داروهایی که شیر مادران را کاهش می دهد

مادران نباید زیاد از داروها استفاده کنند حتی در مصرف ویتامین ها

داروهای اعصاب تاثیر مستقیمی روی شیر مادر می گذارند و از این طریق به کودک شیر خوارمنتقل می شوند و سبب به وجود آمدن پیامدهایی برای کودک شما می شود.

gavkac7hpq05rpqey3

بررسی ها نشان می دهند، مادران نباید زیاد از داروها استفاده کنند حتی زیاده روی در مصرف ویتامین ها به خصوص ویتامین گروه b باعث کاهش  شیر مادر می شود و از این طریق از هوش و ذکاوت نوزاد کاسته می شود.

مادران باید توجه داشته باشند که با پرهیز از مصرف هر گونه دارو به سلامت هر چه بیشتر کودک شیر خوار خود کمک کنند و اگر خواستند هر دارویی مصرف کنند حتما زیر نظر پزشک و با تجویز او باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

یک پاسخ برای : 1

  1. معصوم گلی گفته:

    با تمام احترامی که برای نگارنده قائلم به طور قطع نمی توان در خصوص اثرات مصرف داروها در دوران شیردهی این نظر را داشت. براساس رفرانس های داروسازی لازم است به چند نکته توجه شود: ۱) براساس قوانین سازمان غذا و دارو ی آمریکا (FDA) که مرجع بسیار مهمی در علم داروسازی است، داروها از لحاظ اثرات مضر شان در دوران بارداری و شیردهی به ۵ دسته طبقه بندی می شوند A,B,C,D,X . که دو دسته A و B از لحاظ مصرف در بارداری و شیردهی ایمن هستند. البته در مورد تمامی داروها به دلیل عدم مطالعات گسترده و کامل نمی توان به طور دقیق اظهار نظر کرد. ۲) درخصوص داروهایی که در بیماریهای اعصاب و روان استفاده می شوند، باید یادآور شد براساس ویژگی های شیمیایی و فیزیکی مربوط به این داروها، ممکن است داروها بتوانند از راه شیر وارد بدن کودک شوند و یا نه. در مرحله بعد باید دید اگر دارو در شیر وارد شد تا چه حد می تواند بر سلامت کودک اثرگذار باشد. به عنوان مثال در بین داروهای ضدافسردگی Nortriptyline و amitriptyline از داروهایی است که اثرات کمی بر شیرخوار می گذارند.همچنین براساس مطالعات انجام شده دربین داروهای سایکوتراپی sertraline، paroxetine و fluvoxamine به دلیل کمترین میزان ترشح در شیر در مادران شیرده جزء اولین انتخاب ها هستند. ۳) RDA اندکسی است که نشان می دهد روزانه بدن به چه مقدار ویتامین و مواد معدنی نیاز دارد. قطعا در مورد تمامی ویتامین ها و مواد معدنی باید به RDA توجه نمود و نه صرفا ویتامین B.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>