راهکاری مفید در پیشگیری از پوسیدگی دندانی: شیارپوش

استفاده از این تکنیک تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از پوسیدگی دندانی دارد.

نویسنده: دکتر زهرا خلیلی؛ دستیار تخصصی دندانپزشکی کودک

سطوح دندانهای خلفی همه افراد دارای شیارها و فرورفتگی هایی است ، این شیارها مکان مناسبی برای تجمع مواد غذایی  وباکتری های پوسیدگی زا می باشند به طوری که بیشترین میزان پوسیدگی دندانی در این مناطق رخ می دهد.این شیارها در بعضی مناطق به قدری عمیق و باریک هستند که موهای نازک مسواک هم  قادر به نفوذ به آنها و تمیز کردنشان نیستند بنابراین به مخازن تغذیه ای باکتری ها و آشیانه ی آنها تبدیل می شوند . از آنجایی که هیچ ابزاری قابلیت تمیز کردن این نواحی را ندارد پوسیدگی از این مناطق شروع شده و به سطوح زیرین گسترش می یابد و میتواند باعث ایجاد مشکلات جدی برای دندان شود. تنها راه ممکن برای پیشگیری از شروع و پیشرفت این دسته از پوسیدگی ها ، پر کردن شیارهای دندان با مواد خاص است . این مواد به عمق شیار ها نفوذ می کنند و مناطق غیر قابل تمیز کردن توسط مسواک را پر می کنند.

teeth

این مواد ، شیار پوش نام دارند و استفاده از آنها اصطلاحا پیت و فیشور سیلانت تراپی (  Pit & Fissure Sealant ) نامیده می شود . تحقیقات نشان داده اند که استفاده از این تکنیک تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از پوسیدگی دندانی دارد. استفاده از این روش معمولا همزمان با رویش اولین دندان خلفی دائمی در سن حدودا ۶-۷ سالگی شروع می شود  ولی گاهی برای بستن شیارهای دندان های شیری در سنین پایین تر نیز تجویز می شود . استفاده از شیارپوش ها و فلوراید تراپی به صورت توام می تواند اثر قابل توجهی در پیشگیری از پوسیدگی دندانهای کودکان داشته باشد.

_____________

پی نوشت مادر بانو: چنانچه تمایل دارید می توانید سوالات خود را پیرامون موضوع دهان و دندان کودکان تان، از خانم دکتر بپرسید تا پاسخ دهند.

۱۴
اردیبهشت ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها سلامت
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>