینی را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به این نکته که زردی و یبوست شدید می تواند به علت کم کاری تیروئید باشد بیان کرد: این بیماری همچنان علائم بالینی مشخصی ندارد از این رو لازم است از تمامی نوزادان در پنجمین روز از تولدشان آزمایشی گرفته شود و آنها ر ا غربالگری کنند تا در صورت ابتلا به بیماری بی درنگ درمان شوند.

neonates

وی افزود: در صورت درمان به موقع این بیماری می توان مانع از عقب ماندگی ذهنی کودک شد،‌ در غیر اینصورت علاوه بر عقب ماندگی،‌ عواقبی چون کوتاهی قد،‌ بزرگی زبان و تأخیر در بلوغ را در پی خواهد داشت.

این متخصص اطفال در آخر بیان کرد: والدین توجه داشته باشند که عدم وجود سابقه کم کاری تیروئید در خانواده هیچ دلیلی برای انصراف از تست غربالگری در نوزاد نیست و نمی تواند نمایانگر سلامت غده های تیروئید وی باشد و مادرانی که کم کاری تیروئید دارند می توانند به مصرف داروهای خود در زمان بارداری ادامه دهند که این مسئله نیز دلیلی بر سلامت غده تیروئید نوزاد نمی شود و کاملا مسئله ای جدا است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>