کتاب کودک من

کتاب‌های کودکتان را به سلیقه‌ی خودتان ویرایش کنید. یک ویرایش کتبی و قابل فهم برای همه.

نویسنده: زینب سادات موسوی

حتما این تجربه را داشته اید؛ وقتی کتاب قصه‌ای را چندین بار برای کودکتان می‌خوانید٬ او جملات کتاب را مو به مو حفظ می‌کند و بعد از آن فرصت هر گونه تقلب و کم‌کاری و حواس‌پرتی در خواندن را از شما می‌گیرد. کار به جایی می رسد که دیگر جای یک واوِ بی‌ارزش را هم نمی‌توانید عوض کنید.

گاهی کتابی را انتخاب می کنید که نمی‌خواهید تمام کلمات و عبارات آن را عینا برای فرزندتان بخوانید. بعضی مفاهیم را مناسب سنش نمی‌دانید٬ بعضی عبارات را نمی‌پسندید و بعضی آموزه‌ها با اصول تربیتی‌تان همسان نیست٬ ولی محتوای کلی کتاب مورد تایید شماست. این‌طور وقت‌ها به سلیقه و صلاحدید خودتان موقع خواندن کتاب دست به ویرایش شفاهی آن می‌زنید.

دوست‌تان بعد از مدت‌ها به دیدن شما آمده. فرزند کوچولوی شما حالا خیلی بزرگ‌تر شده٬ دست دوست‌تان را می‌گیرد و با خودش به سمت قفسه‌ی کتابها می‌برد. یکی از کتاب‌ها را انتخاب می‌کنند و مشغول می‌شوند. خاله‌ی مهربان بی‌خبر از همه‌جا با آب و تاب مشغول کتاب خواندن می‌شود و همه‌ی رشته‌های شما را پنبه می‌کند. هر چه قدر رو به روی او می‌ایستید و بال بال می‌زنید تا به او بفهمانید بعضی کلمه‌ها را نخواند یا طور دیگری بخواند او گیج‌تر و کلافه‌تر می‌شود. نه شما توانسته‌اید از این فرصت استفاده کنید و به کارهای‌تان برسید٬ نه دوست‌تان از این قصه‌خوانی لذت برده و نه به فرزندتان خوش گذشته.

 کتاب‌های کودکتان را به سلیقه‌ی خودتان ویرایش کنید. یک ویرایش کتبی و قابل فهم برای همه.

    حتما این تجربه را داشته اید؛ وقتی کتاب قصه‌ای را چندین بار برای کودکتان می‌خوانید٬ او جملات کتاب را مو به مو حفظ می‌کند و اگر موقع خواندن مجدد کتاب٬ جملات را نیمه‌کاره بگذارید او کاملشان خواهد کرد٬ همان‌طور که موقع خواندن کتاب‌های شعر٬ شما بیت اول را می‌خوانید و او بیت دوم را٬ شما مصرع اول را می‌خوانید و او مصرع دوم را.

بچه‌های توی سن پایین‌تر جاخالی‌های کتاب‌خوانی شما را به شکل بامزه‌ای پر می‌کنند. کلماتی غلط غلوط و شیرین و منحصر‌به‌فرد. هر‌چه به مرور زمان دایره‌ی واژگان آن‌ها گسترش بیشتری می‌یابد تعداد این شیرین‌زبانی‌ها هم کم و کم‌تر می‌شود تا جایی که دیگر می‌توانند دقیق و درست از پس ادای همه‌ی کلمات بر‌آیند. کتاب کودک ما٬ کتاب کودک ماست! با ویرایش‌های کتبی ما و ویرایش‌های شفاهی او که ما کتبی‌شان می‌کنیم.

یک پاسخ برای : 1

  1. زهرا گفته:

    چقدر مادرها شبیه به هم اند …
    من هم برای کتاب های پسرک تغییر کلمه و جمله رو بکار می برم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>