تک فرزندها را بهتر بشناسید

چنین افرادی معمولا درون گرا تر از سایرین هستند، به این معنی که ترجیح می دهند بیشتر مسائل را در درون خود بریزند.

«دکتر مجتبی علی بکیان» علل گرایش خانواده ها به تک فرزندی پرداخت و یکی از دلایل این امر را مشکلات اقتصادی خانواده ها برشمرد و گفت:بالا رفتن هزینه ها یکی از اصلی ترین دلایلی است که خانواده ها را به سمت تک فرزندی سوق داده است، چراکه توان اداره خانواده های بزرگتر را ندارند.

وی افزایش معلومات، آگاهی سطح سواد خانواده ها به خصوص مادران را یکی دیگر از دلایل گرایش به تک فرزندی عنوان و تاکید کرد: چنین خانواده هایی معتقدند که تعلیم و تربیت فرزند از اهمیت خاصی برخوردار است و داشتن چند فرزند این امکان را کمتر می کند.

این روان شناس ادامه داد: مشکلات خاص جمعیتی به خصوص بیکاری یکی دیگر از دلایل گرایش خانواده ها به سمت تک فرزندی است.

وی افزود: گاهی تک فرزندی ریشه در مسائل فرهنگی و اجتماعی دارد، چرا که در بعضی از موارد تک فرزندی اعتبار و ارزش اجتماعی خاصی به خانواده می دهد.

one-child

ویژگی تک فرزند ها

علی بکیان در ادامه به بیان ویژگی های تک فرزندها پرداخت و افزود: چنین افرادی معمولا درون گرا تر از سایرین هستند، به این معنی که ترجیح می دهند بیشتر مسائل را در درون خود بریزند.

وی افزود: تک فرزندها می توانند فشارهای روحی و استرس را کمتر از سایرین تحمل کنند و معمولا با کوچکترین مسائل رنجیده خاطر می شوند.

علی بکیان با بیان اینکه تمرکز خانواده های تک فرزند بر روی فرزندان خود بیشتر از سایرین است، تصریح کرد: در چنین شرایطی چون فرد در خانواده خود رقیبی نداشته، از نظر عاطفی تمایل دارد، جامعه صد در صد تسلیم او باشد و هنگامی که با واقعیت های جامعه روبرو می شود، دچار مشکل و به نوعی ناکامی می شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که فرزندان خانواده های تک فرزند از اعتماد به نفس بیشتری برخوردارند، لذا زودتر به بلوغ روانی و اجتماعی می رسند.

علی بکیان سپس با بیان اینکه توانایی هایی فرزندان خانواده های تک فرزند به علت تعامل و ارتباط بیشتر با بزرگترها جلوتر از همسالان خود هستند، تصریح کرد: این در حالی است که چنین افرادی بخشی از نیازهای خود را که باید از گروه همسالان دریافت کنند، دریافت نمی کنند و این مسئله می تواند آنها را با مشکلات متعددی مواجه کند.

وی افزود: افراد خانواده های تک فرزند به علت حمایت زیاد خانواد ه ها، از پیامدهای اشتباهات خود بی اطلاع هستند و در صورتی که با انتقاد مواجه شوند، به شدت آشفته می شوند.

علی بکیان ادامه داد: حمایت بیش از حد والدین سبب ایجاد روحیه بسیار ضعیف و حساس در تک فرزندها می شود.

وی گفت: فرزندان خانواده های تک فرزند به خاطر محدودیت میدان تجربه ارتباطات یک طرفه دارند و از این حیث انزوا در رفتار آنها دیده می شود.

منبع: افکار نیوز

۲۸
اردیبهشت ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>